Katalog Miasta Dzieci • lekcje muzealne

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi - siedzibaMuzeum jest instytucją o interdyscyplinarnym charakterze, której działania koncentrują się wokół dziejów człowieka, badanych i prezentowanych przez Zespół Działów Archeologicznych, Zespół Działów Etnograficznych, Dział Numizmatyczny i Dział Widowisk Lalkowych. Poprzez coroczne wystawy czasowe i stałe oraz prowadzoną działalność edukacyjną w formie lekcji i wykładów muzeum realizuje misję, której głównym celem jest zachowanie i tworzenie tożsamości regionu w kontekście przemian kulturowych i cywilizacyjnych w Polsce i na świecie oraz upowszechnianie owej specyfiki regionu wraz z dziedzictwem ludzkiej kultury z kraju, Europy i świata.

Dodatkowo należy wyróżnić stałą współpracę Muzeum z Ośrodkiem Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi, w wyniku której od 30 lat organizowane są „Dni Kultury Japonii”, a także współpracę z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym – Oddział Łódź, mającym siedzibę w gmachu muzeum.

Plac Wolności 14

maie@maie.art.pl

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

nd
21.06.2015
Noc Świętojańska w skansenie

Noc Świętojańska w skansenie

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy „Targ kutnowski” ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz do udziału w Obchodach Nocy Świętojańskiej w skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska. Będzie można zobaczyć, jak to drzewiej bywało w kuźni, w młynie, a także w warsztacie rzeźbiarza. Obowiązkowym punktem świętojańskich zabaw będzie oczywiście puszczanie wianków.

pt
13.02.2015
Ferie zimowe w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym

Ferie zimowe w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym

Dział Naukowo-Oświatowy zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat do udziału w warsztatach archeologicznych pt. „Nie święci garnki lepią” we wtorki, a dzieci w wieku 8-12 lat na warsztaty numizmatyczne „Dawne płaciła i monety” w piątki ferii. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o telefoniczne zgłaszanie udziału w zajęciach. Wstęp wolny!

22.11.2014
Dni Kultury Japonii 2014 dzieciom

Dni Kultury Japonii 2014 dzieciom

Ogranizatorzy tegorocznych Dni Kultury Japonii zapraszają na rodzinne spotkanie w sobotnie popołudnie. Dzieci i ich rodzice będą mieli okazję spróbować swoich sił w origami, kaligrafii, oraz w Suibokuga – technice malarstwie tuszem. Razem z wolontariuszam i specjalnym gościem prosto z Japonii poznają piosenki, gry i zabawy z Kraju Kwitnącej Wiśni.

17.05.2014
Noc Muzeów 2014 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

Noc Muzeów 2014 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

W czasie Nocy Muzeów otwarte będą wystawy archeologiczna, etnograficzna i numizmatyczna. Czekają też specjalne atrakcje. W Galerii Jednego Zabytku wystawi niezmiernie rzadki banknot chiński o nominale 1000 miedziaków, z XIV w. po raz pierwszy prezentowany publicznie! Odwiedzający będą mogli też wykonać japońskie lampiony, spróbować swoich sił w kaligrafii i origami, m.in. napiszemy tuszem swoje imiona w języku japońskim.
O godz. 22.00 tradycyjnie pokaz sztucznych ogni!

pt-nd
22.11-24.11.2013
XXXII Dni Kultury Japonii

XXXII Dni Kultury Japonii

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne zaprasza na niezwykłą wyprawę do Kraju Kwitnącej Wiśni. Każdego wieczoru od środy do piątku odbywać się będą prelekcje i projekcje japońskich filmów. W sobotę natomiast zapraszamy na warsztaty – dzieci i dorośli będą mogli spróbować origami, rysunku tuszem, kaligrafii i zabawy sznurkiem – ayatori.

18.05.2013
Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym

Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne zaprasza na stałe wystawy
oraz specjalnie przygotowane atrakcje – wystawę czasową Działu Widowisk Lalkowych „Świat jest teatrem lalek. Teatr Tadeusza Hołówki”, wystawę prac wybitnej artystki z Japonii – Shunko NOZAKI i prowadzone przez nią warsztaty kaligrafii. Będzie też prezentacja Skansenu w Tumie, a w sali audiowizualnej pokaz filmów – do godz. 21.00 bajki dla dzieci. Tradycyjnie o 22.00 uczcimy kolejną Noc Muzeów pokazem sztucznych ogni.

śr-śr
11.01-29.02.2012
Wystawa numizmatyczna w  Muzeum Archeologicznym

Wystawa numizmatyczna w Muzeum Archeologicznym

O prawdziwości tej mądrości życiowej możemy się przekonać w Muzeum Archeologicznym. Z okazji 60-lecia Działu Numizmatycznego w łódzkiego muzeum odwiedzający mają szansę podziwiać największe skarby wspaniałej kolekcji – monety starożytne, średniowieczne i nowożytne.

pon-pon
17.05-07.06.2010
Lalki w Muzeum

Lalki w Muzeum

Z okazji 30-lecia działalności Działu Widowisk Lalkowych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym otwarto wystawę dokumentującą twórczość lalkarską. Zaprezentowano na niej ponad 200 lalek teatralnych i filmowych, kilkadziesiąt plakatów teatralnych i prace dzieci wykonane na zajęciach plastycznych w Pałacu Młodzieży. Przepiękną scenografię wykonali Jan Zieliński i Jarosław Żebrowski.

Zajęcia i miejsca

Wybierz miasto