Małgorzata

Małgorzata - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Małgosia, Małgośka, Gosia, Gośka
Znaczenie : perła
Planeta : Księżyc
Znane : Małgorzata Braunek, Małgorzata Dydek, Małgorzata Foremniak, Małgorzata Glinka-Mogentale, Małgorzata Kosik, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Niemirska, Małgorzata Ostrowska, Małgorzata Pieńkowska, Małgorzata Socha
Imieniny : 13 lipca oraz 18 stycznia, 22 lutego, 10 czerwca i 16 października

Historia imienia

Imię Małgorzata pochodzi od słowa margarites, które po grecku znaczy „perła”. Słowo to zresztą, wraz z samymi klejnotami, przybyło w starożytności z Persji, gdyż w Zatoce Perskiej od dawien dawna poławiano perły. Perły zawsze były przedmiotami magicznymi: w kształcie idealnej kuli lub kropli jak łza, obdarzone tajemniczym blaskiem, wyławiane w groźnych głębinach mórz, gdzie czaiły się rekiny, ośmiornice i inne potwory… Perły były symbolem tego, co najcenniejsze. Jezus w znanej przypowieści przyrównywał swoje nauki do drogocennej perły. Drugi z wielkich założycieli religii, Budda, sam był przez swoich wyznawców nazywany „perłą w kwiecie lotosu”, Mani Padme. Spośród wielu klejnotów perła jest tym najbardziej kobiecym. Nie jest twarda i ostra, jak diament, rubin, kryształ górski… przeciwnie, jest okrągła, a w dotyku łagodna. Powstaje w głębi morza, a więc w żeńskim żywiole wody. Rodzi ją żywa istota, małż-perłopław. Swoją postacią perła przypomina Księżyc – planetarnego patrona wód i tego, co żeńskie. Można się spodziewać, że imię o takim pochodzeniu najlepiej będzie odpowiadało paniom o bardzo kobiecej naturze.

Znaczenie imienia Małgorzata

Imię Małgorzata pochodzi od słowa margarites, które po grecku znaczy „perła”.

Numerologia imienia Małgorzata

Potwierdza tę tezę liczba imienia Małgorzata – SZEŚĆ. Szóstka jest liczbą ludzi zrównoważonych, spokojnych, umiejących się przystosować do otoczenia i żyjących w zgodzie i harmonii z naturą. Są wśród szóstek domatorzy i miłośnicy cichego szczęścia w ciepłym kąciku. Czyżby taka była również Małgorzata?

Jaka jest Małgorzata?

Kobiety podległe wpływom szóstki umieją cierpliwie czekać na swoje przeznaczenie – zupełnie tak, jak perły na dnie morza czekają na swoich poławiaczy. Małgorzaty, jako prawdziwe szóstki, żyją w swoich „intymnych małych światach”. Lubią krąg rodziny i najbliższych przyjaciół. Umieją czerpać radość z codziennych kontaktów z ludźmi, z rozmów o wspólnych sprawach, o tym, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Dobrze się znają na kobiecej stronie życia, na wszelkich umiejętnościach właściwych kobietom. Z zamiłowaniem stroją się, malują, przyrządzają sałatki i robią konfitury. Kobiece magazyny są drukowane jakby specjalnie dla nich. Są dobrymi żonami, matkami i paniami domu. Ale aby Małgorzata w pełni stała się sobą, potrzebuje swojego męskiego dopełnienia, swojego odkrywcy. Dopiero u boku tego mężczyzny ujawni wszystkie wrodzone zalety ducha.

Znak zodiaku imienia Małgorzata

Imię Małgorzata najbardziej jest zgodne ze znakiem Raka, bo ten znak zodiaku, podległy Księżycowi, jest najściślej związany z życiem rodzinnym, z domowym ciepłem oraz z naturalnymi życiowymi rolami kobiet. I znak Raka, i idealna Małgorzata podobnie patrzą na świat. Z pozostałych znaków dla Małgorzaty odpowiednie są te, w których wpływy Księżyca są silne, a więc związany z naturą Byk, zgodna i harmonijna Waga, wrażliwe, uczuciowe Ryby oraz towarzyskie Bliźnięta. Jeżeli imię Małgorzata nadamy dziewczynkom z tych nieco „twardszych” znaków, jak Panna, Lew, Koziorożec lub Wodnik, pod wpływem imienia harmonijnie rozwiną kobiecą stronę swojego charakteru: będą łagodniejsze i spokojniejsze. Dużej ostrożności zaś wymagają znaki Barana, Skorpiona i Strzelca, gdyż ich energia może rozsadzić „mały świat” Małgorzaty.

Znane osoby, które dały swojej córce na imię Małgorzata

Anna Popek

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie