Żołna. Ciekawostki o polskich ptakach

Żółna ptaki w Polsce

Żołna to pewnie nasz najbardziej kolorowy ptak. W rywalizacji na kolory mogłyby z nią konkurować jedynie niektóre kaczory i Kraski.

Lubi słońce i owady – najbardziej błonkówki, a więc pszczoły, trzmiele, osy i im podobne. Za nimi uwija się w powietrzu z iście akrobatyczną zręcznością.

One też są bardzo praktycznym prezentem, którym samce obdarowują swoje wybranki. W końcu my też to wiemy: przez żołądek do serca! Najwyraźniej nie tylko mężczyzny. W każdym razie ta prawda ma bardzo powszechne zastosowanie w świecie przyrody.

A poza tym, skoro kandydat na sezonowego męża umie zadbać o swoją partnerkę, to zapewne zadba też o przyszłe dzieci. Te przyjdą na świat w norach, które tęczowe ptaki wygrzebują w skarpach i osypiskach.

Żołna- egzotyczny prezent Afryki dla Polski. Prawdziwa ozdoba naszego krótkiego lata.

20-50 par wyprowadza lęgi w Polsce.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Mateusz Matysiak 

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przyrodaptaki