Wyprawka szkolna – jakie artykuły i przybory kupić do szkoły?

Wyprawka szkolna – jakie artykuły i przybory kupić do szkoły?

Gdy wakacje powoli zmierzają ku końcowi, każdy rodzic posiadający dzieci w wieku szkolnym zaczyna myśleć o kompletowaniu wyprawki szkolnej. Lista przedmiotów, które uczeń powinien zgromadzić przed pierwszym szkolnym dzwonkiem zazwyczaj jest zaskakująco długa. Znajdują się na niej nie tylko podręczniki niezbędne do zdobywania wiedzy, ale również różnego rodzaju akcesoria i przybory szkolne, które umożliwiają dzieciom i młodzieży efektywną edukację. Co powinna zawierać wyprawka do szkoły? To pytanie zadają sobie zwłaszcza rodzice maluchów, które po raz pierwszy zasiądą w szkolnych ławkach. Podpowiadamy więc, o czym należy pamiętać!

Co powinno znaleźć się w szkolnej wyprawce?

Standardowa wyprawka szkolna dla ucznia powinna zawierać tornister lub plecak, do którego zmieszczą się książki, zeszyty i inne niezbędne akcesoria, piórnik na podstawowe artykuły piśmiennicze, a także szereg artykułów dodatkowych, niezbędnych do realizacji zadań i projektów szkolnych. Z uwagi na fakt, iż uczniowie w szkole spędzają sporą część dnia, w wyprawce szkolnej nie może zabraknąć bidonu oraz pojemnika na przekąski i drugie śniadanie. Choć oczywiście dzieci powinny brać czynny udział w kompletowaniu szkolnych akcesoriów (zwłaszcza, że wiele z nich dużą uwagę przykłada do znajdujących się na nich ulubionych postaci lub motywów z bajek czy filmów), to tak naprawdę rodzic ostatecznie powinien zdecydować o tym czy dany przedmiot powinien znaleźć się w wyprawce do szkoły. Ważna jest bowiem nie tylko estetyka, ale również jakość wybranych produktów, zwłaszcza jeżeli mają posłużyć dziecku dłużej niż jeden rok szkolny.

Wiek ucznia a wyprawka do szkoły

Nie od dzisiaj wiadomo, że wyprawka szkolna różni się w zależności od wieku ucznia. Najbardziej obszernych zakupów z pewnością muszą dokonać rodzice uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. To właśnie na tych początkowych etapach edukacji oprócz nauki dzieci wykonują również różnego rodzaju prace plastyczne czy kreatywne projekty, które wymagają różnego rodzaju artykułów papierniczych.

W starszych klasach szkoły podstawowej wyprawka nie jest już tak obszerna, choć zdarza się że konieczna jest wymiana na nowe pewnych elementów szkolnego wyposażenia, takich jak piórnik czy plecak. W związku z nowymi przedmiotami szkolnymi z pewnością konieczny będzie zakup większej ilości zeszytów, a także takich przyborów jak cyrkiel czy papier milimetrowy.

W szkole średniej z kolei, w zależności od jej profilu, oprócz zeszytów i książek mogą być potrzebne różnego rodzaju specjalistyczne przybory szkolne. Przydatne mogą okazać się również elektroniczne akcesoria, takie jak pendrive, drukarki czy dyski zewnętrzne do dzielenia się danymi multimedialnymi.

Niezbędne akcesoria i przybory szkolne

Jakie artykuły szkolne stanowią podstawę wyprawki? To między innymi:

 • Tornister lub plecak – wyprawka szkolna nie może istnieć bez odpowiedniego plecaka. Zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci warto wybierać odpowiednio wyprofilowane plecaki, których waga nie będzie przekraczać 1 kilograma. W przypadku uczniów szkoły podstawowej plecak lub tornister powinien posiadać także regulowane szelki i usztywnione dno, a na zewnętrznej stronie elementy odblaskowe, dzięki którym dziecko będzie widoczne na drodze nawet w pochmurne dni. Na rynku znajdziemy wiele propozycji z motywami bajkowymi itp., spośród których dziecko z pewnością wybierze taki, który przypadnie mu do gustu. Uczniowie starszych klas zamiast tornistra mogą wybrać wygodny i nieco mniej formalny plecak, który przyda się nie tylko do szkoły, ale również i na różnego rodzaju wycieczki. Pamiętajmy, by wielkość plecaka była dopasowana do danego stopnia nauki, im starsze dziecko, tym więcej bowiem ma przedmiotów szkolnych i niezbędnych pomocy naukowych. Choć niewielkie plecaki mogą wydawać się lekkie i poręczne, jeżeli nie będą mieściły formatu A4 w praktyce mogą okazać się bezużyteczne.
 • Piórnik – to podstawowy element wyposażenia każdego ucznia. Powinien mieć pojemność odpowiednio dostosowaną do liczby używanych na co dzień artykułów piśmienniczych, a także pozwalać na ułożenie ich w taki sposób, by był do nich jak najłatwiejszy dostęp, a jednocześnie zabezpieczać je przed zgnieceniem w plecaku. Dla młodszych dzieci warto wybrać model z wytrzymałymi zamkami, w którym pomieszczą się nie tylko pióro i ołówek, ale również inne przybory szkolne, a także taki który w całości można wyprać. W sklepach znajdziemy zarówno duże, uporządkowane piórniki jak i niewielkie modele typu tuba, idealne dla starszych dzieci i młodzieży.
 • Strój na WF – w każdej szkole oprócz zajęć dydaktycznych odbywają się również zajęcia sportowe, które pozwalają dzieciom prawidłowo rozwijać się pod kątem psychoruchowym i utrzymywać odpowiednią kondycję fizyczną. Uniwersalnym rozwiązaniem są ciemne spodenki, biała koszulka z krótkim rękawem oraz wygodne buty z jasną podeszwą.
 • Worek na buty – w szkole podstawowej zazwyczaj panuje obowiązek noszenia obuwia zmiennego. By zachować porządek w szatni i wygodnie przenosić buty zmienne z domu do szkoły, dobrze zaopatrzyć się w kolorowy worek na buty, z wytrzymałego materiału i z ułatwiającymi przenoszenie go sznureczkami.
 • Lunchbox i bidon – choć w wielu szkołach serwowane są dla uczniów obiady, warto i tak zadbać o to, by wyprawka do szkoły zawierała również bidon na napoje i pojemnik na żywność. Wykonane z odpowiedniego, wytrzymałego tworzywa, bezpiecznego w kontakcie z żywnością, umożliwiają one nie tylko zachowanie świeżości, ale również właściwej konsystencji przygotowanych dla dziecka przekąsek. Bidon z kolei gwarantuje bezproblemowy dostęp do napoju, a co więcej dzięki temu, że można go wielokrotnie uzupełniać jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.

W sklepach znajdziemy często bez problemu całe kolekcje szkolnych akcesoriów, które współgrają ze sobą w ramach jednego, określonego motywu, np. postaci z ulubionych bajek.

Zobacz najnowszą ofertę PEPCO z akcesoriami i przyborami szkolnymi na pepco.pl.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Artykuły papiernicze w szkolnej wyprawce

wyprawka szkolna

Wspomniany wcześniej piórnik można zakupić od razu wraz z pełnym wyposażeniem lub uzupełnić samemu według wytycznych ze szkoły i własnych preferencji dziecka i rodzica. Z pewnością nie może w nim zabraknąć pióra lub długopisu, ołówka, a także gumki do ścierania i temperówki. Z pewnością przydadzą się również kredki i mazaki, a także linijka i ekierka. Jakie jeszcze przybory szkolne trzeba zakupić dla ucznia? Dzieciom uczęszczającym do szkoły podstawowej z pewnością w trakcie roku szkolnego przydadzą się również takie artykuły szkolne jak:

 • klej w sztyfcie,
 • nożyczki,
 • zeszyt papierów kolorowych,
 • farby plakatowe wraz z pędzlami i kubeczkiem na wodę,
 • pastele olejne lub kredki świecowe,
 • blok rysun
 • kowy oraz techniczny,
 • cyrkiel,
 • kątomierz,
 • plastelina,
 • bibuła,
 • teczka z gumką,
 • okładki na zeszyty i książki.

W szkole oprócz podręczników każdy uczeń powinien posiadać również zeszyty, w których będzie mógł najpierw trenować naukę pisania, a następnie notować przekazywane przez nauczyciela informacje czy wykonywać zadania domowe. Jakie zeszyty są potrzebne uczniom w szkole? W pierwszych klasach szkoły podstawowej są to zeszyty w cienkie linie, w kratkę oraz zeszyty czyste. Gdy dziecko opanuje już naukę pisania, zeszyt w cienkie linie można zastąpić zeszytem w szerokie linie. Na lekcje muzyki z kolei przydadzą się zeszyty nutowe, czyli w tzw. pięciolinię. Jak grube zeszyty należy kupić? To zależy od wieku dziecka i wytycznych nauczyciela. Dla młodszych dzieci optymalnym wyborem są cienkie zeszyty, które są lekkie i nie zajmują dużo miejsca w tornistrze. W starszych klasach, gdy ilość przekazywanych przez nauczyciela informacji się zwiększa, lepiej sprawdzą się grubsze zeszyty, nawet 96-kartkowe.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Zakup kompletnej wyprawki szkolnej z reguły stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu, zwłaszcza jeżeli jest to szkolna wyprawka pierwszoklasisty. Szacuje się, że na wyprawkę do szkoły rodzice przeznaczają minimum 200 złotych. Choć wiele rzeczy można kupić w stosunkowo atrakcyjnych cenach, na niektórych tj. plecak czy piórnik nie warto zbytnio oszczędzać, kierując się bardziej bezpieczeństwem i jakością wykonania.

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:poradyszkoła