Wspieranie rozwoju fizycznego dziecka – co powinnaś o tym wiedzieć?

Wspieranie rozwoju fizycznego dziecka – co powinnaś o tym wiedzieć?

Rozwój fizyczny dziecka jest najbardziej intensywny w trakcie pierwszych trzech lat życia. Jednocześnie należy pamiętać, że jego przebieg jest kwestią indywidualną. Mimo to istnie-ją pewne normy, zgodnie z którymi pediatra może ocenić, czy rozwój twojego malucha przebiega prawidłowo. Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka? Poznaj kilka informacji, które na pewno cię zaciekawią.

Czym jest rozwój fizyczny dziecka?

Przez rozwój fizyczny rozumiemy zarówno przybieranie na masie ciała, wzroście oraz zwiększenie obwodu głowy, jak i rozwój psychomotoryczny. Obserwując dziecko, należy więc zwracać uwagę na takie postępy, jak umiejętność podnoszenia główki, utrzymania jej w pozycji pionowej, przewracanie się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch, a w kolejnych miesiącach życia także stopniowy rozwój umiejętności chodzenia. Maluszek bowiem najpierw uczy się siedzieć, raczkować, stać i chodzić z pomocą, a następnie samodzielnie stawiać kroki i biegać. Równolegle u dziecka wykształca się umiejętność wykonywania ruchów precyzyjnych, jak uderzanie w przedmioty, chwytanie, picie z kubeczka.1 Kolejne postępy pomogą dziecku coraz bardziej się usamodzielniać, dlatego w miarę możliwości warto je wspierać.

Rozwój fizyczny niemowlęcia – jak pomagać maluchowi w osiąganiu kolejnych umiejętności?

Dzieci zadziwiają rodziców tym, jak szybko rosną i się rozwijają. Z jednej strony trzeba okazać im dużo cierpliwości, bo każdą nową umiejętność wykonują bardzo nieporadnie, z drugiej – należy zachęcać je do kolejnych prób, na przykład gdy uczą się stać lub chodzić.

Na pewno nie można natomiast dziecka ponaglać, a tym bardziej karać, jeżeli nauka nowych umiejętności przychodzi mu powoli lub jeśli przez swoje słabo skoordynowane ruchy zdarzy mu się coś upuścić lub zepsuć. Od najmłodszych lat należy budować w maluchu wiarę w siebie, gdyż to na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Pomoc dziecku w rozwoju fizycznym to przede wszystkim częsta zabawa. Zabawki dla niemowlęcia muszą być duże, miękkie i lekkie. Maluszek powinien uczyć się je chwytać, ściskać, przytulać, poznawać różne tekstury. Ponadto zapewnij dziecku możliwość leżenia na brzuszku. Istotne, aby miało przestrzeń, aby móc przewracać się na plecki i brzuszek, przesuwać się, pełzać. W drugim półroczu życia możesz zachęcać malca do powtarzania twoich ruchów, na przykład klaskania lub ruszania się w rytm muzyki. Podczas spacerów lub zabawy na świeżym powietrzu pokazuj malcowi, co znajduje się dookoła i zachęcaj go do poznawania świata.2

Kilka słów na temat bezpieczeństwa

Dziecko, które rozwija się ruchowo, musi mieć zapewnione bezpieczne otoczenie, dlatego:

  • Zadbaj o czystość i minimalizm w obrębie przestrzeni, na której bawi i porusza się maluch. Pamiętaj, że małe dzieci mają odruch brania różnych przedmiotów do buzi, dlatego nie powinny się one znajdować w jego zasięgu, również na nisko położonych półkach.
  • Dostosuj zabawki do wieku dziecka – nie powinny mieć ostrych kantów, składać się z małych elementów, które maluch może połknąć (np. klocki) oraz być ciężkie, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.
  • Nie pozostawiaj maluszka bez opieki.

Twoja pomoc na każdym etapie rozwoju dziecka jest nieoceniona. Z pewnością już wkrótce twoja pociecha zadziwi cię nowymi umiejętnościami, a nadążenie za nią będzie prawdziwym wyzwaniem.

Bibliografia:

  1. Krawczyński M. Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka Data dostępu: 13.08.2020.
  2. Promoting Physical Activity for Infants and Toddlers in Early Childhood Settings. Alabama Department of Public Health. https://www.alabamapublichealth.gov/index.html Data dostępu: 13.08.2020.

 

 

 

Artykuł promocyjny

 

 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:polecamyporadyzdrowie