W czym kąpać noworodka, by zadbać o jego skórę?

W czym kąpać noworodka, by zadbać o jego skórę?

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko zastanawiają się, w czym kąpać noworodka i jakie produkty do mycia warto wybierać, aby nie podrażniały one wrażliwej skóry dziecka. Porad w tym temacie można znaleźć bardzo wiele, ale tylko niektóre z nich powinny być wcielone w życie. Jeżeli mamy wątpliwości co do pielęgnacji naszej pociechy – powinniśmy stale konsultować się ze specjalistą lub położną. Ale jak możemy samodzielnie zadbać o potrzeby skóry naszego malucha?

5 zasad właściwego kąpania noworodka 

Porad na temat prawidłowego dbania o dziecko i przygotowywania mu kąpieli jest bardzo wiele. Najlepiej jednak nie testować metod, które wydają nam się podejrzane albo które mogą być niebezpieczne. Warto przeprowadzić ten pielęgnacyjny rytuał w taki sposób, jaki doskonale znany był już naszym rodzicom. Oni doskonale wiedzieli, w czym kąpać noworodka oraz jak oszczędzić maleństwu stresu.

  • Pamiętaj, aby zapewnić dziecku spokój podczas kąpieli. Postaraj się stworzyć odpowiednie warunki – dobrze, aby światło było przygaszone, a w tle nie było słychać dźwięków, które mogłyby stresować malucha.
  • Zacznij od zamoczenia stóp noworodka. Kontakt z wodą może być dla takiego malucha czymś nowym, dlatego daj mu czas na przyzwyczajenie.
  • Spraw, by podczas samej kąpieli niemowlę leżało w wygodnej pozycji – tutaj sprawdzą się doskonale specjalne wanienki dostosowane do wieku.
  • W pierwszych tygodniach życia maluch nie powinien być zbyt często kąpany. Tyczy się to przede wszystkim pierwszego miesiąca. Skóra nie ma jeszcze odpowiednio wykształconej bariery ochronnej. Czasami zabezpieczeniem jest występująca maź płodowa.
  • Tuż po kąpieli należy jak najszybciej ubrać dziecko w suche i ciepłe ubrania. Dzięki temu noworodek nie będzie kojarzył mycia z czymś nieprzyjemnym, a dodatkowo prościej będzie nam utulić go do snu.

W czym kąpać noworodka? 

Znając już podstawowe zasady postępowania z tak malutkim dzieckiem, należy zadać sobie jeszcze jedno pytanie – w czym kąpać noworodka? Bezwzględnie należy zapomnieć o kosmetykach dla dorosłych. W ich składzie występują zbyt agresywne substancje, które mogłyby wyrządzić więcej złego niż dobrego. Nie powinny mieć one styczności z wrażliwą skórą naszej pociechy. Lepiej poszukać na sklepowej półce pielęgnujących płynów do kąpieli przeznaczonych dla niemowląt. A jakich?

Muszą posiadać najważniejsze atesty i wyraźne wskazanie, że można je stosować już od pierwszego dnia życia. Nierzadko są one także łagodnym szamponem, dzięki czemu jeden produkt staje się uniwersalny i idealny do mycia tak delikatnych włosów, jakie ma nasz maluszek. Nie posiadają one szczególnie intensywnego zapachu, ponieważ gdyby był on drażniący, to mógłby wywołać niechęć u dziecka. Kąpanie noworodka wymaga stosowania bezpiecznych i certyfikowanych produktów o działaniu nie tylko nawilżającym, ale także natłuszczającym. W ten sposób najprościej jest wzmocnić delikatną barierę ochronną skóry naszej pociechy – a ta w pierwszych tygodniach życia narażona jest na niekorzystnie działające czynniki zewnętrzne.

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie