Weleda
Weleda Baby

Trądzik a dieta … – wpływ odżywiania na wygląd

Trądzik a dieta …
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Miliony nastolatków na całym świecie – a coraz częściej również dorosłych – są dotknięte trądzikiem.

Pojawiające się na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach nieestetyczne plamy, zaskórniki, krosty, grudki oraz guzki to skutek wytwarzania zbyt dużych ilości łoju i gromadzeniu się martwych komórek skóry, które zatykają pory i prowadzą do miejscowej infekcji. Uważa się, że nadmierna produkcja łoju jest spowodowana zmianami hormonalnymi, co wyjaśnia, dlaczego około 80% nastolatków przeżywa ataki trądziku w okresie dorastania.

Problem trądziku wpływa na jakość życia, w tym na poczucie własnej wartości, stan psychiczny i samopoczucie.

Powoduje wycofanie społeczne, lęki, frustrację.

Już pod koniec 1800 roku rozpoczęto obserwacje, w wyniku których za głównych dietetycznych sprawców trądziku uznano czekoladę, cukier i tłuszcz. Niestety, w latach 60. i 70. XX wieku dwa badania przeprowadzono nieprawidłowo, przez co nie wykazały one związku między jedzeniem czekolady a trądzikiem, a tym samym skutecznie odwróciły uwagę specjalistów od tego tematu. Okazały się w dodatku na tyle przekonujące, że dalsze analizy związków między dietą i trądzikiem podjęto prawie 40 lat później.

Badania opublikowane w „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics”, analizujące szereg doświadczeń klinicznych z ostatnich 50 lat, wykazały, że istnieje coraz więcej dowodów potwierdzających związek między dietą a trądzikiem. Co więcej, wynika z nich, że nieprawidłowy sposób odżywania może znacząco przyczynić się do rozwoju schorzenia.

Szczególnie niekorzystny wpływ na wygląd naukowcy przypisali żywności o wysokim indeksie glikemicznym (IG) oraz mleku i jego przetworom.

ciasto1227842

Jedzenie żywności o wysokim IG takiej, jak: ciasta, białe pieczywo, biały ryż, słodycze, słodkie napoje, fast foody, chipsy, powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, który staje się przyczyną dużego wyrzutu insuliny. Hiperinsulinemia poprzez różne mechanizmy wspiera wydzielanie łoju i sprzyja blokowaniu porów, przez co zaostrza objawy trądziku i spowalnia gojenie się zmian skórnych.

Z kolei mleko wpływa na trądzik przez hormony, które zawiera. Badania z 2007 r. przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health wykazały, że istnieje wyraźny związek pomiędzy regularnym piciem mleka a występowaniem trądziku. Co ciekawe, ci, którzy pili mleko odtłuszczone, cierpieli najbardziej, badacze zasugerowali więc, że przetwarzanie mleka zwiększa poziom hormonów w napoju.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Autorzy najnowszego przeglądu są zdania, że dermatolodzy i dietetycy powinni współpracować, aby zaprojektować i przeprowadzić nowe badania.

Badania, które wyjaśnią wpływ diety na trądzik, a tym samym pozwolą pomóc milionom osób cierpiących na tę dolegliwość.

Analizy te są niezbędne do pełnego zrozumienia podstawowych mechanizmów łączących dietę i trądzik. Środowisko medyczne nie powinno odrzucać terapii dietą jako uzupełniającej leczenie trądziku.

 

Przeczytaj także:

 

 

829 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent