Rodzicu, przygotuj się na wydatki, czyli dlaczego wychowanie dziecka kosztuje tyle co luksusowa limuzyna

Rodzicu, przygotuj się na wydatki, czyli dlaczego wychowanie dziecka kosztuje tyle co luksusowa limuzyna

Ok. 250 tys. zł – tyle średnio kosztuje wychowanie dziecka w Polsce od dnia narodzin do momentu osiągnięcia przez nie granicy dorosłości. To równowartość dobrej limuzyny, czyli naprawdę spora kwota. W takim razie co powoduje, że wydatki związane z utrzymaniem potomstwa są tak duże? Co się na nie składa?

Ile kosztuje i co się składa na koszt wychowania dziecka

Obiektywne obliczenie kosztów wychowania dziecka wydaje się trudnym zadaniem, jednak fundacja Centrum im. Adama Smitha prowadzi takie badania i każdego roku podaje do publicznej wiadomości szacunkowe informacje na temat wydatków związanych z opieką nad potomstwem. Nie inaczej było w 2020 r., kiedy światło dzienne ujrzał ostatni raport tego podmiotu. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że na wychowanie dziecka do 18. roku życia potrzeba ok. 250 tys. zł. W tej kwocie mieszczą się wydatki na:

  • jedzenie,
  • zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych,
  • transport i komunikację,
  • edukację,
  • sport i kulturę,
  • odzież i buty.

Jak wynika ze statystyk podawanych przez Centrum im. Adama Smitha, od 2015 r. koszt wychowania dziecka podniósł z ok. 177 tys. do wspomnianych 250 tys., co oznacza wzrost o ok. 30%. Jednocześnie należy zaznaczyć, że największe wydatki wiążą się z utrzymaniem pierwsze dziecka, a wychowanie każdego kolejnego przychodzi już łatwiej – przynajmniej pod względem finansowym.

Przeważającą część, bo ok. 80% kosztów pokrywają ceny transportu, jedzenia, mieszkania i edukacji. Z kolei przekładając wydatki na dziecko na cały budżet domowy, statystycznie stanowią 20% jego wartości, jednak w przypadku rodzin z dwojgiem lub więcej dzieci koszt wynosi nie 20%, lecz 28%. Statystyki pokazują, że im większe miasto, tym również wydatki na wychowanie potomstwa są wyższe, podczas gdy na wsiach i w małych miasteczkach rodzice wydają z tego tytułu znacznie mniej pieniędzy.

Jak poradzić sobie z wydatkami

Krótko mówiąc, dziecko to poważne obciążenie dla budżetu rodziców, którzy powinni się odpowiednio przygotować do czekającego ich wyzwania pod kątem finansowym. Łatwo powiedzieć, ale trudniej wprowadzić taki plan bezpiecznie w życie, dlatego o pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka warto zatroszczyć się jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem są własne, duże oszczędności, ale wiele osób nie może sobie na nie pozwolić.

Aby poradzić sobie z kosztami wychowania dziecka, w razie potrzeby warto rozważyć pożyczenie pieniędzy w jednej z instytucji finansowych. Sprawdź oferty chwilówek online lub pożyczek standardowych oferowanych przez Internet i przekonaj się, czy są to produkty odpowiednie dla Ciebie, które spełniają Twoje wymagania. Chwilówki polecamy przede wszystkim osobom niemającym czasu na zbędne formalności i każdemu, kto z innych powodów niż zła historia kredytowa nie mógł pożyczyć pieniędzy z banku.

Bardziej konstruktywnym rozwiązaniem na dłuższą metę są własne oszczędności, o których warto myśleć jeszcze przed narodzinami dziecka. Dają one stabilność i bezpieczeństwo pod względem finansowym, pozwalając patrzeć w przyszłość z nadzieją. Jeśli jednak nie zarabiasz na tyle dużo, żeby odłożyć odpowiednią kwotę, pamiętaj, że po narodzinach otrzymasz dodatkowo 500 zł co miesiąc z tytułu wychowania dziecka. W razie potrzeby na tej podstawie w przyszłości możesz się starać o zaciągnięcie pożyczki, wskazując program „500+” jako źródło dochodu. O tym, jak skorzystać z oferty pożyczek bez przelewu weryfikacyjnego, przeczytasz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-bez-przelewu-weryfikacyjnego/.

 

Materiał zewnętrzny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie