Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Chociaż określenia pożyczka i kredyt są często używane przez nas zamiennie, wbrew pozorom nie są one tymi samymi produktami finansowymi. Stosowanie tych dwóch słów w tym samym znaczeniu to jedynie skrót myślowy, gdyż istnieje sporo różnic pomiędzy jedną opcją a drugą, zwłaszcza jeśli mówimy o pożyczkach i kredytach hipotecznych. Na czym polega różnica pomiędzy jedną opcją a drugą i co powinien wziąć pod uwagę każdy, kto o nich myśli?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – jakie są różnice?

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny mogą być do siebie podobne na pierwszy rzut oka, jednak różnice pomiędzy nimi są dosyć duże i istotne dla kogoś, kto myśli o pożyczeniu środków pod zastaw nieruchomości. Przede wszystkim, kredyt hipoteczny jest mocniej uregulowany pod względem prawnym. Zgodnie z przepisami, konkretnie  przepisami Prawa bankowego i Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U 2017 Poz 819), ten rodzaj kredytu może być udzielony jedynie przez banki. Przykładem może być tutaj kredyt hipoteczny w banku Santander. W przypadku pożyczek hipotecznych prawo nie jest tak restrykcyjne i tego typu produkt może zaoferować nam inna instytucja niż bank. Co więcej, będzie ona regulowana głównie przez przepisy Kodeksu Cywilnego.

Kolejną ważną różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką jest cel, na jaki chcemy je uzyskać. W przypadku kredytu hipotecznego jest on jasno sprecyzowany – z tego zobowiązania można skorzystać wtedy, kiedy planujemy zakup mieszkania lub domu, ewentualnie jego remont. Pożyczka hipoteczna natomiast działa tutaj podobnie jak pożyczka gotówkowa – nikt nie rozlicza nas z tego, w jaki sposób wydamy uzyskane pieniądze i ich wypłata z karty nie będzie przez nikogo weryfikowana.

Jakie są cechy wspólne kredytu i pożyczki hipotecznej?

No dobrze, widzimy już, co dzieli kredyt i pożyczkę hipoteczną i dlaczego nie możemy nazwać ich tych samym rodzajem produktu. Jest jednak pewna cecha, która je łączy, chociaż na tym polu także nie obędzie się bez pewnych niuansów.

Mowa tutaj o zastawie nieruchomości. Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i pożyczki hipotecznej, jako ich zabezpieczenie musimy użyć nieruchomości. Daje to gwarancję bankowi, lub innej instytucji finansowej, że odzyska ona swoją należność, niezależnie od sytuacji. Wynika to z faktu, że oba te rodzaje zobowiązań opiewają zazwyczaj na wysokie kwoty, więc jest to absolutnie zrozumiałe.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Na tym polu jednak też czai się pewna różnica. Nie możemy wziąć pożyczki na zakup nowego domu lub mieszkania, tak jak często ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Warunkiem uzyskania pożyczki hipotecznej jest to, że musimy posiadać dom lub mieszkanie, które ma służyć jako zabezpieczenie kredytu.

Co będzie lepsze, kredyt hipoteczny czy może pożyczka hipoteczna? Będzie to zależało od naszej indywidualnej sytuacji, gdyż te produkty wiele od siebie różni. W obu wypadkach musimy jednak pamiętać o tym, że tego typu zobowiązania są zaciągane na wiele lat i zdecydowanie należy je przemyśleć.

Materiał zewnętrzny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent