Odżywka do włosów – czy Twoje dziecko naprawdę jej potrzebuje?

Odżywka do włosów – czy Twoje dziecko naprawdę jej potrzebuje?

Obecny trend mówi, żeby w przypadku dzieci używać najmniej kosmetyków, jak się da. Wiele z nich wydaje się – i jest w rzeczywistości – zbędnych. A jak jest z odżywką do włosów?

Oliwka do ciała, płyn do kąpieli, krem do okolic pieluszkowych – to kosmetyki pierwszego wyboru większości rodziców. Można je stosować już od pierwszych dni życia bobasa, którego skóra jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Co ciekawe, dzieci bardzo długo nie potrzebują szamponu, nawet jeśli mają całkiem sporo włosków. W obliczu tego taki kosmetyk jak odżywka wydaje się niepotrzebny. I rzeczywiście tak jest u noworodków i niemowląt. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci starszych, czyli takich już nawet około 2-3. roku życia.

Delikatne włosy maluszka – co musisz o nich wiedzieć

Jeśli chodzi o włoski, to zazwyczaj są dosyć cienkie, miękkie, przypominają puch. Nawet dzieci o gęstych czuprynkach mają je delikatne i skłonne do plątania się oraz… kręcenia. To dlatego tak dużo maluchów ma słodkie loczki. Taka fryzura może utrzymywać się nawet do 6. roku życia – jeżeli po tym czasie dalej będzie przypominać tę u cherubinka, najpewniej tak już zostanie, na co wpływa ułożenie łańcuchów keratyny, a to z kolei kwestia dziedziczna. Zmianę może przynieść ewentualnie okres dojrzewania.

Warto też wiedzieć, że skóra głowy najmłodszych często ma skłonność do alergii, łatwo czerwienieje, wysycha, może pojawiać się miejscowa wysypka. W związku z tym niewskazane są kosmetyki o długim i mocno chemicznym składzie – specjaliści polecają produkty jak najbardziej naturalne i lekkie.

mama trzyma dziecka na rękach w ręczniku kąpielowym

Pielęgnacja włosów dziecka – jak o nie dbać

W większości przypadków wystarczy wyłącznie dobry szampon dedykowany najmłodszym. U starszych dzieci ze skórą bez skłonności do podrażnień można stosować kosmetyki dla dorosłych, jednak tylko te delikatne i sprawdzone pod kątem uczulania.

U dzieci z włoskami sięgającymi ramion, mocno kręconymi, pofalowanymi lub suchymi warto wprowadzić odżywkę do włosów (https://makeup.pl/categorys/22811/), która znacząco ułatwi rozczesywanie i zapobiegnie plątaniu się pasm. Szczególnie polecane są preparaty w sprayu, ponieważ ich aplikacja jest szybka i prosta. Odżywka to także wybawienie, gdy dziecko jest fanem tak zwanych brudnych zabaw – przypomnij sobie, ile razy walczyłaś z czupryną swojego szkraba, obklejoną plasteliną, jedzeniem, słodkim sokiem. Włoski zabezpieczone odżywczym filmem dadzą łatwiej się rozplątać.

W podobnej sytuacji świetnie sprawdzi się też olej, np. ze słodkich migdałów czy pestek śliwek, który ochroni mięciutkie pasemka przed kruszeniem się i wycieraniem.

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie