Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Nauka programowania jako ciekawe zajęcia pozalekcyjne dla dziecka

Nauka programowania jako ciekawe zajęcia pozalekcyjne dla dziecka
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Oferta zajęć dodatkowych z każdym kolejnym rokiem wzbogaca się o nowe dyscypliny. Dzieci od najmłodszych lat mogą uczyć się tańców z różnych stron świata, uprawiać sporty, rozwijać umiejętności wokalne bądź językowe. Oprócz tych klasycznych dziedzin, w ostatnich latach coraz więcej dzieci i rodziców decyduje się na zajęcia rozwijające zainteresowanie naukami ścisłymi. Dodatkowe lekcje z astronomii, robotyki lub programowanie dla dzieci nikogo już nie dziwią. Co więcej, coraz trudniej znaleźć miejsca w renomowanych szkołach programowania, a kolejki oczekujących stale się wydłużają. Mimo to warto poczekać, ponieważ umiejętność programowania staje się nowym standardem, podobnie jak doskonała znajomość języka angielskiego.

Co daje dzieciom programowanie?

Programowanie uczy dążenia do rozwiązywania bardzo skomplikowanych problemów. Nieustanne główkowanie i poszukiwanie odpowiedniej odpowiedzi na programistyczną łamigłówkę doskonale ćwiczy szare komórki. Wbrew pozorom, programowanie nie jest zarezerwowane jedynie dla pasjonatów matematyki lub nowych technologii. Tworzenie nowej aplikacji lub programu rozwija kreatywność i przyniesie wiele satysfakcji każdemu, komu uda się przenieść na ekran komputera nawet najbardziej abstrakcyjną ideę.

Nauka programowania dla dziecka to o wiele więcej niż przyswajanie zasad wpisywania kolejnych linijek kodu. Młodzi programiści w trakcie zajęć dodatkowych trenują wiele przydatnych umiejętności. Jedną z nich jest zdolność głębokiej koncentracji. W dobie wszechobecnych rozpraszaczy możliwość skupienia się na konkretnej rzeczy i ignorowanie odwracających uwagę bodźców jest na wagę złota. Dziecko potrafiące skoncentrować się na zadaniu wykona je zdecydowanie szybciej i dokładniej.

Adepci szkoły programowania poszukując odpowiedniego rozwiązania bądź błędu w kodzie, ćwiczą również swoją cierpliwość. Dzieci z większymi pokładami cierpliwości nie będą łatwo się poddawać, przez co mają szansę osiągnąć więcej niż uczniowie, którzy nie rozwijali tej kompetencji.

Zajęcia z programowania niosą ze sobą także naukę logicznego myślenia. Poznawanie nowych algorytmów, czyli ścieżek postępowania w konkretnych sytuacjach, odkryje przed dziećmi tajniki myślenia przyczynowo-skutkowego. Dobrze rozwinięte logiczne myślenie z pewnością przyda się w szkole oraz w dorosłym życiu, nawet jeżeli nie będzie ono związane z programowaniem.

Często dzieci wybierają dodatkowe zajęcia z programowania, ponieważ chcą nauczyć się, jak stworzyć działającą grę, której zasady wymyślili samodzielnie. Projektowanie otoczenia, postaci i reguł gry to czynności niesamowicie pobudzające kreatywność. Pomysłowe dzieci nierzadko stają się twórczymi dorosłymi, którzy inspirują do działania kolejne pokolenia.

Swoje dziecięce marzenia przekuwają w realne produkty, które cieszą się ogromną popularnością.

Skuteczna nauka programowania dla dzieci

Czujesz, że Twoje dziecko ma w sobie ukryty talent do programowania? Zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą mu się w dorosłym życiu, nawet jeżeli nie wybierze studiów informatycznych.

Pierwszy krok w stronę nauki programowania to decyzja o wyborze metody nauczania. Twoje dziecko może uczyć się z darmowych filmów i kursów dostępnych w Internecie. Jednak nie ma nic lepszego niż kontakt i współpraca z nauczycielem. Szkoła programowania dla dzieci InstaKółko oferuje takie możliwości. Kursy odbywają się online, więc Twoje dziecko nie musi dojeżdżać na lekcje w odległe miejsce. Wystarczy, że włączy komputer i zaloguje się do platformy InstaKod. Tam będą czekać na niego koledzy oraz doświadczony instruktor.

Na zajęcia z programowania mogą uczęszczać dzieci już od 3 klasy szkoły podstawowej, do 1 klasy szkoły średniej. Młodsi adepci rozpoczną swoją przygodę z językami Assembly i Python, a bardziej zaawansowani uczniowie przejdą do nauki języka C++.

Na początku zatem instruktor zweryfikuje aktualne umiejętności Twojej pociechy i na tej podstawie przydzieli ją do odpowiedniej grupy. W InstaKółko zajęcia odbywają się przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 15:15 – 16:50 lub 17:00 – 18:35. Dzieci uczą się w niewielkich grupach, nad którymi czuwają doświadczeni prowadzący.

Twoje dziecko interesuje się programowaniem lub podobnymi dziedzinami? Wejdź na stronę Instakółko i do 30 września zapisz je na kurs programowania dla dzieci. Z zajęciami ruszamy już 10 października!

Materiał zewnętrzny 

167 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent