15 najdziwniejszych obozów tematycznych dla dzieci i młodzieży

obóz majsterkowiczów
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

1. OBÓZ WALKI Z ZOMBIE

zombie summer camp

Obóz dla dzieci od 7 do 19 lat, który odbywa się w Burlington, Massachussets w USA. Jak ostrzegają organizatorzy: „W naszych przygodach biorą udział organizatorzy i uczestnicy ubrani w kostiumy, które mogą być dla niektórych przerażające. Nasze przygody czasami odbywają się w półmroku lub w ciemnych labiryntach”. Zobaczcie filmik, w którym uczestnicy wypowiadają się na temat obozu.

Cena: $1819 za tydzień

2. OBÓZ CYRKOWY

klauni obóz cyrkowy(zdjęcie http://frenchwoods.com/circus-camp.htm)

Obozy cyrkowe French Woods  w stanie Nowy Jork, USA to prawdziwy cyrk!  Obozy organizowane są w ogromnym krytym pawilonie, w którym znajduje się chyba każdy możliwy rodzaj sprzętu do cyrkowych akrobacji i sztuczek. Wychowawcy to artyści cyrkowi z całego świata. Czego dziecko może się tu nauczyć? Oczywiście akrobacji na trapezach i na taśmach, ale także żonglerki – również ogniem, jazdy na rowerze jednokołowym, rozśmieszania publiczności. No i przy okazji, ma szansę poprawić swoją kondycję fizyczną.

Każdy obóz kończy się pełnym występem cyrkowym dla rodziców i gości (zobacz filmik).

3. PÓŁKOLONIE DLA WIELBICIELI ZWIERZĄT DOMOWYCH

półkolonie z opieką nad zwierzętami domowymi

Annenberg PetSpace w Los Angeles organizuje półkolonie podczas których dzieci w wieku od 9 do 12 lat mają okazję nawiązać głębsze relacje ze zwierzakami domowymi.  Czas wypełniony jest edukacją dotyczącą opieki nad zwierzętami (podstawy weterynarii, żywienie, behawiorystyka). Dzieci bawią się ze zwierzakami, które czekają na adopcję, przygotowują dla nich posiłki i przekąski.

Cena: $350 za 5 dni

4. OBÓZ Z BIOLOGIĄ MORSKĄ

akwarium morskie dzieci

W  Arcadia Institute od Oceanography znajdującym się w Seal Harbor, Maine, USA, co roku odbywają się obozy biologii morskiej. Dzieci w grupach wiekowych 10-12, 12-15 oraz 15-19 lat eksplorują wybrzeże i uczą się wszystkiego na temat  środowiska morskiego (pływów morskich, flory i fauny, geologii itp.). W cenę obozu wchodzą także rejsy z lokalnymi rybakami i połów homarów, wycieczki do lokalnych muzeów, lekcje astronomii. Zajęcia dla starszej  młodzieży obejmują prace w laboratorium i mogą być świetnym przygotowaniem do studiów w kierunkach związanych z morzem.

Cena: od $1,395 za tydzień dla młodszych dzieci do $2,790 dla starszej młodzieży

5. OBÓZ PŁYWANIA Z REKINAMI

rekin

Dla bardziej zaawansowanych wielbicieli morskiej fauny w Rezerwacie Morskim Shark Reef na Fiji organizowane są obozy związane z rekinami. Młodzież (15+) spędza czas z działaczami ochrony środowiska i naukowcami oraz nurkuje z rekinami. 24-dniowy kurs to przegląd historii naturalnej, biologii, zachowania, znaczenia ekologicznego, zagrożeń i ochrony rekinów. Obozowicze mogą także zrobić certyfikaty:  PADI Advanced Open Water Diver, PADI Underwater Naturalist oraz AWARE Fish Identification. 

Cena: $7280 za 24 dni

6. PÓŁKOLONIE JURRASI PARK

dzieci i dinozaur

Na Uniwersytecie w Miami latem dzieciaki mają szansę zdobyć unikalne doświadczenie, idealne dla przyszłych paleontologów. Dzieci (w wieku 5-12 lat) uczą się o świecie dinozaurów, a nawet same stają się paleontologami uczestniczącymi w wykopaliskach skamieniałości. Atrakcje półkolonii to szukanie skamieniałości, badanie kości dinozaurów, trylobitów i amonitów, budowanie dinozaurów czy robienie wulkanów.

cena: $495 za 2 tyg 

7. OBÓZ „KASKADERZY Z HOLLYWOOD”

scena walki

Obozy „Hollywood Stunts” w Running Springs w Południowej Kalifornii, USA to nauka bycia bohaterem kina akcji bezpośrednio od profesjonalnych kaskaderów z Hollywood. Młodzież poświęca czas na naukę scen walki na miecze lub walki wręcz czy też naukę bezpiecznych upadków, nawet z wysokości wielu metrów. 

Cena: $1850 za tydzień

8. PÓŁKOLONIE Z EFEKTAMI SPECJALNYMI

półkolonie z efektami specjalnymizdjęcie: SFX kids

Jest też okazja, by dziecko spróbowało  innego  filmowego zawodu! Może filmowego makijażu do efektów specjalnych? Proszę bardzo! W Toronto zupełnie nowe tematycznie półkolonie zorganizowała znana makijażystka celebrytów – Misty Fox.  Dzieci  w wieku od 9 do 13 lat pod okiem ekspertów  z branży filmowej i telewizyjnej oraz wizażystów, uczą się jak tworzyć i stosować sztuczną krew,  zadrapania, rany, złamane nosy, blizny, wielkie pryszcze i inne równie interesujące rzeczy. Kolonie kończą się profesjonalną sesją zdjęciową efektów tej pracy.

Cena: $350 za tydzień + $75 za kosmetyki i materiały

9. OBÓZ NINJA

chłopak przebrany za bojownika Ninja

Obozy odbywają się w miejscowości Sloatesburg w stanie Nowy Jork, USA. Każdy uczestnik lub uczestniczka obozu Wojowników Ninja  otrzyma strój Ninja i odpowiednie uzbrojenie. Później nastąpi prawdziwe szkolenie ninja – umiejętności przywódcze, siła psychiczna, taktyki ukrywania się, a nawet kontrola umysłu to jego elementy. Oczywiście nie zabraknie zabawy z bronią ninja (w tym mieczami, shurikenami i gwiazdami do rzucania), umiejętności walki wręcz i historii Japonii.

Cena: $499 za 4 dni

10. OBÓZ DLA WIELBICIELI ROLLERCOSTERÓW

rollercoaster

Obóz polega na grupowym zwiedzaniu parków rozrywki i jazdach na dziesiątkach różnych rollercosterów.  Jeżeli masz w domu zwariowanego wielbiciela parków rozrywki i szalonych jazd na kolejkach szynowych, a ty nie cierpisz tłumów, kolejek do atrakcji i spadania w przepaść wraz z wagonikami, to możesz wysłać go na obóz z innymi maniakami takiego typu rozrywki. W każdym razie nie są to wakacje dla osób o słabych nerwach. Mocne nerwy muszą mieć także rodzice, którzy fundują dzieciom taki obóz.

Cena: $2975 za tydzień

11. OBÓZ DLA WIELBICIELI MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH

Ten bardzo nietypowy obóz dla młodzieży, która ukończyła 18 lat odbywa się na Uniwersytecie w Missouri (Missouri University of Science and Technology). Program obozu obejmuje wykłady, pokazy, obsługę i strzelanie z materiałów wybuchowych, wycieczki terenowe, projekty oraz tworzenie własnego  pokazu sztucznych ogni. Obozowicze uczą się, jak rozsadzać skały i  jak dokonywać rozbiórek domów za pomocą środków wybuchowych. Uzyskują także zakulisowe spojrzenie na to, jak materiały wybuchowe są wykorzystywane w przemyśle i rozrywce.

Cena: $1450 za tydzień

12. OBÓZ MAJSTERKOWICZA

obóz majsterkowicza żaglówka

Tinkering School to projekt, którym jesteśmy zachwyceni już od jego powstania w 2005 r. Zaczęło się od letnich obozów, potem fundacja rozszerzyła działalność o własną szkołe, zajęcia pozalekcyjne i weekendowe warsztaty,  ale letnie obozy nadal istnieją i mają się świetnie. Tak świetnie, że miejsca na obóz nie można zarezerwować – można jedynie wygrać je na loterii o miejsca.

Podczas tygodniowego obozu majsterkowicza dzieci  (juniorzy  8 – 11 lat i  seniorzy 11 – 16 lat)  pracują prawdziwymi narzędziami, z prawdziwymi materiałami, tworząc jakąś wielką i fajną konstrukcję. Obozy odbywają się w różnych lokalizacjach w okolicach San Francisco, USA.

Koniecznie zobaczcie galerię konstrukcji zbudowanych podczas obozów w kolejnych latach!

Cena $1700 za tydzień

13. PÓŁKOLONIE OPEROWE

półkolonie operowe

zdjęcie: Canadian Opera Company

Półkolonie operowe organizowane są przez  Canadian Opera Company w Toronto dla dzieci w wieku od 7 do 19 lat. Podczas nich dzieci uczą się tworzyć opery i wykonywać je na prawdziwej scenie. Dzieci pracują z profesjonalnymi kompozytorami, projektantami, muzykami i specjalistami  od śpiewu.

Cena: od $300 za 4 dni lub $360 za 6 dni (dzieci starsze)

14. OBÓZ RODEO

obóz rodeo dziewczynka na koniu

Gdzie dzieci mogą nauczyć się rodeo? Oczywiście w Texasie! Ranczo Sky,  w którym odbywają się obozy, leży około 150 km od Dallas. Dzieci spędzają większość dnia na ujeżdżalni, doskonaląc swoje umiejętności w jeździe konnej w kowbojskim stylu. Na rancho znajdują się także inne atrakcje, takie jak basen czy park linowy. Dzieci uczestniczą też w wielu sportach zespołowych i indywidualnych. W związku z tym, iż Ranczo prowadzone jest przez organizację chrześcijańską, jednym z obowiązkowych zajęć obozowych jest czytanie Biblii. 

Cena: $1167/tydzień 

15. OBÓZ FARMERSKI

dziewczynka doi krowę

Proste, wiejskie życie na ekologicznej farmie bez elektryczności i telefonów komórkowych w Sonoma County, Kalifornia, USA dla dzieci w wieku 8-17 lat. Dzieci wykonują gospodarskie obowiązki takie, jak dojenie krów, kóz i kur oraz opieka nad końmi. Te wakacje kosztują aż $4300 za 3-tygodniowy pobyt. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent