Nagroda dla Polki

Nagroda-dla-Polki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Odbierając 2 kwietnia nagrodę w Odense, miejscowości w której dokładnie 202 lata temu urodził się Andersen, Polka dołączy do grona wybitnych i zasłużonych dla Danii postaci, wśród których są m.in.: królowa duńska Margerita II i Günter Grass.  

W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Bogusława Sochańska otrzymuje Nagrodę Hansa Christiana Andersena Baśń mojego życia za swoje tłumaczenie 164 baśni i opowieści z języka duńskigo na polski. (…) Tłumaczenie cechuje duża wierność i szacunek do oryginalnych tekstów. Każda baśń i opowieść zaopatrzona jest w noty, które świadczą o wielkiej wiedzy tłumaczki o Danii, Andersenie i kulturze. W Polsce baśnie Andersena były traktowane zawsze jako utwory dla dzieci, a przekład Sochańskiej zmienia tę sytuację. Mimo wielkiej wiedzy na temat Andersena w Polsce, udało się jej przez głębokie i wnikliwe tłumaczenie zbliżyć kulturowo oba narody.”

Bogusława Sochańska – przez wiele lat pracowała w Instytucie Skandynawistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1995–1999 była attaché kulturalnym Ambasady Polskiej w Kopenhadze. Od 1999 roku jest dyrektorem Instytutu Kultury Duńskiej w Polsce i krąży między Poznaniem a Warszawą.

Baśnie i opowieści w jej przekładzie zostały wyróżnione tytułem Książka Roku 2006 przez „Magazyn Literacki. Książki”

___________________________________________________________________________

Media Rodzina jest wydawcą literatury dla dzieci i młodzieży oraz książek o profilu psychologicznym, związanych z relacjami w rodzinie, uwalnianiem się z uzależnień. Wydawnictwo powstało 15 lat temu, by wydać bestsellerową już dziś książkę Adele Faber i Elaine Mazlish pt. "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Dziś Media Rodzina ma w swoim dorobku przeszło 150 tytułów, a oprócz psychologii (np. „Inteligencja emocjonalna”) w kręgu zainteresowań szczególne miejsce znalazły książki z kręgu klasyki literatury, twórców, jak Andersen czy Singer, Dickens, a także książki dla dzieci i młodzieży (seria „Harry Potter”, cykl „Opowieści z Narnii”, powieści Jacqueline Wilson, opowiadania o Panu Kuleczce, wiersze dla dzieci polskich poetów), a także literatura związana z Wielkopolską oraz seria małych poradników życia. W ostatnim czasie dużą rolę w ofercie wydawnictwa odgrywają audiobooki, czyli książki do słuchania.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Polecamy również Baśniowy Świat Andersena oraz Czytajmy baśnie!

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent