Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy. Recenzja

Las-i-jego-zwykli-niezwykli-mieszkańcy

„Koń jaki jest, każdy widzi” pisał niegdyś w pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej Benedykt Chmielowski. Czy jednak w przypadku borsuka, rysia czy pozostałych mieszkańców lasu sprawa jest równie oczywista? A może warto spojrzeć na nich dopuszczając do głosu nieco wyobraźni? Może zatem wilk mógłby mieć oczy sowy a jeż rogi łosia? A jak wyglądałby ryś, gdyby zamienił się uszami z niedźwiedziem? Dzięki nowej propozycji Wydawnictwa Widnokrąg mamy doskonałą okazję, by się o tym przekonać.

Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy jest niewielką książeczką z naklejkami, prezentującą młodszym dzieciom świat leśnych zwierząt. Każde z nich zostało zilustrowane przez Justynę Styszyńską i przedstawione w krótkich tekstach Michała Kozińskiego.

Pisane z lekkością i bez edukacyjnego zadęcia, w sprytny sposób przybliżają dzieciom świat zwierząt (Gdybyś stanął obok borsuka, sięgałby ci najwyżej do kolan.) i zachęcają do pobudzającej wyobraźnię aktywności (Wilk swojego nosa z czułym węchem chyba nie zamieniłby na żaden inny. Sprawdź, jak by wyglądał z gwizdem dzika.). Przy każdym z opisywanych zwierząt jest bowiem miejsce na to, by wykleić własne stworzenie, które wcale nie musi przypominać sąsiada ze strony obok. Ostatnie strony przedstawiają natomiast puste leśne przestrzenie, które zasiedlić możemy dopiero co poznanymi istotami.

Stonowana kolorystyka, w której utrzymane są niebanalne ilustracje, zadowoli wszystkich rodziców, którzy mają dość karmienia dzieci graficzną tandetą.

Pod względem estetycznym „Las” utrzymuje wysoki poziom, który bezsprzecznie wyróżnia Wydawnictwo Widnokrąg na rynku literatury dziecięcej.

Według sugestii wydawcy książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej czwartego roku życia i choć wskazówkę tę można traktować dość liberalnie, nie jest jednak zupełnie pozbawiona podstaw. Moja dwulatka, mimo że zachwycona naklejkami, najchętniej przyklejała je na swoją i moją twarz. Ale może na tym właśnie polega myślenie poza schematem, o które tak dopominają się nasze czasy?

Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy
Projekt i realizacja: Justyna Styszyńska
Tekst: Michał Koziński
Wydawnictwo Widnokrąg, 2015

 

Autor tekstu : Katarzyna Pochmara-Balcer

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy. Recenzja