L4 online na dziecko – czym jest i jak je zdobyć?

📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Nikogo już nie dziwi, że w dzisiejszych czasach większość spraw z łatwością można załatwić przez Internet. Dotyczy to również medycyny i ogólnie pojętego leczenia pacjentów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest zwolnienie L4 online na dziecko i jak je zdobyć!

Twoje dziecko nagle się rozchorowało, więc musisz pozostać w domu i podjąć się opieki? Zależy Ci, aby szybko i sprawnie zdobyć zwolnienie, które natychmiast trafi do Twojego pracodawcy? L4 online to rozwiązanie idealne dla Ciebie! Dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat!

Czym jest L4 online na dziecko?

L4 online to elektroniczna wersja tradycyjnego zwolnienia lekarskiego, popularnego jeszcze do niedawna. Stanowi dokument wymagany do wypłaty zasiłku za okres czasowej niezdolności do pracy wskutek pogorszenia stanu zdrowia lub choroby – zarówno Twojej, jak i Twojego dziecka. Możesz otrzymać je bez konieczności osobistej wizyty u lekarza – wystarczy teleporada, na podstawie której lekarz zdecyduje, czy zwolnienie jest rzeczywiście potrzebne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

• pozwala zaoszczędzić czas – nie musisz wychodzić z domu i stać z dzieckiem w kolejkach do lekarza, co z kolei ogranicza rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych;
  • daje Ci maksymalną wygodę – nie musisz ubierać źle czującego się dziecka i zabierać go do przychodni, a zwolnienie otrzymasz w ciągu kilkunastu minut;
  • jest akceptowane w każdym zakładzie pracy.

Jednocześnie podczas rozmowy z lekarzem możesz otrzymać e-receptę, dzięki czemu całe leczenie odbywa się na odległość, a mimo to jest tak samo skuteczne, jak leczenie przepisane w tradycyjny sposób. Innymi słowy, L4 online na dziecko potwierdza chorobę malucha i konieczność opieki, co uniemożliwia stawienie się w miejscu pracy.

Jak zdobyć L4 online na dziecko?

W pierwszej kolejności znajdź portal zajmujący się świadczeniem tego typu usług medycznych. Następnie odszukaj w ofercie zakładkę z e-zwolnieniami L4 i zaznacz, że potrzebujesz dokumentu na dziecko. Pozostaje Ci uzupełnienie krótkiej ankiety, w której wskażesz czas trwania potrzebnego zwolnienia, chęć otrzymania recepty, dolegliwości dziecka oraz NIP pracodawcy.

Na końcu musisz już tylko podać swoje dane osobiste i zaakceptować regulamin portalu. Otrzymanie zwolnienia L4 na dziecko w tej sposób jest banalnie proste i szybkie – znacznie ułatwi Ci opiekę nad chorym pacjentem.

Jak zgłosić nieobecność w pracy?

L4 online można pobrać samodzielnie z Internetowego Konta Pacjenta, jednak zwykle nie ma takiej konieczności. Lekarz przesyła bowiem dokument bezpośrednio do Twojego pracodawcy, który może sprawdzić to w systemie PUE ZUS. Pamiętaj jednak, że jeśli masz w umowie zawartą klauzulę o konieczności osobistego poinformowania pracodawcy, telefon do kadr będzie kulturalnym dodatkiem. Tym bardziej mając na uwadze fakt, że przesłanie dokumentu do ZUS-u może chwilę potrwać, a wcześniejsze zgłoszenie nieobecności umożliwia pracodawcy zorganizowanie zastępstwa za Ciebie.