Jakie witaminy dla kobiet? Przegląd witamin wspierających zdrowie kobiety

Jakie witaminy dla kobiet? Przegląd witamin wspierających zdrowie kobiety
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Witaminy stanowią kluczowy element zdrowej diety i ogólnej dobrej kondycji organizmu. To związki, które są niezbędne dla właściwej pracy ludzkiego ciała. Razem ze składnikami mineralnymi, wpływają nie tylko na ogólne codzienne funkcjonowanie organizmu, ale także na kondycję skóry, włosów i paznokci. [2] Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem witamin, które wspierają zdrowie kobiet. Zastanowimy się jakie witaminy są szczególnie ważne dla kobiet aktywnych fizycznie, chcących zadbać o swój wygląd, a także chcących wesprzeć ogólne funkcjonowanie swojego organizmu.

Witaminy dla kobiet aktywnych

Kobiety prowadzące aktywny tryb życia, regularnie uprawiające sport lub intensywnie trenujące, powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych wraz z dietą. Intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do szybszej utraty niektórych witamin przez organizm, dlatego istotne jest, aby kobiety aktywne fizycznie zadbały o ich odpowiednią podaż. [2] Na które witaminy powinny zwrócić uwagę kobiety aktywne fizycznie?

Witamina D

Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni, a także przyczynia się do utrzymania prawidłowego stężenia wapnia we krwi [1]. Aktywność fizyczna wpływa na obciążenie całego układu ruchu, dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ilość witaminy D3 w diecie kobiet aktywnych fizycznie. [3]

Witamina K

Witamina K wspiera utrzymanie zdrowych kości [1], dlatego też jest kolejną witaminą o której odpowiednią podaż powinny w szczególny sposób zadbać kobiety aktywne fizycznie. Na rynku obecne, są suplementy diety zawierające połączenie witamin D3 i K2, które mogą stanowić uzupełnienie zdrowej diety.

Witamina C

Omawiając ważne witaminy dla kobiet aktywnych fizycznie, nie można zapomnieć o witaminie C – pomaga ona w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości i chrząstki. [1] Jej odpowiednia ilość w diecie wspiera stawy i układ ruchu.

Witaminy dla kobiet chcących zadbać o urodę

Kobiety pragnące zadbać o swoją urodę powinny zwrócić szczególną uwagę na witaminy, które wspierają zdrową skórę oraz piękne włosy. Bez wątpienia odpowiednia dieta, bogata w te składniki, może pomóc w zachowaniu naturalnego piękna. Poniżej przedstawiamy witaminy, które są szczególnie ważne dla kobiet chcących zadbać o swoją urodę:

Witaminy z grupy B

Omawiając witaminy z grupy B, szczególną uwagę należy zwrócić na biotynę, ponieważ to witamina, która pomaga zachować zdrową skórę i włosy. [1] Kolejnymi ważnymi witaminami będą ryboflawina (witamina B2) oraz niacyna (witamina B3), które podobnie jak biotyna, pomagają zachować zdrową skórę. [1]

Witamina A

Witamina A jest niezwykle cennym składnikiem diety u każdej osoby dbającej o swoją urodę, ze względu na swoje właściwości wspierające zachowanie zdrowej skóry [1].

Witamina C

Wśród witamin dla urody, ważne znaczenie mieć będzie witamina C. To właśnie ona  pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry. [1]

Witaminy dla kobiet chcących wesprzeć funkcjonowanie swojego organizmu

Kobiety chcące wesprzeć swój organizm powinny zwrócić szczególną uwagę na zbilansowaną dietę, która powinna dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Niektóre witaminy są szczególnie ważne dla kobiecego organizmu. Odpowiedzmy sobie na pytanie – z jakich składników powinien składać się odpowiedni zestaw witamin dla kobiet?

Tiamina

Dobrze funkcjonujące serce to bez wątpienia niezwykle ważny element długiego i zdrowego życia. Jedną z witamin pomagających w prawidłowej pracy tego narządu jest tiamina. [1] Dodatkowo wspiera ona także utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego i funkcjonowanie układu nerwowego. [1]

Witamina D

Wiemy już, że to ważna witamina w kontekście wsparcia zdrowia kości i mięśni. [1] Pełni jednak jeszcze jedną kluczową dla organizmu rolę – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. [1]

Multivit dla niej

Z czego powinien składać się dobry zestaw witaminowy dla kobiet? Taki preparat powinien zawierać witaminy i składniki mineralne wspierające prawidłowe funkcjonowanie kobiecego organizmu.

ESSENSEY Multivit dla niej + Biotyna to suplement diety, który zawiera 18 składników aktywnych. W skład preparatu wchodzą witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, witamina A, witamina D, kolagen, ekstrakt z zielonej herbaty, CLA, L-karnityna, kwas hialuronowy i koenzym Q10. Suplement diety występuje w formie łatwych do połknięcia kapsułek celulozowych. Ze względu na obecność m.in. biotyny w składzie, produkt polecany jest w szczególności kobietom chcącym zadbać o zdrową skórę i włosy [1].

Podsumowując, odpowiednia podaż witamin może znacząco wspierać zdrowie kobiety na różnych etapach jej życia. Ważne jest jednak, aby pamiętać o konsultacji z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza w przypadku istniejących problemów zdrowotnych lub przyjmowania innych leków.

Zbilansowana dieta, bogata w różnorodne składniki odżywcze, pozostaje fundamentem zdrowego stylu życia, a suplementy diety mogą być jedynie jej uzupełnieniem.

Literatura:

  1. ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci
  2. Brzozowska, Anna, et al. „Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety.” Żywność: nauka-technologia-jakość 12.4 (45), Supl. (2005): 5-16.
  3. Dittfeld, Anna, et al. „Wielokierunkowe działanie witaminy D.” Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 68. No. 1. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2014.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent