Jakie meble są niezbędne w małej garderobie?

📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Wygodna i funkcjonalna garderoba nie musi posiadać imponującego metrażu – już na 3 m2 można zaaranżować wygodną przestrzeń do przechowywania odzieży, bielizny i obuwia. Aby jednak takie pomieszczenie miało szansę dobrze spełniać swoje funkcje, musi zostać wyposażone w praktyczne i przemyślane rozwiązania oraz dysponować wystarczająco dużą ilością miejsca, aby pomieścić wszystkie nasze osobiste rzeczy. Jakie meble są niezbędne w małej garderobie? Podpowiadamy!

Meble do małej garderoby: w jakie rozwiązania warto zainwestować?

Urządzenie garderoby to spore wyzwanie, szczególnie, kiedy rezygnujemy z pomocy profesjonalisty i decydujemy się skompletować wszystkie meble samodzielnie. Układ takiego pomieszczenia ostatecznie może pozostawiać wiele do życzenia, tak, jak i metraż, który w małych garderobach najczęściej jest daleki od wymarzonego. Jak wybrnąć z takiej sytuacji, aby znaleźć kompromis pomiędzy swoimi potrzebami, a niewielką ilością miejsca? Postawić na rozwiązania, które wykorzystają maksimum potencjału wnętrza. Tutaj mamy na myśli funkcjonalne meble, które zaprowadzą wymarzony porządek i pomieszczą wszystkie ubrania – sprawdźcie, w które warto zainwestować…

• Szafy z drążkami

W małej garderobie najbardziej liczy się pomysłowe i przemyślane zagospodarowanie dostępnego miejsca. W takim celu warto wykorzystać wysokie szafy z drążkami, które pozwolą na swobodne rozmieszczenie wszystkich lawka-gautreau-sfmebleubrań wymagających zawieszenia na wieszakach, np. sukienek, koszul i garniturów. Aby takie rozwiązanie zdało egzamin, drążek w szafie musi zostać umieszczony w odległości 5-6 cm od znajdującej się nad nim półki i być oddalony o 40 cm od ściany lub tylnej zabudowy szafy. Jego optymalna wysokość powinna wynosić około 150-170 cm. Jakie wymiary natomiast powinna sama mieć szafa? Najlepiej sprawdzi się model o głębokości 55-60 cm i szerokości min. 60 cm.

• Półki i regały

Meble, które zapewnią wam komfortowe miejsce do przechowywania w małej garderobie to także półki i regały, z pomocą których uporządkujecie m.in. T-shirty, bluzy, spodnie i swetry. W zależności od własnych potrzeb i preferencji, a także układu pomieszczenia, możecie zdecydować się na wersję wiszącą lub stojącą – obydwie świetnie poradzą sobie na niewielkiej przestrzeni. Półki mogą zostać zamocowane bezpośrednio na ścianach lub stanowić integralną część większych regałów. Najlepiej sprawdzą się tutaj modele w tzw. zabudowie piętrowej, czyli z półkami umieszczonymi jedna pod drugą. Ich szerokość powinna wówczas wynosić 40-50 cm, wysokość 20-30 cm, a głębokość 35-40 cm.

• Komody

Półki i regały was nie przekonują ze względu na brak frontów? Wolicie nieco bardziej dyskretne rozwiązania? Mała garderoba to idealne miejsce także dla komody. Na sfmeble.pl znajdziecie modele z wysuwanymi szufladami w różnych rozmiarach, zarówno w wersji z nóżkami, jak i nieposiadające tego atrybutu. Do garderoby świetnie będą pasować szczególnie wysokie i wąskie modele oraz te inspirowane wyglądem klasycznej bieliźniarki. Jeśli dysponujecie nieco większym metrażem, możecie zdecydować się na 2-3 komody z szufladami ustawione po przeciwległych stronach lub w jednym rzędzie. Pojemne wnętrza tych mebli nie tylko swobodnie pomieszczą mniejsze ubrania czy bieliznę, ale też praktycznie zorganizują wszystkie te rzeczy, które nie powinny znajdować się na widoku.

wieszak-scienny-flip-sfmeble
  • Wysuwane kosze i szuflady

Nie planujecie kupować pojedynczych mebli do garderoby i macie zamiar skorzystać z pomocy stolarza? Wysuwane szuflady i kosze to coś, co warto uwzględnić także w przypadku zabudowy meblowej robionej na wymiar. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu: te idealnie sprawdzają się do przechowywania biżuterii, szalików, czapek i pasków oraz innych drobnych akcesoriów, które potrzebują swojego stałego miejsca w garderobie. Nie wszystko przecież da się zawiesić na drążkach i poukładać na półkach, prawda? Kosze umocowane na prowadnicach i szuflady z pełnymi lub przezroczystymi frontami sprawdzają się wtedy idealnie – wystarczy, że dopuścicie do głosu kreatywność i z pomysłem wykorzystacie ich potencjał.

• Szafki na buty

Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w małej garderobie? Oczywiście szafki na buty. W przedpokoju zazwyczaj przechowujemy tylko część obuwia, główniej tego, które w danej chwili jest przez nas aktywnie użytkowane. Reszta natomiast musi znaleźć dla siebie miejsce gdzie indziej i w wielu przypadkach tym miejscem jest właśnie garderoba. Szafka na buty sprawdzi się w takiej roli idealnie przede wszystkim dlatego, że posiada specjalne wyprofilowane półki i otwory wentylacyjne, które zapewniają stały przepływ powietrza wewnątrz. Bo nie musimy chyba mówić, że przechowywanie butów na regałach nie należy do najbardziej komfortowych i estetycznych, prawda?

O czym pamiętać wybierając meble do małej garderoby?

Wiecie już, jakie meble są niezbędne w małej garderobie. Na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę wybierając poszczególne elementy i modele? Przede wszystkim na kolorystykę. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się meble w jasnych i naturalnych kolorach bieli, beżu i drewna – te rozjaśniają przestrzeń i genialnie odbijają światło. Zarówno szafa z drążkiem, jak i półki, komody i regały powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i być przystosowane do przechowywania dużej ilości odzieży. Jeśli chcecie upewnić się, że wybrane meble nie ugną się pod ciężarem ubrań to przed zakupem sprawdźcie, jaki mają maksymalny udźwig. Postawcie na prosty, ale praktyczny układ, taki, który zapewni wam komfort, wygodę i funkcjonalność na wielu poziomach.

Materiał promocyjny