Jak wykorzystać internet w mądry sposób?

Jak wykorzystać internet w mądry sposób?

Wielu z nas trudno już wyobrazić sobie życie bez internetu domowego lub mobilnego. Nie wszyscy znają jednak zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci. Sprawdź, jak mądrze korzystać z internetu, żeby uniknąć zagrożeń płynących z sieci.

Główne zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci

Jeśli zależy Ci na mądrym korzystaniu z internetu:

  • Udostępniaj jak najmniej informacji w internecie i pamiętaj, że każda z nich może stać się publiczna. Chroń zwłaszcza wrażliwe dane takie jak: Twój PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, numery kart płatniczych czy loginy i hasła do kont internetowych.
  • Loguj się jedynie na serwisach, których adres zaczyna się od https:// (na początku pasku adresu w przeglądarce powinna wyświetlać się kłódka) i nie pobieraj żadnych treści ze stron, które budzą jakiekolwiek podejrzenia.
  • Nie klikaj w linki i nie pobieraj załączników do wiadomości wysyłanych z niezaufanego źródła. Cyberprzestępcy mogą wysyłać linki, które prowadzą do strony podszywającej się na przykład pod serwis banku, by wyłudzić dane logowania. Załącznik może natomiast zawierać złośliwe oprogramowanie, które wykradnie informacje lub zablokuje dostęp do plików albo całe urządzenie.
  • Uważaj na publiczne, słabo zabezpieczone sieci Wi-Fi, a gdy z nich korzystasz, nie rób żadnych transakcji finansowych. Po pierwsze, nie masz pewności, czy ktoś nie podszywa się pod publiczną sieć, po drugie, łatwiej się do nich włamać i zyskać dostęp do podłączonych urządzeń.

Jak mądrze korzystać z internetu domowego i mobilnego z pomocą oprogramowania?

Żadne oprogramowanie nie zastąpi ostrożności i rozsądku podczas aktywności w sieci. Stosowanie zapory sieciowej (firewall) oraz dobrego oprogramowania antywirusowego w trybie aktywnej ochrony zwiększa jednak Twoje bezpieczeństwo w internecie. Z programów antywirusowych warto przy tym korzystać nie tylko na komputerze, ale również na smartfonie, o czym zapomina wiele osób.

Ważna jest także regularna aktualizacja systemu operacyjnego i pozostałego oprogramowania. Powiadomień o dostępnych aktualizacjach nie warto ignorować, bo nowsze wersje programów usuwają wykryte luki i błędy, z których mogą skorzystać cyberprzestępcy.

Jeśli z urządzenia korzystają też dzieci, upewnij się, że trudniej będzie im natknąć się w sieci na niewłaściwe dla nich treści. Pomogą Ci w tym opcje kontroli rodzicielskiej w systemach operacyjnych takich jak Windows czy Android oraz dodatkowe programy, które możesz zainstalować na laptopie i telefonie.

Mądre korzystanie z internetu to także silne hasła

Podstawą bezpiecznego korzystania z internetu są również silne hasła, które trudno odgadnąć lub złamać. Do takich istotnych serwisów, jak system transakcyjny banku, profile w mediach społecznościowych czy skrzynka e-mail używaj haseł, które zawierają co najmniej 12 znaków, w tym dużych i małych liter, cyfer i znaków specjalnych (np. !, @, #, $, &, *). Silnym hasłem należy też zabezpieczyć dostęp do sieci Wi-Fi, czyli bezprzewodowego internetu domowego.

Najlepiej nie używaj również tych samych haseł w różnych miejscach. Gdy ktoś niepowołany pozna hasło, może bowiem przejąć także inne konta, które nim zabezpieczasz. Warto natomiast korzystać z weryfikacji dwuetapowej, jeśli dany serwis ją oferuje. Podczas logowania z nieznanego, nowego urządzenia trzeba wówczas podać kod, który dostajesz SMS-em.

Jak komfortowo korzystać z internetu domowego?

Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci jest kluczowe, ale równie istotny jest komfort użytkowania internetu domowego . Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy często pracujemy zdalnie, a internet jest jeszcze ważniejszym źródłem rozrywki niż wcześniej.

Przy niestabilnym lub wolnym połączeniu wiele aktywności będzie utrudnionych, a niektóre wręcz niemożliwe. Dlatego warto zainwestować w szybki i stabilny internet, czyli światłowód dostarczany bezpośrednio do Twojego mieszkania lub domu.

Bardzo atrakcyjną ofertę znajdziesz na przykład w Orange (sprawdź: https://www.orange.pl/internet/internet-domowy). Do wyboru masz aż trzy warianty prędkości internetu domowego w dobrych cenach, także w umowie na czas nieokreślony, którą możesz wypowiedzieć w każdej chwili bez dodatkowych kosztów. Jeśli jednak podpiszesz umowę na 24 miesiące, dostajesz nie tylko niższą cenę, ale także 2 miesiące dostępu do sieci za darmo.

Artykuł sponsorowany

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:bezpieczeństwo