Weleda
Weleda Baby

Jak urządzić pokój dziecięcy, żeby był funkcjonalny i estetyczny?

Jak urządzić pokój dziecięcy, żeby był funkcjonalny i estetyczny?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Pokój dziecięcy jest miejscem, w którym dziecko spędza bardzo dużo czasu. Powinien być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny, żeby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i relaksu. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, dzięki którym pokój twojego malucha stanie się bardziej praktyczny!

W jaki sposób zaplanować rozmieszczenie mebli w pokoju dziecięcym?

Rozmieszczenie mebli w pokoju dziecięcym jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na funkcjonalność i komfort użytkowania przez dziecko. Zaplanowanie rozmieszczenia mebli w takim wnętrzu nie jest łatwe i należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Meble powinny być proporcjonalne do rozmiaru pokoju, tak aby zostawało wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się dziecka, a także zabawę. Jeżeli pokój dziecięcy nie jest zbyt duży, dobrym rozwiązaniem będą małe biurka, które możesz znaleźć tutaj: https://domowanie.pl/1097-biurka-male. Biurko jest niezwykle ważnym elementem, ze względu na to, że dziecko w wieku szkolnym spędza przy nim sporo czasu, dlatego musi być wygodne i dopasowane, żeby nie powodować wad postawy.

Właściwe rozmieszczenie pozostałych mebli jest równie ważne. Najlepiej, żeby biurko było ustawione pod oknem, by zapewnić maluchowi dostęp do jak największej ilości naturalnego światła. Szafa powinna znajdować się w pobliżu łóżka, żeby codzienne ubieranie. Półki na książki powinny być umieszczone w miejscu, w którym dziecko będzie miało swobodny dostęp do swoich ulubionych pozycji.

Należy również pamiętać o zostawieniu wystarczająco dużej przestrzeni na zabawę. Dziecko powinno mieć miejsce, w którym będzie mogło swobodnie się bawić. Warto także rozważyć wykorzystanie mebli modułowych, które pozwalają na elastyczne dostosowanie ich rozmieszczenia do potrzeb dziecka i zmieniających się warunków.

Oświetlenie, dodatki i kolorystyka – ważne elementy aranżacji pokoju dziecięcego

Oświetlenie to niezwykle ważny element aranżacji pokoju dziecięcego. Powinno być dostosowane do potrzeb szkraba, zarówno pod względem natężenia, jak i barwy światła. Maluchy potrzebują dobrego naturalnego światła do czytania i pracy przy biurku, a także odpowiedniego sztucznego oświetlenia do relaksu i zabawy. Warto pamiętać, że nie należy przesadzać z ilością światła, ponieważ może to być męczące dla oczu. Do przestrzeni przy biurku najlepiej zaopatrzyć się w żarówkę emitującą białe światło, które wpływa korzystnie na koncentrację oraz skupienie, natomiast jako główne światło oraz światło dodatkowe przy łóżku lepszym wyborem będzie barwa ciepła, która sprzyja relaksowi oraz odpoczynkowi.

Za to dodatki powinny być dopasowane do wieku dziecka i jego zainteresowań. Pamiętajmy, że to właśnie dziecko będzie najwięcej czasu spędzać w tym pokoju, dlatego bardzo ważne jest, żeby ono także miało udział w jego urządzaniu. Pozwól dziecku na dobranie akcesoriów, takich jak poduszki, dywany, czy firanki. Kolory pokoju dziecięcego powinny być uniwersalne. Dzieci rosną bardzo szybko, dlatego nie warto stawiać na kolorowe meble i ściany, lepiej, żeby to właśnie dodatki nadawały pokojowi charakteru, ponieważ wraz z wiekiem dziecka można je wymieniać, bez niepotrzebnych kosztów.

Artykuł sponsorowany

410 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:meble