Jak pozbyć się drobnoustrojów z pluszowych zabawek?

Jak pozbyć się drobnoustrojów z pluszowych zabawek?

Pluszowe zabawki są najlepszymi przyjaciółmi dzieci, ale niestety także nosicielami drobnoustrojów. Gromadzą się na nich różnego rodzaju bakterie przenoszone również na rękach przez same dzieci. Do tego dochodzi kurz, roztocza i szereg innych mikroorganizmów.

Dlaczego trzeba czyścić pluszowe zabawki?

Pluszaki są nieodłącznym elementem wystroju dziecięcego pokoju, a część z takich zabawek to także towarzysze mniejszych i większych wypraw. Znaczna grupa dzieci nie wychodzi z domu bez swojego ulubionego pluszaka. W efekcie, jak podkreślają eksperci z portalu Dom w porządku, na tak miłym w dotyku i skłaniającym do przytulania materiale osadza się szereg bakterii, drobnoustrojów, czasami nawet grzybów, pleśni, a także przede wszystkim ogrom kurzu, roztocza oraz inne mikroorganizmy. Potencjalnie taki ulubiony pluszak z wiernego towarzysza przygód staje się często źródłem alergii, podrażnień i innych dolegliwości. Konieczność regularnego czyszczenia pluszowych zabawek to więc nie tylko kwestia troski o czystość i wysoki poziom higieny, ale przede wszystkim walka o eliminację ze środowiska dziecka potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów.

Jak czyścić pluszowe zabawki?

Pluszowe zabawki można oczywiście wyprać, natomiast trzeba pamiętać, że sporej części z nich nie można prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie ulubiony towarzysz malucha może nieco zmienić swój kształt albo ulec zupełnemu zniszczeniu. Niestety taka temperatura nie daje gwarancji usunięcia w pluszu wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów i drobnoustrojów. Aby tak się stało, trzeba byłoby je wyprać w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. Istnieje jednak alternatywa dla prania. Jest nią odkażanie zabawek za pomocą gorącej pary wodnej. Jej bakteriobójcze właściwości od dawna wykorzystywane są w żelazkach parowych i mopach. Obecnie dzięki urządzeniom takim jak generatory pary czy stacje parowe gorącą parę można także wykorzystać do odświeżania zabawek, ubrań wierzchnich czy butów. Według badań Instytutu Matki i Dziecka połączenie wysokiej temperatury gorącej pary wraz z odpowiednią siłą jej wyrzutu działa antybakteryjnie i skutecznie usuwa także roztocza, drobnoustroje i mikroorganizmy. Zwykła parownica to za mało, aby skutecznie odkazić zabawki, natomiast generator pary czy stacja parowa z siłą wyrzutu pary na poziomie 6-8 barów skutecznie pomaga pozbyć się niebezpiecznych organizmów bytujących na pluszakach, bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzenia zabawki.

 

Artykuł zewnętrzny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie