Jak pozbyć się drobnoustrojów z pluszowych zabawek?

📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Pluszowe zabawki są najlepszymi przyjaciółmi dzieci, ale niestety także nosicielami drobnoustrojów. Gromadzą się na nich różnego rodzaju bakterie przenoszone również na rękach przez same dzieci. Do tego dochodzi kurz, roztocza i szereg innych mikroorganizmów.

Dlaczego trzeba czyścić pluszowe zabawki?

Pluszaki są nieodłącznym elementem wystroju dziecięcego pokoju, a część z takich zabawek to także towarzysze mniejszych i większych wypraw. Znaczna grupa dzieci nie wychodzi z domu bez swojego ulubionego pluszaka. W efekcie, jak podkreślają eksperci z portalu Dom w porządku, na tak miłym w dotyku i skłaniającym do przytulania materiale osadza się szereg bakterii, drobnoustrojów, czasami nawet grzybów, pleśni, a także przede wszystkim ogrom kurzu, roztocza oraz inne mikroorganizmy. Potencjalnie taki ulubiony pluszak z wiernego towarzysza przygód staje się często źródłem alergii, podrażnień i innych dolegliwości. Konieczność regularnego czyszczenia pluszowych zabawek to więc nie tylko kwestia troski o czystość i wysoki poziom higieny, ale przede wszystkim walka o eliminację ze środowiska dziecka potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów.

Jak czyścić pluszowe zabawki?

Pluszowe zabawki można oczywiście wyprać, natomiast trzeba pamiętać, że sporej części z nich nie można prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie ulubiony towarzysz malucha może nieco zmienić swój kształt albo ulec zupełnemu zniszczeniu. Niestety taka temperatura nie daje gwarancji usunięcia w pluszu wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów i drobnoustrojów. Aby tak się stało, trzeba byłoby je wyprać w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. Istnieje jednak alternatywa dla prania. Jest nią odkażanie zabawek za pomocą gorącej pary wodnej. Jej bakteriobójcze właściwości od dawna wykorzystywane są w żelazkach parowych i mopach. Obecnie dzięki urządzeniom takim jak generatory pary czy stacje parowe gorącą parę można także wykorzystać do odświeżania zabawek, ubrań wierzchnich czy butów. Według badań Instytutu Matki i Dziecka połączenie wysokiej temperatury gorącej pary wraz z odpowiednią siłą jej wyrzutu działa antybakteryjnie i skutecznie usuwa także roztocza, drobnoustroje i mikroorganizmy. Zwykła parownica to za mało, aby skutecznie odkazić zabawki, natomiast generator pary czy stacja parowa z siłą wyrzutu pary na poziomie 6-8 barów skutecznie pomaga pozbyć się niebezpiecznych organizmów bytujących na pluszakach, bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzenia zabawki.

Artykuł zewnętrzny