Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży?

Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży?

Ból kręgosłupa w ciąży może być związany zarówno z pogłębieniem lordozy lędźwiowej, napieraniem rozwijającego się dziecka na tylną ścianę miednicy, jak i przybraniem na wadze. Odpowiednia pozycja siedzenia, ćwiczenia ogólnousprawniające czy kinesiotaping brzucha, łagodzą dolegliwości.

Sposoby na ból kręgosłupa w ciąży

Walka z bólem kręgosłupa w ciąży wymaga kreatywności. Wiele metod nie jest wskazanych lub mogą być wprowadzone wyłącznie za zgodą lekarza. Dotyczy to szczególnie farmaceutyków zawierających silne w działaniu substancje czynne jak ketoprofen. Decydując się na tego typu formę pomocy, należy zawsze dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub sięgnąć po więcej informacji na temat dawkowania i bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu, ze strony internetowej https://ketonal.pl.

Ból kręgosłupa w ciąży nie jest groźny dla zdrowia, ale znacznie pogarsza jakość funkcjonowania. Nieprzyjemny stan najczęściej samoistnie ustępuje po rozwiązaniu, ale do tego czasu należy interweniować, kiedy pojawią się pierwsze, słabe dolegliwości. Rekonwalescencję warto rozpocząć od aktywności fizycznej. Poleca się ćwiczenia ogólnousprawniające i rozciągające jak spacery, gimnastyka i joga. Dobrze działa pływanie na plecach i aqua aerobik. Miłośniczki szpilek powinny zmienić typ obuwia na płaskie buty z szerokim noskiem i paskami. Aby nie nasilać dolegliwości bólowych kręgosłupa należy unikać długiego stania. Robiąc przystanki na odpoczynek, poleca się rozłożyć ciężar ciała równolegle na obie nogi, a podczas czynności domowych, jak prasowanie, warto na zmianę pod stopę podkładać podnóżek. W rehabilitacji ważny jest też odpoczynek. Aby ograniczyć przeciążenia kręgosłupa najlepiej unikać foteli i innych głębokich mebli wypoczynkowych. Kładąc się spać, dobrze jest ułożyć się na lewym bok i wsunąć pomiędzy kolana poduszkę lub zwinięty koc, ale przedtem poddać plecy hydromasażowi z użyciem łazienkowej słuchawki prysznica. Cennym narzędziem w walce z bólem kręgosłupa w ciąży jest kinesiotaping brzucha, który pozwoli odciążyć lędźwie za pomocą dynamicznych plastrów.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Mechanizm powstawania bólu kręgosłupa w ciąży jest złożony. Dolegliwości najczęściej pojawiają się około II trymestru, kiedy rozwój fizjologiczny dziecka dynamicznie postępuje, maluch przybiera na wadze i rozpycha się w macicy. W prawidłowo przebiegającej ciąży ból związany jest przede wszystkim ze zmianą kąta ustawienia miednicy w stosunku do kości krzyżowej przyszłej mamy. W efekcie pogłębionej lordozy dochodzi do skrócenia mięśni w dolnym odcinku pleców i rozciągnięcia mięśni brzucha, czyli przeciążenia kręgów i zaburzenia równowagi napięcia gorsetu mięśniowego, odpowiedzialnego za prawidłową postawę. Powiększający się brzuszek zmienia także położenie środka ciężkości kobiety, na skutek czego obserwuje się wysunięcie barków i szyi, pojawiają się zaokrąglone plecy oraz pogłębienie lordozy szyjnej. Ból kręgosłupa w ciąży zwykle nasila się wieczorami w ostatnim etapie III. trymestru. Pod wpływem hormonów dodatkowo rozluźniają się stawy biodrowo – krzyżowe, aby ułatwić przejście malucha przez kanał rodny. Ponadto na kondycję kręgosłupa przyszłej mamy wpływa przyrost masy ciała.

Materiał zewnętrzny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:ciążazdrowie