Ile kosztują chrzciny w lokalu w 2024 roku i jak je sfinansować?

Ile kosztują chrzciny w lokalu w 2024 roku i jak je sfinansować?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Chrzciny to jedna z najważniejszych uroczystości rodzinnych i zwykle wiąże się ze sporymi wydatkami. Jeśli chcesz zorganizować je w lokalu, musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszt mszy, ubranka dla dziecka i potrzebnych akcesoriów, ale też cenę talerzyka w restauracji i kilka innych czynników. Ile kosztują chrzciny w lokalu w 2024 roku?

Ile kosztują chrzciny w 2024? Opłaty w kościele

Chrzest jest oczywiście uroczystością kościelną, należy jednak pamiętać, że za udzielanie sakramentów nie pobiera się opłat. Przyjęło się, że rodzice chrzczonego dziecka składają ofiarę w kwocie, na jaką mogą sobie pozwolić. Każda parafia ma własne zwyczaje co do wysokości takiej ofiary – w dużych miastach na chrzciny daje się około 200-500 zł, a mniejszych miejscowościach około 50-150 zł.

Do tego można doliczyć także przybranie kościoła kwiatami. Aby zminimalizować koszt dekoracji, warto umówić się z rodzicami innych dzieci chrzczonych w tym samym dniu i podzielić się opłatami za usługi florystyczne. W budżecie na chrzciny trzeba uwzględnić również ubranko dla maluszka.

Ile kosztuje talerzyk na chrzciny w 2024 roku?

Impreza okolicznościowa w lokalu może być sporym wydatkiem. W zależności od lokalizacji, menu, czasu trwania przyjęcia i innych udogodnień cena talerzyka na chrzciny w 2024 roku waha się od 100 zł do nawet 400 zł. Warto przy tym pamiętać, że wiele sal nie bierze opłat za miejsce dla dzieci do 3 roku życia, a starsze dzieci do określonego wieku jedzą za połowę kwoty należnej za talerzyk. Oprócz obiadu i zimnych przekąsek trzeba policzyć także tort. W zależności od liczby gości, tort może kosztować od 200 (ok. 2-2,5 kg ciasta) do 500 zł (5-6 kg ciasta).

Ile kosztują chrzciny w lokalu w 2024 roku? Opłaty poza kościołem i salą

Poza ofiarą na mszę, podczas której zostanie ochrzczone dziecko, i poza opłatą za talerzyk, chrzciny w lokalu wiążą się z dodatkowymi kosztami. To na przykład zapłata za usługi fotografa i kamerzysty, którzy uwiecznią tę piękną uroczystość i wykonają pamiątkowe zdjęcia i filmy. Rodzice mogą też doliczyć do wydatków na chrzciny koszt swoich stylizacji – ubrań, fryzjera czy makijażu. Przed uroczystością należy także zaprosić gości, co wiąże się z zakupem zaproszeń. Jeśli na chrzcinach pojawi się kilkoro dzieci, warto pomyśleć o dodatkowej atrakcji dla nich: animacjach, dmuchanym zamku, wacie cukrowej itp.

Gdy podsumujemy wszystkie wydatki, chrzciny w lokalu 2024 roku kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na tę kwotę wpływa przede wszystkim wybór restauracji i menu oraz liczba gości. Jeśli nie myślisz jeszcze o chrzcinach i jesteś na etapie wesela w artykule: https://www.smartney.pl/blog/finanse/pozyczka-przez-internet-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec/1137 znajdziesz wskazówki dotyczące organizacji wesela w lokalu. A jeśli szukasz sposobu na sfinansowanie imprezy rodzinnej, skorzystaj z pożyczki w Smartney.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent