Dzień Świętego Patryka. Irlandzkie gry i zabawy dla dzieci

Zabawy z okazji Dnia Patryka

17 marca to ulubiony dzień irlandzkich dzieci. Ubierają się na zielono, składają sobie nawzajem życzenia, (wysyłając np. e-kartki), ozdabiają domy i szkoły (a nawet monitory swoich komputerów – tapety) koniczynkami, tęczami, garnuszkami ze złotem… Jeśli w Waszych domach Dzień świętego Patryka już zagościł, zapraszamy do poznawania irlandzkich gier i zabaw!

Kojarzenie

Potrzebujesz:
– różne przedmioty do położenia na stół,
– koc albo inny materiał do przykrycia,
– kartki i coś do pisania dla poszczególnych osób biorących udział w zabawie.
Rozłóż przedmioty na stole i przykryj kawałkiem materiału. Odkryj je na 15 sekund,
a następnie znowu przykryj. Widzisz je tylko ty. Wymień przedmioty w jakiś sposób powiązane z przedmiotami leżącymi pod materiałem. Np. jeśli na stole były druty, powiedz o włóczce. Ustal ilość czasu jaką będą mieli uczestnicy na zapisanie na kartce tego, co leży na stole. Każda osoba dostaje jeden punkt za przedmiot wymieniony prawidłowo.
Grę zacznij z kilkoma przedmiotami, stopniowo dodając kolejne.
Dzień-Świętego-Patryka.-Irlandzkie-gry-i-zabawy-dla-dzieci
Pióro
Potrzebujesz:
– kilka lekkich piór,
– wachlarz z kartonu dla każdego uczestnika.
Dzielimy się na grupy. Każda otrzymuje jedno piórko. Na sygnał wszyscy dmuchają w piórka tak, żeby jak najdłużej utrzymać je w powietrzu. Jeśli pióro spadnie na podłogę, grupa odpada. Wygrywa zespół, który najdłużej utrzyma pióra w powietrzu.
Można umówić się, że zamiast dmuchania każdy uczestnik zrobi sobie z kartonu wachlarz i używa go do podtrzymania pióra w powietrzu.

Makaron – wąż

Potrzebujesz:
– 1 kg mąki dla każdej drużyny,
– wodę.
Dzielimy się na drużyny. Każda otrzymuje torebkę mąki i miskę wody. Na dany sygnał drużyny rozpoczynają wyrabianie ciasta, a następnie wałkowanie go w dłoniach. Robimy makaron – wąż. Na sygnał STOP przerywamy zabawę i mierzymy długość nieprzerwanego odcinka nitki makaronu. Wygrywa ta drużyna, której nitka będzie najdłuższa.

Moneta

Drużyny ustawiają się w szeregu. Monety, po jednej na drużynę, są umieszczone po drugiej stronie pomieszczenia. Jedna osoba z zastępu ma zawiązane oczy. Reszta stara się ją naprowadzać na monetę, poprzez wydawanie komend. Osoba z zawiązanymi oczami ma znaleźć monetę, podnieść ją i przynieść do zastępu. Pierwsza osoba na mecie dostaje punkt. Zadanie jest powtarzane, aż każda osoba z zastępu przyniesie z zawiązanymi oczyma monetę.
Wyniki są zapisywane, a drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa.

Zapraszamy także do poznawania legendy o świętym Patryku i do pieczenia pysznych Irish Scones czyli słodkich irlandzkich bułeczek!

Autor tekstu : Ryszard Pietrasina

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:Dzień Patrykazabawa