Dziecko bezpieczne na drodze. Stosuj te zasady bezpieczeństwa!

Bezpieczeństwo dziecko na drodze
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Planując aktywny wypoczynek w gronie najbliższych, warto zadbać o odpowiednie przygotowania. Przejażdżka rowerowa i piknik nad pobliskim jeziorem, piesza wycieczka do lasu, gdzie znajduje się szlak przyrodniczy, terenowa gra edukacyjna… Pomysłów na wspólne spędzanie wolnego czasu jest mnóstwo. Bardzo ważne jest jednak to, by podczas wypoczynku nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Tym bardziej, jeśli na wycieczkę wybierają się nasze pociechy, które na drodze mogą czekać różne niebezpieczne sytuacje (z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w ub. roku w naszym kraju doszło do ponad 3000 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat).

Odblaskowe nawyki

Obowiązująca od sierpnia ub. roku nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym nakazuje pieszym poruszającym się poza terenem zabudowanym nosić w widocznym miejscu odblaski, które poprawiają ich widoczność i bezpieczeństwo po zmroku. Powinni o tym pamiętać nie tylko najmłodsi, ale tak naprawdę wszyscy uczestnicy ruchu – przypomina asp. Marcin Fiedler z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Dzieci często nie są też świadome konsekwencji przebiegania w niedozwolonym miejscu przez jezdnię, nagłego wtargnięcia na jednię za piłką czy jazdy na rowerze bez odpowiedniego oznakowania i oświetlenia. Warto więc od najmłodszych lat zapoznawać je z zasadami bezpieczeństwa. Im wcześniej je poznają, tym bardziej świadomymi uczestnikami ruchu będą w przyszłości – dodaje asp. Marcin Fiedler.

Planując wycieczkę nie zawsze można przewidzieć, że przeciągnie się ona do późnych godzin wieczornych. Warto odpowiednio się na to przygotować i zabrać ze sobą elementy odblaskowe. Powinny być one umieszczone w widocznym miejscu (w przypadku pieszego np. w okolicy kolan i dłoni, klatki piersiowej, pleców). Istotne jest również zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami poruszania się po drodze – dokładnym rozglądaniu się, czy nie nadjeżdża pojazd i przechodzeniu przez ulicę na pasach i zielonym świetle. Warto, by maluchy od najmłodszych lat wiedziały, że powinny poruszać się po chodniku, a gdy go nie ma – korzystać z pobocza po lewej stronie drogi.

Odpowiedzialny pieszy:

• Należy pamiętać o pierwszej i podstawowej zasadzie – przechodzeniu przez ulicę zawsze w miejscu do tego przeznaczonym, czyli przez pasy.

• Jedynym kolorem świateł, na których można przejść przez ulicę jest zielony – czekając na czerwonym świetle tracimy zwykle ok. 2 minuty, a możemy w ten sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo dzieci.

• Zielone światło nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa – warto rozejrzeć się zanim wejdziemy na drogę i upewnić się, czy nie nadjeżdża pojazd.

• Nie należy zapominać, że w razie braku chodnika, dla pieszych przeznaczona jest lewa strona pobocza.

 

Bezpieczeństwo na kółkach

Zachowanie zasad bezpieczeństwa jest również ważne podczas rodzinnej wycieczki rowerowej czy podróży samochodem. Rodzice powinni zwracać uwagę na odpowiednie oznakowania jednośladów (zarówno swoich, jak i ich dzieci). Podstawą jest nie tylko montaż światełek, ale także zakup wspomnianych wcześniej odblasków. Odblaskowe kamizelki, rękawki montowane na ramę jednośladu, odblaskowe zawieszki w różnorodnych kształtach, odblaskowe koraliki zakładane na szprychy to ciekawe gadżety zwiększające bezpieczeństwo. Dobrze, jeśli na zakupach dziecko samodzielnie wybierze odblask, którym później będzie mogło pochwalić się przed rówieśnikami. Rozbudzi to jego wyobraźnię i ułatwi zapamiętywanie zasad bezpieczeństwa.

Widoczny rowerzysta

• Planując wycieczkę rowerową, należy upewnić się, czy nasz jednoślad posiada odpowiednie oświetlenie, które jest podstawą każdej wycieczki rowerowej.

• Aby zapewnić swoje bezpieczeństwo, warto zainwestować w kamizelkę odblaskową, która nawet kilkukrotnie zwiększy naszą widoczność.

• Podczas jazdy jednośladem ważne jest też używanie innych elementów, które zwiększą widoczność rowerzysty: odblaskowych rękawów montowanych na ramę roweru, czy odblaskowych koralików zakładanych na szprychy.

Rodzinny wyjazd samochodem

Podróżując samochodem, należy pamiętać o zapinaniu pasów i nauczeniu malucha korzystania z fotelika samochodowego. Warto urozmaicić mu czas, by nie nudził się w czasie podróży. Pomocne mogą okazać się w tym przypadku gry uwzględniające np. kolory, a dla starszych dzieci – rozpoznawanie znaków drogowych, układanie historyjek z zasadami bezpieczeństwa. Na zakupy fotelika najlepiej wybrać się ze swoją pociechą, która będzie mogła „przetestować” dostępne modele. Przy wyborze lepiej nie kierować się tylko kategorią wiekową, ale przede wszystkim wzrostem (zgodnie z przepisami prawa), wagą dziecka i dopasowaniem fotelika do układu pojazdu.

Bezpieczny pasażer

• Najmłodsi pasażerowie powinni podróżować samochodem tylko w foteliku samochodowym albo na specjalnej podstawce. Ten przepis Kodeksu Drogowego dotyczy dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu (z pewnymi wyjątkami).

• Pod żadnym pozorem w czasie jazdy nie wolno trzymać dziecka na kolanach – w takich sytuacjach (jak również wtedy, gdy dziecko nie jest przypięte do fotelika), zderzenie nawet przy prędkości 8 km/h, może spowodować zagrożenie jego życia. Waga dziecka wzrasta wtedy aż dwudziestokrotnie i rodzic nie jest w stanie go utrzymać;

• Klasyfikacja fotelików jest powiązana z wiekiem dziecka, ale trzeba pamiętać, że każdy maluch rozwija się indywidualnie. Wiek nie powinien stanowić więc głównego kryterium doboru.

• Przy wyborze fotelika samochodowego należy kierować się wzrostem, wagą dziecka oraz tym, gdzie umiejscowiona jest jego głowa. Prawidłowe ustawienie zagłówka zapobiega urazom kręgosłupa w przypadku kolizji.

• W wyborze fotelika pomocne mogą okazać się doświadczenia znajomych lub porady innych rodziców i ekspertów.

• Należy pamiętać o prawidłowym zapięciu dziecka oraz nauczeniu go, jak samodzielnie zapiąć się w pasy.

• Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować we wszystkich samochodach, dlatego przed zakupem koniecznie trzeba przymierzyć fotelik do auta.

• Na zakupy warto zabrać małego pasażera, aby mógł przetestować poszczególne modele fotelików.

Wycieczki szkolne

Wiosna to również idealny okres dla wycieczek szkolnych. Jeszcze w domu warto porozmawiać z dzieckiem, aby w trakcie podróży autokarem nie przechadzało się po pojeździe oraz aby zapięło pasy, jeśli będzie miało taką możliwość.

Nauka przez zabawę

Edukacja od najmłodszych lat to podstawa w kształtowaniu świadomości na temat bezpieczeństwa na drodze. Najlepszą metodą jest nauka przez zabawę, dzięki której najmłodsi szybciej zapamiętują przekazywane informacje. Ciekawym pomysłem może być zaproszenie przedstawiciela policji do szkoły czy przedszkola dziecka.

Warto poświęcić czas i poprzez zabawę przekazać dziecku najważniejsze informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Można ćwiczyć zapinanie misia czy lalki w foteliku, wspólnie narysować sytuację na drodze i omówić, jak zachować się takim przypadku.

Dobry przykład to podstawa

Dzieci bardzo często wzorują się na zachowaniach dorosłych na drodze. Żadne odblaski, odpowiednio oznakowane jednoślady czy idealnie dobrane foteliki nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku wszystkich użytkowników dróg, zwłaszcza zaś rodziców. Warto poświęcić wolną chwilę, a nawet wiosenną wycieczkę na naukę zasad bezpieczeństwa w praktyce. Im więcej informacji na temat bezpieczeństwa uda się przekazać najmłodszym, tym lepiej.

Artykuł udostępniamy dzięki uprzejmości Bridgestone – organizatora kampanii „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze”.

Zapraszamy także do lektury artykułów:

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent