Dywan dziecięcy do pokoju chłopca — jaki wybrać?

Dywan dziecięcy do pokoju chłopca — jaki wybrać?

Dywaniki dziecięce pełnią ważną funkcję w pokojach. Stanowią zarówno element dekoracyjny, jak i funkcjonalny — maluchy mogą na nich leżeć, bawić się i cieszyć ciepłą, wygodną powierzchnią. O ile w kwestii dziewczynek sprawa wydaje się prosta, to jaki wybrać dywan do pokoju chłopca? Sprawdźmy, czym się kierować podczas zakupu. 

Dobierz kształt i rozmiar do wielkości pomieszczenia

Wybierając dywan do pokoju dziecięcego, należy wziąć pod uwagę kształt i rozmiar pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy jest kwadratowy, okrągły czy prostokątny, ważne, aby był proporcjonalny do wielkości sypialni. Uwaga, wbrew pozorom tak chętnie wybierany mały, puchaty dywan dziecięcy okrągły może pomniejszać pomieszczenie!

Jeśli chodzi o kształty, wyobraźnia producentów nie zna granic. Przykładowo w ofercie sklepów znajdzie się zarówno dywan dziecięcy w tradycyjnym okrągłym lub prostokątnym kształcie, ale także w formie liścia, misia, gwiazdki i wielu innych. Dobrze zastanowić się nad przestrzenią, którą chcemy wzbogacić o dywan. W długim wąskim pokoju lepiej sprawdzi się prostokątny model, podczas gdy kwadratowe lub okrągłe dywany idealnie nadają się do umieszczenia w centrum pokoju.

Jaki materiał na dywan dziecięcy?

Każdy rodzic potwierdzi, że pokój dziecięcy może zamienić się w prawdziwe pole bitwy. Rozrzucone kredki, zabawki, plastelina, klej — ryzyko zabrudzenia dywanu jest naprawdę spore. Radzimy zatem, by do pokojów dziecięcych wybierać takie dywany, które są łatwe do czyszczenia. Dywan dziecięcy, który z łatwością wypierzesz w domowej pralce, znajdziesz np. w ofercie Salonów Agata. Możesz także zdecydować się na dywaniki z tkaniny zmywalnej, na przykład z PVC, aby maksymalnie umożliwić dzieciom swobodną zabawę.

Dywan może być również miejscem relaksu, wertowania książek z obrazkami i słuchania fascynujących historii czytanych przez  opiekunów. W tej roli świetnie sprawdzą się miękkie dywany z krótkim włosiem lub utkane z naturalnych włókien przyjaznych dla dzieci.

Interaktywne dywaniki dla młodszych dzieci 

Labirynty do przejścia, tor dla samochodzików, gra w klasy, maty do zabawy dla niemowląt — istnieje wiele modeli, które sprawdzą się w pokoju chłopca. Nie tylko nadają sypialni dziecka oryginalny charakter, ale także pozwalają bezpiecznie bawić się na miękkiej i wygodnej powierzchni. Na rynku istnieje wiele rodzajów dywanów, które w zależności od różnych grup wiekowych mogą zachęcać do zabawy i stymulować ciekawość dzieci.

Klasyczny dywan dziecięcy szary i błękitny, czy oryginalne kolory?

Kolor nadaje atmosferę i charakter dziecięcej sypialni. Żegnajcie smutne szarości i typowe błękity — czas dać pole do popisu innym oryginalnym kolorom! Ciepłe odcienie, takie jak czerwony i żółty dodają energii, podczas gdy chłodne kolory, jak niebieski i zielony, nadają sypialni relaksujący ton. Nie mamy bynajmniej na myśli, że szary i zielony są passé — są jak najbardziej właściwe, ale stosunkowo „bezpieczne”. Czasem warto wyjść poza utarte schematy i poeksperymentować z nieszablonowym kolorem.

pokój w kolorze zielono-brązowym

Dywany do pokoju starszych chłopców

Dzieci dorastają, a wraz z nimi zmienia się również charakter ich sypialń. Z czasem dotychczasowe miejsce beztroskich gier i zabaw zamienia się w oazę prywatności i spokoju, gdzie można się uczyć, rozmawiać z przyjaciółmi i słuchać ulubionej muzyki. Od jasnych kolorów dzieciństwa przechodzimy do chłodniejszych lub neutralnych odcieni, takich jak granat, beż, grafit itd. Gdy chłopcy rosną i przestają już bawić się w brudzące zabawy, możesz wybrać  bardziej miękkie, ale też nieco trudniejsze w eksploatacji modele, być może nawet tkane z naturalnych włókien lub wręcz wykonywane ręcznie.

Podsumowanie

Dywan w pokoju chłopca spełnia różne funkcje: z jednej strony  estetyka powinna być wesoła i kolorowa, by wspierać rozwój wyobraźni, a z drugiej musi być higieniczny i bezpieczny np. dla małych alergików.

Taki dywan może mieć wreszcie przeróżne kształty i printy, a mnogość propozycji na rynku sprawia, że naprawdę można się pogubić. Czy istnieje najlepszy dywan dziecięcy dla chłopca? Istnieje. Warto o niego zapytać samych zainteresowanych, pozwalając naszym milusińskim dokonać samodzielnego wyboru.

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:polecamyporadyzdrowie