Co zamiast mleka, glutenu i soi w diecie małego alergika?

Co zamiast mleka, glutenu i soi w diecie małego alergika?
Objawy mogące świadczyć o alergii pokarmowej, takie jak wysypka, kaszel i duszności czy biegunka i wymioty, często słusznie skłaniają rodziców do tego, by skonsultować swoje przypuszczenia z lekarzem. Jeśli pediatra lub alergolog zdiagnozuje u dziecka alergię, wówczas może zalecić dietę eliminującą z jadłospisu popularne alergeny. Jak zastąpić w posiłkach dziecka takie produkty jak mleko czy zboża zawierające gluten?

Kiedy zalecana jest dieta eliminacyjna?

Na etapie diagnozowania alergii lub nietolerancji pokarmowej u dziecka, a także w momencie, kiedy już wiadomo, na co jest uczulona pociecha, lekarz może rekomendować rodzicom prowadzenie przez pewien czas lub stale diety eliminacyjnej. Alergia pokarmowa to nic innego, jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu pojawiająca się w odpowiedzi na pokarm. W grupie ryzyka jej pojawienia się jest każde dziecko, jednak jeśli rodzice maluszka lub jego rodzeństwo chorują na alergię, ryzyko jej wystąpienia u niego samego wzrasta nawet 5‑krotnie. Na szczęście większość dzieci po pewnym czasie wyrasta z alergii. Jak do tego czasu organizować posiłki dla maluszka?

By móc eliminować negatywne objawy alergii, np. pojawiające się ze strony układu oddechowego, pokarmowego czy skóry, należy zastosować się do zaleceń lekarza, np. wprowadzając dietę eliminacyjną. Polega ona na stałym lub okresowym wyłączeniu z jadłospisu jednego produktu lub nawet całej grupy produktów, które są źle tolerowane przez pociechę. Niektórym rodzicom może sprawiać to początkowo kłopot – jak komponować posiłki bez uwzględniania tak popularnych składników jak mleko czy pszenica?

Co wykluczyć z jadłospisu dziecka?

W ramach diety eliminacyjnej przy komponowaniu codziennych posiłków pomija się produkty potencjalnie alergizujące dziecko lub takie, które wskazały badania alergiczne. Do produktów i składników, które najczęściej uczulają niemowlęta i małe dzieci zalicza się:

  • mleko krowie i przetwory mleczne,
  • zboża, zwłaszcza występujący w nich gluten,
  • jaja,
  • ryby i owoce morza,
  • orzechy, zwłaszcza orzeszki ziemne,
  • soję.

Nie oznacza to jednak, że przy podejrzeniu alergii pokarmowej lub nietolerancji niektórych składników, należy na własną rękę natychmiast wyłączać je z jadłospisu dziecka czy mamy karmiącej piersią. Komponowanie jadłospisu małego alergika zawsze powinno przebiegać po postawionej przez specjalistę diagnozie i w oparciu o jego zalecenia.

Uzupełnienie jadłospisu dziecka na diecie eliminacyjnej

Dieta eliminacyjna powinna być wprowadzana na zalecenie lekarza i kontynuowana pod jego kontrolą, ponieważ przy eliminacji np. mleka powinno się zapewnić dziecku produkty zastępcze z odpowiednią zawartością wapnia. Podobnie jest w przypadku innych alergenów. Mając odpowiednia wiedzę i opierając się na doświadczeniu lekarza rodzic ma szansę stworzyć pełnowartościowy jadłospis pociechy.

By łatwiej było dostarczyć dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, można sięgnąć po produkty stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych na diecie eliminacyjnej, jak np. Nestlé SINLAC i Nestlé SINLAC bez dodatku cukru*. W ich składzie nie ma laktozy, a także popularnych alergenów, takich jak białko mleka, soi czy gluten. Ich receptura uwzględnia natomiast m.in. mączkę chleba świętojańskiego oraz ryż. Nestlé SINLAC i Nestlé SINLAC bez dodatku cukru* mogą być bezpiecznie włączone do jadłospisu maluszków na diecie eliminacyjnej jako samodzielne posiłki zbożowe lub stać się składnikiem przygotowywanych dań.

Zarówno Nestlé SINLAC jak i Nestlé SINLAC bez cukru* to produkty, które wyróżnia wysoka jakość. W obu przypadkach ich receptura spełnia wysokie wymagania stawiane żywności dla niemowląt i małych dzieci – bardziej rygorystyczne, niż te, jakim podlega żywność dla dorosłych. Zarówno Nestlé SINLAC i Nestlé SINLAC bez cukru* podlegają m.in. badaniom poziomu metali ciężkich, takich jak ołów czy kadm, oraz pestycydów.

* zawiera naturalnie występujące cukry

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie