Co każdy rodzic powinien wiedzieć o L4 online?

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o L4 online?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jeśli stan zdrowia Twojego dziecka wymaga ciągłej opieki, możesz dostać od lekarza L4. Zaświadczenie uprawnia Cię do przerwy od pracy na dany okres oraz otrzymania odpowiedniego wynagrodzenia za ten czas, ale nie tylko. Zobacz, co każdy rodzic powinien wiedzieć o L4 online!

Jak otrzymać L4 na dziecko?

Zwolnienie lekarskie to rodzaj zaświadczenia wystawianego przez lekarza lub tzw. asystenta medycznego. Uprawnia ono do odbycia przerwy w pracy na określony czas. Możesz go otrzymać również z powodu pogorszenia się stanu zdrowia Twojego dziecka na tyle, że potrzebuje ono Twojej stałej opieki.

Aby otrzymać L4 online, wystarczy się zgłosić do internisty czy pediatry. Możesz dokonać tego w ramach e-wizyty, aby nie musieć prowadzić malucha do przychodni, narażając go na dodatkowy stres związany z drogą do niej czy oczekiwaniem w poczekalni przed gabinetem. E-konsultacja stanowi rodzaj kontaktu z wybranym lekarzem w trybie zdalnym, czyli przez Internet, za pośrednictwem specjalnej platformy, która zapewnia połączenie audiowizualne między Wami.

Niezbędne formalności do L4

L4 możesz dostać, jeśli lekarz uzna na podstawie uzyskanych od Ciebie informacji, że jest ono niezbędne do poprawy zdrowia Twojego dziecka. Zaświadczenie zwalnia Cię z obowiązku świadczenia pracy pracodawcy i jednocześnie usprawiedliwia Twoją nieobecność. Aby je otrzymać, niezbędne jest posiadanie internetowego konta PUE (Platformy Usług Elektronicznych), na które lekarz prześle dokument w formie cyfrowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz fatygować się do ZUS i działu kadr w swoim zakładzie, aby dostarczyć zaświadczenie.

Jak długo możesz być na zwolnieniu?

Długość zwolnienia lekarskiego na dziecko jest ustalana indywidualnie. Czas jego trwania zależy przede wszystkim od stanu zdrowia malucha, dlatego jedni rodzice mogą być zwolnieni z pracy na kilka dni, inni zaś potrzebują sprawować opiekę nad dzieckiem przez kilka tygodni. Nie ma tu reguł, podobnie jak wtedy, gdy lekarz wydaje L4 ze względu na Twój stan zdrowia, jeśli zachodzi taka konieczność.

L4 na urlopie wypoczynkowym

Jeśli zdarzy się, że podczas wakacji Twoja pociecha się rozchoruje, otrzymane na nie L4 online nie powoduje przerwania urlopu. Takie zaświadczenie może mieć jednak wpływ na urlop, który jeszcze się nie zaczął. W takiej sytuacji warto postarać się zmienić okres urlopu, aby ten nie przepadł i by można go było spędzić zgodnie z planem i w pełnym zdrowiu. Możesz tego jednak dokonać tylko na odpowiedni wniosek u pracodawcy i za jego zgodą.

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Możesz je otrzymać, jeśli lekarz zauważy pogorszenie się stanu zdrowia Twojego lub nienarodzonego jeszcze dziecka. Długość trwania takiego okresu nie jest jednak nieograniczona. L4 online w ciąży może trwać do 270 dni.

Powiadom pracodawcę

Mimo że konto PUE to automatyczny system przekazywania informacji, w świetle prawa nadal masz obowiązek zawiadomienia pracodawcy o konieczności zwolnienia z pracy z powodu choroby dziecka. Dobrze, jeśli skontaktujesz się z zakładem pracy nie później niż drugiego dnia trwania L4.

Artykuł zewnętrzny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent