Baśnie dla dzieci – najlepszy sposób na rozwinięcie wyobraźni i nie tylko

Baśnie dla dzieci – najlepszy sposób na rozwinięcie wyobraźni i nie tylko

Termin „baśń” był znany w naszym kraju już w XV wieku. Ma on silny związek z kulturą ludową. W opowieściach zaliczanych do tego gatunku epiki dochodzi do spotkania sfery ludzkiej z nadprzyrodzoną oraz walki dobra ze złem. Baśnie dla dzieci pozwalają czytelnikowi przenieść się do świata magii, gdzie wszystko jest możliwe. Czytanie lektur tego typu to jeden z najlepszych sposobów na kształtowanie wyobraźni, zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie uwagi i pamięci. Baśnie przekazują również cenne informacje na temat dobrych i złych wartości, wpływając na kodeks moralny malucha. O jakich korzyściach wynikających z czytania warto jeszcze wspomnieć?

Z czego wynika popularność baśni dla dzieci?

W dobie kreskówek oraz ogromnego wyboru bajek mogłoby się wydawać, że baśnie są przestarzałą formą, która nie do końca interesuje współczesne dzieci. Tymczasem, literatura tego typu jest wciąż bardzo popularna. Maluchy uwielbiają zarówno klasykę, np. w postaci baśni Andersena, jak i współczesne utwory, napisane w podobnym duchu. Z czego wynika ponadczasowy charakter takich lektur?

  • Baśnie dla dzieci to przede wszystkim stosunkowo krótkie opowiadania, z ciekawą fabułą i puentą. Dzięki temu, podczas czytania maluchy są w stanie utrzymać uwagę, nie nudząc się w trakcie.
  • Obecność postaci, zjawisk i innych motywów nadprzyrodzonych sprawia, że lektury tego typu są niezwykle wciągające i wzbudzają dreszczyk emocji. Magia, czarodzieje oraz niezwykli bohaterowie w ogromnym stopniu rozbudzają fantazję dziecka, które może sobie wyobrażać, jakby to było żyć w podobnym świecie.
  • Baśnie praktycznie zawsze kończą się szczęśliwie, zwycięstwem dobra. Dzieci lubią pozytywne zakończenia, dzięki czemu po zakończeniu lektury czują się usatysfakcjonowane.

Korzyści wynikające z czytania baśni

Dziecięca potrzeba magii oraz wiara w nadprzyrodzone zjawiska jest czymś zupełnie normalnym. Baśnie stają się zatem potwierdzeniem przekonań malucha, dla którego odkrywanie świata staje się jeszcze bardziej fascynujące. Co więcej, wpływają na rozwój jego intelektu i pozwalają mu lepiej zrozumieć rzeczywistość. Z uwagi na prosty język i przystępną formę, dziecko jest w stanie w 100% przyswoić przekaz. Podczas gdy rzeczywistość niejednokrotnie powoduje chaos w głowie malucha, historie przedstawiane w baśniach dla dzieci są w stanie go uporządkować.

Warto wspomnieć także o tym, że baśnie stanowią cenne źródło informacji dotyczące sposobów rozwiązywania problemów. Co istotne, pociecha ma szansę zapoznać się z kodeksem wartości oraz tym, jakie mogą być skutki złego zachowania. Przekonuje się też, że tylko dobre czyny przynoszą pozytywne efekty, odkrywa moc przyjaźni oraz pozwala lepiej poznać niektóre emocje. Podczas czytania, wiele dzieci po raz pierwszy spotyka się z tchórzostwem, lękiem, brakiem akceptacji, ale także sprawiedliwością, honorem czy odwagą. Konstrukcja fabuły sprawia, że maluch ma ochotę stanąć po stronie dobra, tym samym kształtując swój własny kodeks moralny.

mama z córką czytają książkę

Wpływ baśni na życie emocjonalne dziecka

Warto wspomnieć również o tym, że baśnie w ogromnym stopniu przyczyniają się do rozwoju sfery emocjonalnej malucha. Dzieci bardzo często identyfikują się z wybranymi postaciami, przeżywając ich przygody, wzloty oraz upadki. W ten sposób kształtuje się ich empatia oraz wrażliwość na problemy innych ludzi. To z kolei ma ogromny wpływ na cały proces wychowania społecznego. Baśnie dla dzieci ułatwiają zrozumienie zachowań rówieśników oraz dorosłych. Aby czerpać z lektury jak najwięcej, rodzic powinien być otwarty na pytania pociechy, cierpliwie tłumacząc niektóre zagadnienia.

 

Artykuł promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie