Bajkowe spotkania z…

„Bajkowe spotkania z…” czyli ulubione bajki znanych krakowian.

Baśnie, bajki, bajeczki… Jedno z piękniejszych wspomnień dzieciństwa. Czytane przed snem albo opowiadane podczas wizyt u babci. Przenosiły nas w magiczny świat czarownic i krasnoludków, księżniczek i ich rycerzy, gdzie dobro zawsze zwycięża. Któż z nas nie ma ulubionej bajki do której wraca z uśmiechem i sentymentem?

Powroty do czasów dzieciństwa z bajką w tle lubią także osoby znane nam z ekranów telewizora i sceny teatralnej. Udowadniają to organizatorzy cyklu „Bajkowe spotkanie z…”, którzy zapraszają znanych i lubianych przez dzieci krakowian, aby poprzez przedstawianie swoich ulubionych bajek, zachęcali najmłodszych do samodzielnego po nie sięgania. Pomysł obejmuje także wykorzystanie inwencji twórczej najmłodszych. Na każde z comiesięcznych spotkań dzieci mogą przynieść ze sobą bajkę i przeczytać ją samodzielnie lub z mamą, tatą, dziadkiem czy babcią. Na prawdziwej scenie, przed prawdziwą publicznością i czujnym okiem kamery – to może być niezapomniane przeżycie!

Cykl zainaugurowało spotkanie z ojcem Leonem Knabitem znanym m.in. z programów „Ojciec Leon zaprasza”, „Salomon”, „Credo” oraz doskonałego kontaktu z dziećmi i nietuzinkowego poczucia humoru (Umieściłem kiedyś na ambonie karteczkę: ” Idioto, wolniej!”, ponieważ mam skłonność do przyspieszania w trakcie kazania. Gdybym napisał samo „wolniej”, nie wiedziałbym, że odnosi się to do mnie. Źródło : „Ojca Leona różowe okulary”).  

      W czasie spotkania Ojciec Leon przeczytał dzieciom opowiadanie „Różany Raj” pochodzące ze zbioru „Na scenie życia” autorstwa Elżbiety Polak. Po lekturze dzieci miały możliwość zadawania pytań. Oto niektóre z nich:

Czy Ojcu Leonowi podobała się jakaś dziewczyna w szkole?

O. Leon: Wszystkie.

Jakie oceny dostawał Ojciec w drugiej klasie?

O. Leon: Same piątki, z religii czwórkę.

Jak wygląda pokój Ojca Leona?

O. Leon: Zagracony.

Miasto Dzieci zapytało Ojca o jego ulubioną bajkę z dzieciństwa.

O. Leon: Bajka,  która utkwiła mi w pamięci i pozostawiła w duszy jasną smugę radosnego dzieciństwa, to była taka bajko-piosenka „Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga…”

Chociaż taka smętnawa i niby kończąca się nie za wesoło, bo grajkowi król kazał głowę uciąć i iskiereczka zgasła, jednak dobrze współbrzmiała i z innymi radosnymi bajkami i pomogła do utrwalenia w sobie jasnej strony dzieciństwa.

Prawdziwą niespodzianką, jaką przygotowali organizatorzy była obecność autorki zbioru „Na scenie życia”. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się od Elżbiety Polak jak powstaje książka od momentu napisania jej do wydania oraz posłuchać bajki „Król i pochlebca” w wykonaniu pisarki.  

Spotkanie zakończył występ Justyny Motylskiej, która zaśpiewała dzieciom piosenkę do wiersza Jana Brzechwy „Psie smutki” oraz wspólna fotografia z Ojcem Leonem. Ojciec klęcząc przyjął laurki od dzieci („Żeby dorosnąć do dziecka trzeba uklęknąć”), a potem pożegnał się serdecznie z najmłodszymi, a także starszymi uczestnikami spotkania.

Przyjazna, ciepła i pozbawiona sztuczności atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim. Uśmiechnięte twarze Dzieci i Rodziców opuszczających Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka były najlepszym dowodem na to, że impreza była udana i że w codziennym zabieganym życiu potrzebna jest chwila wyciszenia, kontaktu z niezwykłym człowiekiem oraz bajkowym światem.  

Kolejna szansa na zapoznanie się z wartościową literaturą dziecięca przedstawioną w ciekawy, niebanalny sposób już wkrótce. 30 marca gościem „Bajkowych spotkań z …” będzie Lidia Jazgar – wokalistka, scenarzysta i reżyser; dziennikarka telewizyjna i radiowa.  

To osoba znana w Krakowie m.in: z „Galicyjskich Wieczorów z Piosenką” odbywających się od 11 lat w krakowskiej Rotundzie, występów w zespole „Galicja”, którego jest  

współzałożycielką i wokalistką, audycji radiowych w Radio Kraków i Radio Plus. Oprócz wysłuchania ulubionej bajki Gościa, dzieci będą miały możliwość rozmowy z panią Lidią oraz zadania nurtujących ich pytań.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka

os. Kalinowe 18

tel. /12/ 647-15-25 , /12/ 648-78-73

            

Autor tekstu : Anna Perlińska

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Bajkowe spotkania z…