Weleda
Weleda Baby

ABC spania z dzieckiem – razem czy osobno?

Spanie z dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Lekarstwa, alkohol, narkotyki, papierosy oraz inne używki rodziców sprawiają, że ich łóżko nie jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Unikanie tego tematu i nie podejmowanie dyskusji przez służbę zdrowia, poradniki i książki, może świadczyć tylko o tym, iż jest to temat tabu, o którym lepiej nie mówić. Jednak takie demonizowanie wspólnego spania doprowadza do tragedii w domach niedoedukowanych rodziców.

Dzieci duszą się na sofach podczas drzemek, utykają w przestrzeni między ramą łóżka, a materacem lub szafką nocną, czy zwyczajnie są przygniatane i duszone przez upojonego rodzica. To wszystko spowodowane jest tym, że rodzice nie mają dostępu do podstawowych informacji, jak zachować bezpieczeństwo podczas spania z dzieckiem.

Bardzo często syndrom Nagłej Śmierci Łóżeczkowej jest mylony z uduszeniem dziecka przez rodziców w czasie snu. Dlatego też wielu rodziców obawia się zabrać swoje maleństwo do wspólnego łóżka. Od wieków, rodzice są nieustannie zastraszani różnymi historiami, opowiadającymi o dzieciach uduszonych przez przypadek podczas snu. Zawsze istnieje ryzyko podduszenia dziecka, jednakże doktor McKenna (2009) zauważa, że jest to mało prawdopodobne – jeśli osoba śpiąca z dzieckiem jest zdrowa i świadoma obecności tej małej istoty. Dodatkowo jak Jackson (2012) podkreśla, wiele badań potwierdziło, że nie ma powiązania między śmiercią łóżeczkową a uduszeniem, co więcej przypadki podduszenia występują bardzo sporadycznie w przeciwieństwie do wszechobecnego SIDS.

Wspólny sen 

Spanie z dzieckiem jest bezpieczne i warto to robić, trzeba tylko dostosować się do podstawowych zasad. W badaniach przeprowadzonych na Alasce w latach 2004-2009, 99% przypadków Nagłej Śmierci Łóżeczkowej, która miała miejsce podczas spania z dzieckiem, była spowodowana co najmniej jednym błędem w zapewnieniu bezpiecznego snu dziecka (Blabey i Gessnerm, 2009).

Aby spać z dzieckiem:

 • Usuń z łóżka wszelkie zabawki.
 • Porozmawiaj z partnerem o tym, że dziecko będzie spało z wami, najlepiej, aby oboje rodzice się zgodzili i czuli wygodnie z podjętą decyzją.
 • Dziecko musi mieć swobodę ruchu.
 • Osoby z bardzo dużą nadwagą, mogą nie być świadome gdzie i w jak bliskiej odległości znajduje się dziecko, jeśli czują się niepewnie w tej kwestii lub nie wyczuwają momentu kiedy dziecko jest blisko nich, powinny dziecko usypiać przy sobie, ale na innym materacu dostawionym do łóżka rodziców.
 • Pozbądź się szczelin między ścianą a materacem lub szafką nocną, w której może utknąć maluszek.
 • Żadnych perfum, biżuterii czy też pasków przy piżamie po prostu użyj zdrowego rozsądku przy ocenianiu zagrożeń dla dziecka.
 • Nigdy nie kładź dziecka pomiędzy sobą a partnerem lub starszym dzieckiem. Mężczyźni i dzieci nie posiadają instynktu macierzyńskiego w związku z czym, podczas głębokiego snu mogą udusić dziecko przygniatając je.
 • Nie kładź dziecka na brzuszku, zawsze na plecach.
 • Materac, na którym śpicie powinien być solidny i w miarę twardy. Czyli wszystkie nowości typu łóżka wodne, materace zapamiętujące kształt, grube i bardzo miękkie kocyki czy puchate pierzyny, bądź poduszki nie są dobre dla dziecka i powinny zniknąć z waszego łóżka na tych kilkanaście miesięcy. Najlepsze są materace z naturalnego lateksu, czy też ekologicznej bawełny. Zamiast koców i pierzyn podnieś temperaturę pomieszczenia (oczywiście bez przesady – 18 stopni do spania nawet w zimie jest wystarczające), zaś dziecko ubierz troszkę grubiej do spania. Dzieciom śpiącym z rodzicami jest cieplej, ponieważ Twoje ciało wyzwala na tyle ciepła, żeby ogrzać was dwoje.
 • Jeśli chcesz spać z dzieckiem, ani Ty ani Twój partner nie powinien palić papierosów, badania pokazują, że poziom prolaktyny odpowiadającej za świadomość mamy na potrzeby dziecka gwałtownie się obniża od nikotyny.
 • Kiedy ty lub partner bierzesz silne lekarstwa, jesteście chorzy, pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego nie śpij z dzieckiem, lepiej jest je włożyć do łóżeczka ustawionego przy waszym łóżku.
 • Nie bierz dziecka do łóżka, jeśli którykolwiek z rodziców jest wycieńczony do momentu, w którym ciężko jest mu zauważyć sygnały wysyłane przez dziecko.
 • Nic nigdy nie powinno przykrywać głowy, jak i twarzy dziecka.
 • NIGDY NIE POZOSTAWIAJ DZIECKA SAMEGO NA KANAPIE BĄDŹ TEŻ W ŁOŻKU, RÓWNIEŻ NIGDY NIE ŚPIJ RAZEM Z DZIECKIEM NA SOFIE/KANAPIE! Wykończona fizycznie mama bardzo łatwo może zapaść na niej w bardzo głęboki sen i przez przypadek udusić swoje dziecko. Również dziecko może wpaść w przestrzeń między mamą, a kanapą i się udusić.
 • Najlepiej na czas, gdy dziecko jest małe, zrezygnuj z ramy łóżka i połóż materac na podłodze. Odpadnie stres związany ze spadnięciem z łóżka, ewentualnie dostaw łóżeczko dziecka (usuń jeden panel i wyreguluj wysokość tak, aby było ono na równi z Twoim materacem).
 • Nigdy nie pozwalaj dziecku spać, jeśli nie ma w pobliżu odpowiedzialnego za jego opiekę rodzica. W wielu tradycyjnych kulturach łóżko, na którym śpi dziecko znajduje się w pomieszczeniu, gdzie rodzice najczęściej przebywają. Zaś hałas i odgłosy życia domowego nie są obce maleństwu – w końcu przez dziewięć miesięcy żyło otoczone dźwiękiem.

Chcę równocześnie zaznaczyć, że nie nakłaniam żadnego rodzica do danego typu spania, ponieważ nie znam okoliczności, w jakich żyją rodzice, a które mogą mieć wpływ na dziecko. To do czego zachęcam, to podjęcie świadomej decyzji, która będzie dobra dla Ciebie i Twojej rodziny (McKenna , 2013). Rodzice na całym świecie chcą wszystkiego, co najlepsze dla ich dzieci. Co więcej byłoby całkowitą ignorancją potępianie praktyki spania dzieci z rodzicami, kiedy ta sprawdza się u miliardów rodziców na całym świecie (Jackson, 2012).

 

Przeczytaj również: Sen dziecka – perfekcyjne dziecko

………………………………………………………………………….

Więcej ciekawych tekstów i praktycznych porad znajdziecie w ksążce Ewy Kozioł „EKOnomiczne dziecko: oszczędnie i naturalnie” dostępnej na www.zielonyzagonek.pl

Więcej o książce możecie przeczytać w naszym serwisie: EKOnomiczne dziecko: oszczędnie i naturalnie Patronat Miasta Dzieci.

 

702 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Ewa Kozioł

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent