7 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać powrót do szkoły

7 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać powrót do szkoły

Nie oszukujmy się, nie każdy musi lubić szkołę. Szczególnie starsze dzieci i młodzież niechętnie do niej wracają po dwóch miesiącach błogiego lenistwa. Jak wbić się na powrót w rytm szkolnego życia? Jak wstawać z uśmiechem w pierwsze wrześniowe dni? Jak nie dać się szkolnym stresom i dobrze sobie z nimi radzić? Podpowiadamy sprawdzone sposoby, by przetrwać powrót do szkoły!

O ile uczniowie młodszych klas wykazują umiarkowany entuzjazm w związku z powrotem do szkolnej ławki, o tyle ze starszakami i młodzieżą sprawa wygląda nieco inaczej. Po dwóch miesiącach spędzania całych dni wedle własnych upodobań powrót do szkolnej rutyny, wypełnionej rytmem dzwonków, dźwiękiem porannego budzika i koniecznością stosowania się do określonego z góry planu lekcji, może budzić niechęć. Jak przetrwać pierwsze tygodnie po powrocie do szkoły, zanim organizm przystosuje się do nowego trybu pracy?

1. Drobiazgi zmieniają nastawienie do nauki

Samoprzylepne karteczki z kolorowym nadrukiem, zakładki indeksujące ze słodkimi kotkami, pastelowe zakreślacze, długopisy z zabawnymi lamami, pandami albo jednorożcami, rozmaite stempelki, gumki do ścierania, spinacze czy zeszyty z pluszową okładką – wybór artykułów szkolnych, które poprawią humor każdego ucznia, jest ogromny. Wystarczy zajrzeć do sieci sklepów Carrefour albo do księgarni czy sklepu papierniczego, by znaleźć coś specjalnie dla siebie.

2. A może nowy plecak?

Komfortowy, pojemny plecak to obowiązkowe wyposażenie ucznia. Skoro będzie stanowił nieodłączny element codziennej stylizacji, to może warto wybrać taki, który idealnie odda charakter jego właściciela albo jego zainteresowania? Jednolity lub w kratkę, z logo znanej marki (Puma, Adidas, Nike) albo z motywem z gry (Minecraft), bajki (Minionki, Myszka Miki, Psi Patrol) lub filmu (Spiderman) – w tym sezonie zdecydowanie jest w czym wybierać.

3. Playlista na drogę do szkoły

Nie każdy mieszka tuż przy szkole. Dla niektórych droga do szkoły to często od pół do pełnej godziny spędzone w środkach komunikacji miejskiej. Aby podróż zbytnio się nie dłużyła, warto posłuchać muzyki. Przygotowana specjalnie na pierwsze dni września playlista z ulubionymi piosenkami w wakacyjnych klimatach z pewnością umili codzienne trasy do i ze szkoły.

4. Nowe szaty… ucznia

Im dziecko starsze, tym bardziej zwraca uwagę na wygląd, tworząc krok po kroku swój własny styl. Jak cię widzą, tak cię piszą – prawda? Młodzi szybko to rozumieją. Nowa garderoba, choćby miały to być bluza sportowa i modne jeansy, znacznie podnosi atrakcyjność wrześniowego powrotu w szkolne progi. Zresztą początek szkoły oznacza również szybkie nadejście jesieni. Wygodne, wodoodporne obuwie, kurtka z kapturem, ciepły sweter skrojony według najnowszych trendów – pomysłów na odzieżowy upominek z okazji rozpoczęcia szkoły jest wiele.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

5. Coś dobrego dla podniebienia

Przerwy w szkole to czas, by nie tylko rozprostować nogi między lekcjami, ale też odzyskać trochę energii. Zjeść coś smacznego na drugie śniadanie to niemal podstawa. Po dwóch miesiącach zupełnie innego rytmu dnia uczeń w szkolnych murach szybko się męczy. Jeśli do tego jest głodny, jego koncentracja bardzo szybko spada, podobnie jak efektywność przyswajania wiedzy. A gdyby w śniadaniówce znalazł kanapkę z ulubionymi dodatkami, owoce albo sałatkę ze świeżych warzyw? Do tego woda mineralna albo herbata w termosie z ciekawym motywem. Idealnie!

6. W zdrowym ciele zdrowy duch

Bez względu na to, w jakim trybie odbywają się zajęcia szkolne: stacjonarnym czy online, zdecydowanie męczą organizm. Wielogodzinne siedzenie w ławce czy przed ekranem komputera wywołuje dyskomfort, tym bardziej że uczeń zdążył przywyknąć do letniego, bardziej aktywnego trybu życia. Aby przetrwać powrót do szkoły, warto zadbać przede wszystkim o zdrowie: odpowiednio długi sen, pełnowartościowe posiłki, ale też odpoczynek dla oczu i odpowiednie ich nawilżenie.

7. Nie daj się zwariować!

Dystans to chyba najlepszy sposób na to, aby przetrwać powrót do szkolnej codzienności po wypełnionych wolnością wakacjach. Nie wszystko uda się zrobić idealnie już w pierwszym dniu. Nie zawsze koncentracja wygra nad chęcią zatopienia się w marzeniach czy wspomnieniach. I to jest normalne. Pewne rzeczy potrzebują czasu, wbicie się w szkolny rytm również. Powodzenia!

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:naukoweszkołaubrania