Premiera Kropki na Międzynarodowy Dzień Kropki

📅 czwartek 14.09.2017 do piątek 22.09.2017
Kropka książka dla dzieci

„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała pewnego dnia nauczycielka do Waszti. Dziewczynka twierdzi, że nie potrafi rysować. Ale może umie się podpisać? Na pewno!

Prosta historia o tym, dokąd nas doprowadzi pomysłowość i wyobraźnia. Bo przecież w każdym z nas może drzemać wyjątkowy talent!

„Kropka” Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zainaugurowali coroczne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki. To przypadające 15 września święto jest obchodzone już w ponad stu krajach, stając się okazją do twórczych działań w przedszkolach i szkołach.
Kropka Dzień Kropki dla dzieci

Kropka
Autor: Peter H. Reynolds
Tytuł: Kropka
Tłumacz: Iwona Mączka
Liczba stron: 26
Oprawa: oprawa twarda, książka kartonowa
Premiera: 13 września 2017
Wymiary:     216×216
Więcej informacji: Wydawnictwo Mamania

Historia „Kropki” i International Dot Day

15 września 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka The Dot – napisana i zilustrowana  przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna,  napisana oszczędnym językiem historia Vashti – dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości poruszyła serca nauczycieli, którzy postanowili czytać ją swoim uczniom i rozmawiać o talentach, które drzemią w każdym z nas. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków wydana alfabetem Braille’a  i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki  (International Dot Day)

Już za chwilę, na początku września odbędzie się  polska premiera książki. Cieszymy się, że polskim wydawcą „Kropki” jest wydawnictwo Mamania.

Od dziewięciu lat 15 września w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują  wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

W obchody Dnia Kropki 2017 zaangażowanych będzie ponad 7 milionów uczestników z 168 krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci. Tyle osób zarejestrowało się na oficjalnej stronie International Dot Day –  www.thedotclub.org

Dlaczego akurat kropka? Ponieważ właśnie od niej wszystko się zaczęło.

Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Szczęśliwa i dumna pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem.

Vashti pomogła uwierzyć w siebie swojemu przyjacielowi i dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli nadal pomaga dzieciom na całym świecie.

W Polsce wielką propagatorką Dnia Kropki jest Jolanta Okuniewska (nominowana do nauczycielskiego nobla – Global Teacher Prize 2016), dzięki niej powstał blog www.kropka-dot.blogspot.com i grupa Dzień Kropki na FB skupiająca kilkuset aktywnych nauczycieli. Zachęcając wszystkich do świętowania Dnia Kropki w 2017 roku napisała:

Tak naprawdę idea tego święta ma na celu zmianę myślenia nauczycieli o szkole i uczniach. Mamy w klasach uczniów podobnych do Vashti, czy rozumiemy ich rozterki? Czy poświęcamy im dość czasu? Czy czują nasze wsparcie? Czy jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować i zatrzymać się przy uczniu, który się zagubił? Czy pomagamy uczniom odkrywać ich talenty i wskazywać mocne strony? Nauczycielka Vashti zachowała się po mistrzowsku. Dała dziewczynce ogromne wsparcie, a użyła do tego jedynie złotą ramkę, w którą oprawiła rysunek i powiesiła go w centralnym miejscu klasy. Czasem wystarczy mały gest, by uczniowskie skrzydła rozpostarły się szeroko i pozwoliły na spełnianie marzeń oraz pokonywanie własnych słabości. Postarajmy się o to by Dzień Kropki zagościł w naszych szkołach na co dzień. Zaprośmy Vashti do naszych serc.

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent