Zrób porządek w szafie. Uczniowie będą zbierać odzież i zdobywać nagrody

Zrób porządek w szafie. Uczniowie będą zbierać odzież i zdobywać nagrody

📅 poniedziałek 13.02.2023 do środa 22.02.2023
Zrób porządek w szafie. Uczniowie będą zbierać odzież i zdobywać nagrody
Ruszyły zgłoszenia szkół podstawowych i ponadpodstawowych do kolejnej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”, organizowanej co roku przez Fundację Eco Textil. Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu nadprodukcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących.

„Jeśli nauczymy dzieci właściwych postaw i zachowań, zyskamy na przyszłość świadomych mieszkańców naszej planety, którzy będą starali się ją chronić. Dzięki zbiórkom odzieży w szkole, mają szansę zadbać o środowisko, a dodatkowo pomóc potrzebującym.” – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat drugiego obiegu tekstyliów.

Na czym polega akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły w czasie trwania akcji robią porządek w swoich szafach, a niepotrzebną odzież oddają do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie szkoły. Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil przewiezie odzież do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu dłużej posłużą ludziom, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone – zostanie przetworzone w ramach recyklingu. W zamian za zebraną odzież Fundacja Eco Textil przekaże sprzęt rehabilitacyjny osobie lub placówce wskazanej przez szkołę.

„Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców. Dzięki zbiórce uczniowie poznają podstawy wiedzy z zakresu less waste, a dodatkowo, rozmawiając o niej w domu, dzielą się tą wiedzą z rodzicami i rodzeństwem, drugi obieg staje się tematem, to pozwala naszej edukacyjnej misji zataczać coraz szersze kręgi.” – mówi Monika Lipnicka.

Szkoła, które zbierze najwięcej odzieży otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych, z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego lub innych pomocy dydaktycznych dla potrzebujących. Szkoły które zajmą 2 i 3 miejsce pod względem ilości zebranej odzieży będą mogły wskazać placówkę na terenie swojego miasta lub powiatu, do której fundacja przekaże sprzęt rehabilitacyjny; 9 wózków inwalidzkich, balkoniki, kule – w liczbie uzgodnionej z placówką.

W zeszłorocznej akcji udało się zebrać ponad 8 ton niepotrzebnej odzieży! Największy sukces odniósł Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Kaliszu, gdzie udało się zebrać 1840 kg ubrań.

Informacje dla szkół:

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego 2023. Zbiórka potrwa od 1 marca do 16 kwietnia. W tym czasie społeczność szkolna zbiera odzież oraz raportuje o ilości zebranych kilogramów ubrań. Na tej podstawie będzie tworzony ranking.

W jaki sposób można przystąpić do programu?

Zgłosić można się przez formularz lub poprzez wysłanie zgłoszenia na adres fundacja@ecotextil.pl. Zgłaszać mogą się szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie Fundacji Eco Textil oraz pod numerem telefonu 600 854 648.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie