Zbuduj z nami scenografię do Kandyda!

Opera Krakowska mapa

czwartek 23.05.2019 do piątek 31.05.2019

25

Kandyd, czyli optymizm

Wielkimi krokami zbliża się premiera „Kandyda” Leonarda Bernsteina w reżyserii Michała Znanieckiego. Z tej okazji Opera Krakowska przygotowała dla widzów specjalną akcję. Każdy, kto przyniesie do teatru książkę, będzie mógł zakupić bilet w promocyjnej cenie 25 zł. Książki najpierw staną się elementem scenografii, a później trafią do wybranej krakowskiej instytucji społecznej – biblioteki, szpitala lub szkoły.

Nawiązując do koncepcji Michała Znanieckiego, Opera organizuje akcję Zbuduj z nami scenografię do „Kandyda” – każdy widz, który przyniesie do teatru książkę z gatunku beletrystyki – powieść, opowiadanie lub zbiór opowiadań, będzie mógł zakupić bilet w specjalnej cenie 25 zł. Książki powinny być w dobrym stanie, kompletne, niezniszczone. Zostaną one wykorzystane w scenografii spektaklu, której autorem jest Luigi Scoglio, i staną się częścią biblioteczki tytułowego bohatera. Książki należy przynosić osobiście do Kasy Opery. Akcja rusza 22 maja i potrwa do 16 czerwca 2019 roku. Szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie.

„Kandyd, czyli optymizm” to jedna z najważniejszych literackich pozycji Oświecenia. Wolter zawarł w tej opowiastce filozoficznej zjadliwą, ironiczną krytykę „Listu o Opatrzności” Jean-Jacquesa Rousseau, podając w wątpliwość tezę o tym, że „żyjemy w najlepszym z możliwych światów”. W 1956 roku na deski Martin Beck Theatre trafił spektakl inspirowany dziełem Woltera, do którego muzykę skomponował Leonard Bernstein. Utwór kilkakrotnie przerabiany, w końcu zyskał ogromną popularność. W Operze Krakowskiej zostanie zaprezentowany już 7 czerwca 2019. Reżyserii podjął się Michał Znaniecki, który uchyla rąbka tajemnicy swojej inscenizacji: „Ostrze satyry zostaje odwrócone przeciw nam samym, przeciw upadkowi kultury i słowa pisanego. Czy naprawdę życie bez książek, bez sztuki, bez wyższych aspiracji to happy end?”.

Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 37% Polaków przyznaje, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w 2018 roku. Wynik ten nie zmienia się w stosunku do lat ubiegłych, co pokazuje brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek. Opera Krakowska chce się przyczynić do zmiany tego stanu rzeczy, dlatego podaruje zgromadzone książki wybranej instytucji społecznej – bibliotece, szpitalowi lub szkole. O swoim wyborze poinformuje wkrótce.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Zbuduj z nami scenografię do Kandyda!

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją …

Więcej

Adres:

ul. Lubicz 48
31-512 Kraków


Kontakt:

(12) 296 62 60; (12) 296 62 61
bilety@opera.krakow.pl
http://www.opera.krakow.pl
facebook