Weleda
Weleda Baby

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce

📅 środa 22.10.2014 do poniedziałek 06.04.2015
Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce

22 października, o godz. 14.00  do oddziału Dzieje Nowej Huty
 na os. Słoneczne 16

Po części oficjalnej wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Natomiast o godz. 15.00 spod Oddziału Nowa Huta przy os. Słonecznym 16 zaplanowany jest spacer z kuratorem wystawy Maciejem Miezianem  po Bieńczycach.

Kiedy mówimy o Nowej Hucie, przed oczami stają nam: Plac Centralny, dymiące kominy Planu 6-letniego, tłumy bijące się z milicją pod „Arką Pana" oraz architektura socrealistyczna. A tymczasem spora część powierzchni tej części Krakowa to nadal użytki rolne. Znajdują się one nie tylko na obrzeżach miasta, lecz także w samym centrum Nowej Huty, gdzie wciąż mamy więcej zabytkowych chałup niż w niejednym skansenie.

Takim obszarem są np. tereny pomiędzy „Arką Pana" a bazą autobusową przy ul. Makuszyńskiego. Zachowała się tutaj dawna wieś Bieńczyce, którą w tym miejscu istnieje co najmniej od czasów średniowiecza. Mało tego – w domach tych często od stuleci mieszkają te same rodziny.  
Potwierdzają to dokumenty, bo – na szczęście dla historyków – Bieńczyce  przez wieki miały tego samego właściciela, i to nie byle jakiego – kolegiatę św. Floriana w Krakowie. W tamtejszym archiwum możemy oglądać powiązane w paczki stosy dokumentów, w których odzwierciedla się całe życie wsi.
A trzeba przyznać, że było ono wyjątkowo bujne, a tutejsi chłopi potrafili zadziwić cała Europę. Tak było np. w 1908 r. gdy z okazji 60-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I szedł przez Wiedeń pochód etnograficzny. Kraje monarchii prezentowały swoją kulturę w formie pochodu weselnego, złożonego z kilkudziesięciu osób. Zaś polska delegacja, zorganizowana w dużej mierze przez pochodzącego z Bieńczyc, Franciszka Ptaka, liczyła ok. pół tysiąca ludzi! Mieszkańcy Bieńczyc stanowili też trzon grupy „Wesela Krakowskiego", w rolę Panny Młodej wcieliła się córka F. Ptaka, Panem Młodym był malarz Henryk Uziębło, a Starostą Weselnym, Włodzimierz Tetmajer czyli Gospodarz z „Wesela".

O tej i innych historiach związanych z Bieńczycami więcej można się dowiedzieć na wystawie na os. Słonecznym.

Wystawa czynna od 22.10.2014 r. do 6.04.2015 r. w Oddziale Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy!

567 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent