Zajęcia edukacyjne w Muzeum Inżynierii Miejskiej w listopadzie

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15 mapa

sobota 27.11.2021 do niedziela 28.11.2021

Zajęcia edukacyjne w Muzeum Inżynierii Miejskiej w listopadzie

Spacery miejskie, warsztaty dla dzieci i dni otwarte – zapraszamy!

6.11, sobota, godz. 12:00
Spacer Historia krakowskich tramwajów”
Opowieść rozpocznie się od omnibusów konnych, a zakończy na tramwajach elektrycznych. Nie zabraknie też historii o zaczarowanej dorożce i zaczarowanym dorożkarzu – Janie Kaczarze. Uczestnicy dowiedzą się, jakie tramwaje jeździły czasowo w miejscach wypoczynku krakowian i w jaki sposób zagrażały krakowskim zabytkom. Spacer rozpocznie się przy dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Św. Wawrzyńca i przejdzie trasą tramwaju nr 1. Przewodnik opowie o pierwszym węźle komunikacyjnym, który zlokalizowany był na Rynku Głównym, później poprowadzi przez Bramę Floriańską na Błonia.
Prowadzenie: Wojciech Zabielski
Bilety: 19 zł*

7.11, niedziela, godz. 13:00
Warsztaty modelarskie dla dzieci pt. „Pociągi z drewna”
W związku z kończącym się właśnie Międzynarodowym Rokiem Kolei spotkamy się z miłośnikami wszelakich pojazdów (zwłaszcza tych szynowych), którzy chcieliby stworzyć własne niepowtarzalne modele drewniane. Każdy uczestnik pod okiem edukatora złoży wybrany model pojazdu – tramwaju, kolejki, a nawet samochodu czy automobilu. Oczywiście modele będzie można ozdobić i stworzyć ich historię! Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swój model do domu.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 8-14 lat wraz z rodzicem / opiekunem.
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł Bilet na warsztaty upoważnia jednorazowo do skorzystania ze „Strefy kreatywności”.

10.11, środa
SPINday
Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki
W Polsce świętujemy ten dzień razem z 28 instytucjami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Porozumienie Społeczeństwo i Nauka (SPIN).
W programie:
12:00 Spacer W LEMbiryncie przyszłości – śladem Lema
13:00 „Budujemy Muzeum marzeń” – zajęcia w Strefie Kreatywności
15:00 „Spacerem po Zajezdni” oprowadzanie po terenie muzeum z przypomnieniem historii miejsca oraz zwiedzanie wystaw z przewodnikiem
Bilet wstępu na jedno wydarzenie 5 zł.
Więcej na temat Międzynarodowego Dnia Centrów Nauki https://www.unesco.pl/nauka/neste/4/article/28/10-listopada-swiatowy-dzien-nauki-dla-pokoju-i-rozwoju-2/

13.11, sobota, godz. 12:00
Spacer (nie tylko) dla najmłodszych pt. „Gdyby król Krak jeździł tramwajem…”
Uczestników spaceru – małych i dużych – zabierzemy w czasy, kiedy Krakowem zarządzał legendarny król Krak. Spacerując ulicami dowiemy się czym był cech i kto mógł do niego należeć. Poznamy legendy krakowskie, dowiemy się czym były insygnia królewskie. Wiele ciekawostek dotyczących Krakowa odkryjecie wspólnie z nami.
Spacer połączony będzie z elementami gry – wszystkich uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, zaprosimy do wcielenia się w role legendarnych postaci.
Prowadzenie: Jadwiga Marchwica
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł*. Bilet na spacer upoważnia jednorazowo do skorzystania ze „Strefy Kreatywności”.

14.11, niedziela, w godzinach 11:00-18:00
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich


21.11 niedziela, godz. 12:00
Spacer Międzynarodowy Rok Kolei
W historii kolei w Krakowie kryje się wiele ciekawostek, na przykład czemu nasze miasto pominięto w budowie kolei warszawsko-wiedeńskiej? Kto budował wiadukty i mosty kolejowe? Gdzie krakowianie mogli dojechać koleją żelazną, kto i kiedy zapoczątkował jej rozwój? Trasa spaceru przebiega od Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca, ulicą Dietla, wiaduktem kolejowym nad starym korytem Wisły, do Dworca Głównego, a zakończy się na Rynku przy kamienicy, należącej kiedyś do Wincentego Kirchmayera, bogacza który na jej attyce kazał umieścić alegorie handlu i przemysłu: płaskorzeźby Ateny, Cerery, Hermesa, a w tle żaglowiec i pociąg.
Prowadzenie: Wojciech Zabielski
Bilety: 19 zł*

27.11, sobota, godz. 13:00
Warsztaty techniczne „Budujemy eko-kolejki!”
W związku z kończącym się właśnie Międzynarodowym Rokiem Kolei spotkamy się z miłośnikami ciuchci, kolejek, tramwajów i może innych jeszcze nieodkrytych pojazdów szynowych, aby stworzyć niepowtarzalne ekologiczne pojazdy! Dlaczego ekologiczne? Bo do ich budowy użyjemy materiałów z recyklingu. Każdy uczestnik będzie mógł zaprojektować i ozdobić swoją kolejkę. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymają upominki – niespodzianki!
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-14 lat wraz z rodzicem / opiekunem.
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł * Bilet na warsztaty upoważnia jednorazowo do skorzystania ze „Strefy Kreatywności”.

28.11, niedziela, godz. 12:00
Gra miejska SPINGO pt. „Mobilność – V- Prędkość.”
Gra polega na odkrywaniu ciekawostek związanych z mobilnością. Dowiemy się czym poruszano się w Krakowie w XVIII w., a czym na początku XX w.  Obliczymy ile paliwa zużywały pierwsze auta i kiedy na krakowskich ulicach pojawiły się pierwsze autobusy. Trasa gry wiedzie punktami znajdującymi się na Krakowskim Szlaku Techniki.
Uczestnicy SPINGO otrzymają przygotowane pakiety do gry, zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji, kopertą z dodatkowymi zagadkami oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli.
Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Koszt uczestnictwa całej grupy to 40 zł*. Zespoły mogą liczyć maksymalnie po 4 osoby. Każdy kolejny uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł.

***

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wydarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.

telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl

*Przy zakupie biletów zachęcamy do skorzystania ze zniżek:

– Krakowskiej Karty Rodzinnej

– Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

– Karty Krakowskiej

– karty #zwiedzajKraków

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie