Z natury rzeczy! Ferie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Dom Esterki, ul Krakowska 46 mapa

niedziela 30.01.2022

Z natury rzeczy - ferie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Ferie w MEK? Z natury rzeczy! W czasie ferii zimowych wyruszymy na Syberię. Przez bezmiar tajgi i bezkresne połacie tundry, aż po wybrzeża Oceanu Arktycznego, poprowadzą nas zaskakujące i unikatowe przedmioty z syberyjskiej kolekcji MEK oraz odkrycia, przygody i doświadczenia osób związanych z projektem badawczym Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie.

 Od poniedziałku do piątku, wraz z członkami grup nieformalnych i zorganizowanych, podążymy szlakiem wędrujących reniferów, zaś w każdą niedzielę będziemy odkrywać potencjał pracy etnografa na warsztatach dla dzieci w wieku 6-9 – zawsze przy ulicy Krakowskiej 46, wśród przedmiotów z dalekiej Północy, w twórczej atmosferze i specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.

DLA UCZESTNIKÓW INDYWIDUALNYCH

Przedmiot (z) opowieści
16.01.2022 r. godz. 12.30-14.30
Warsztat opowiadaczki i opowiadacza – o opowieściach z dalekiej Północy, w których występują przedmioty z kolekcji MEK i syberyjskich historiach, które mogłyby opowiedzieć obiekty znajdujące się w Muzeum.
W programie m.in. pełna Słońca i gwiazd piłka z Czukotki, praca z ruchem, rytmem i wyobraźnią, tworzenie instrumentów, których dźwięk współgra ze słowem.
Prowadząca: Barbara Mołas

Natura kolekcjonera
23.01.2022 r. godz. 12.30-14.30
Warsztat kolekcjonerki i kolekcjonera – o ludziach z krwi i kości, których kolekcje dały początek syberyjskim zbiorom MEK oraz potrzebie kolekcjonowania i związanych z nią wyzwaniach.
W programie m.in. niezwykle łyżki Cecylii Chrzanowskiej, odkrywanie właściwości naturalnych materiałów i twórcza praca w glinie.
Prowadząca: Zuzanna Surma

Zatrzymać chwilę
30.01.2022 r. godz.12.30-14.30
Warsztat dokumentalistki i dokumentalisty – o zapiskach z podróży, rysunkach, zdjęciach i modelach oraz innych metodach dawnych i współczesnych badaczy Syberii – do wykorzystania przez każdego.
W programie m.in. ćwiczenia z uważnego patrzenia i fotografowania oraz wykonanie osobistych notatników rzemieślniczymi technikami introligatorskimi.
Prowadząca: Zuzanna Surma

Informacje praktyczne:

 • Miejsce: Dom Esterki, ul Krakowska 46
 • Wiek uczestników: 6-9 lat
 • Cena: 20 PLN (pierwsze dziecko) + 15 PLN (drugie i kolejne), płatność w kasie. Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
 • Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy od 3 stycznia poprzez formularz: https://forms.office.com/r/t9atrz6KsS

DLA GRUP

Wędrówki reniferów

Eko- i Etno- logiczna podróż w czasie i przestrzeni do świata reniferów oraz ludzi z nimi związanych. Odkrywanie wpływu położenia geograficznego i warunków przyrodniczych na sposoby rozumienia i organizowania swojego otoczenia. Doświadczanie konsekwencji przeobrażeń  klimatycznych i zmian w ekosystemie. Poszukiwanie konstruktywnych strategii radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami.

Informacje praktyczne:

 • Miejsce: Dom Esterki, ul Krakowska 46
 • Cena: grupa do 11 osób – 110 PLN, każda kolejna osoba +10 PLN
 • Honorujemy: Karta Dużej Rodziny  – 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę; Krakowska Karta Rodzinna – 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę;  Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym dzieckiem – 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę
 • Maksymalna ilość osób: 25
 • Rekomendowany wiek uczestników: 6 – 12 lat
 • Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane oraz nieformalne grupy rodziny, przyjaciół i znajomych
 • Szczegółowe informacje i rezerwacje: Anna Sereda, tel. 12 430 60 23, pn.-pt. w godz. 9.00 –16.00.
Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:muzeumwarsztatyzima