XXIII Przegląd Piosenki o Łodzi – Łódzkie Skrzydła 2017

AOIA, Łódź, ul. Zachodnia 54/56
📅 piątek 03.03.2017
bezpłatne
obraz kobieta w łodzi przegląd piosenki o Łodzi

Przegląd Piosenki o Łodzi jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi od 1992 roku, cieszy się ogromną sympatią i niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczestników i ich opiekunów.

Adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz uczestników zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu Łodzi i regionu.

W konkursie rokrocznie bierze udział ogromna liczba małych wykonawców, ok. 600 – 1000 osób, które prezentują się w chórach, zespołach i jako soliści.

Konkurs niekonwencjonalnie, bo poprzez piosenkę, inspiruje i zachęca do poznawania historii, tradycji i współczesnego oblicza naszego miasta, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną”. Stwarza możliwość rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej. Pomaga ocalić od zapomnienia najstarsze łódzkie piosenki, które są cennym źródłem informacji o naszym mieście oraz stanowi inspirację do tworzenia nowych utworów, które z kolei są swoistym dokumentem obrazującym współczesną Łódź.

Rezultaty Przeglądu Piosenki o Łodzi:

• Piosenki o Łodzi są znakomitą formą promocji miasta.
  • Ogromne i niesłabnące zainteresowanie „Przeglądem Piosenki o Łodzi” powoduje, iż coraz więcej łodzian zna i śpiewa piosenki o Łodzi.
  • Uczestnicy poprzez piosenki poznają swoje miasto – jego oblicze, historię, tradycję, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną”.
  • Udział w konkursie inspiruje do rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej, czego dowodem są nowe piosenki o Łodzi. W treści słownej, formie i warstwie muzycznej są niezwykle pomysłowe, uwzględniające współcześnie preferowane trendy literackie i muzyczne, ciekawe, staranne aranżacyjnie.
  • Udział w konkursie, występy na różnych scenach w Łodzi, audycje w mediach, nagrania, dostarczają uczestnikom naszych konkursów, niezapomnianych wrażeń, będąc jednocześnie bardzo atrakcyjną i kształcącą formą spędzania czasu wolnego.
  • Datująca się od początku powstania Łodzi przemysłowej historia łódzkiej piosenki, dzięki kompozycjom współczesnym, jest dopełniana.
  • Pokłosiem Przeglądów Piosenki o Łodzi są dwa tomy Śpiewników Łódzkich, z nowymi piosenkami o Łodzi i dwie płyty pt. „Moja Łódź” i „Spacer z Tuwimem”. W miarę zgromadzonych materiałów i środków TPŁ planuje ich kontynuację.

Do udziału w konkursie zapraszamy:
– solistów
– zespoły (zespoły wokalne, wokalno- instrumentalne, wokalno ruchowe)
– chóry
z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz uczestników zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego.

Uczestników zgłaszać mogą: dyrektorzy placówek, nauczyciele prowadzący, opiekunowie lub rodzice.

Zgłoszenia prosimy składać/nadsyłać do dnia 24.03.2017 r.
– osobiście –
• w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. 90-408 Łódź, ul. Piotrkowska 17, lok 69 U, I piętro, od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00 – 14.00.
• w sekretariacie Szkoły Podstawowej 46 w Łodzi, ul. Żwirki 11/13 od poniedziałku do piątku. w godz.. 8.00 – 16.00
– pocztą – na wyżej wskazane adresy SP 46 lub TPŁ.
– droga elektroniczną na adres: tpl.konkurs.piosenki@onet.eu

Spotkanie informacyjne organizatorów z opiekunami uczestników konkursu odbędzie się w dniu 03.04.2017 r. (poniedziałek) o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej nr 46 w Łodzi, ul. Żwirki 11/13. Na spotkaniu przedstawiony będzie harmonogram przesłuchań.
Omówione także będą sprawy organizacyjne związane z konkursem.
Obecność opiekuna/rodzica obowiązkowa.

Regulamin wraz z formularzem zgłoszenia do pobrania na stronie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi (doc)

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 46 w Łodzi
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Rada Osiedla „Katedralna”

Najciekawsze, premierowe piosenki, pisane rokrocznie na nasz konkurs, umieszczane są w kolejnych edycjach śpiewników pt. „Piosenki o Łodzi”. Obecnie trwają prace nad redakcją kolejnego tomiku. Poprzednie wydane były w latach 2001 i 2005.

Najlepiej wykonane i zaaranżowane piosenki premierowe nagrywane są w studiu nagrań Radia Łódź S.A, po kilka w każdej edycji konkursu.

Zebrany w ten sposób materiał dźwiękowy jest wydawany co kilka lat na płytach CD.
Pierwsza płyta pt. „Moja Łódź” ukazała się w 2008 roku, kolejna pt. „Spacer z Tuwimem” wydana została w czerwcu 2013 r.
Wyłonieni w konkursie laureaci występują i prezentują się na różnych imprezach i festynach, goszczą w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Koncert laureatów XXIII Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2017”  zaplanowany został na 29 maja 2017 w Auli Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

www.tplodzi.eu