Wystawa plenerowa Muzeum nie musi być w muzeum – wydarzenia towarzyszące

Ratusz, pl. Wolnica 1
🗺 mapa
📅 sobota 14.08.2021 do wtorek 31.08.2021
🎫 8zł
Muzeum nie musi być w muzeum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało 110 lat temu i od początku swego istnienia kolekcjonuje rzeczy, będące rozmaitymi świadectwami życia. Tworzą one najstarszą kolekcję etnograficzną w Polsce. Stanowi ona zwierciadło, w którym można rozpoznać część własnej historii, kultury, a poprzez nie wejrzeć głębiej w siebie.

Przecież kolekcja etnograficzna to niewyczerpane źródło inspiracji, a dziedziczenie to proces żywej relacji pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

W tym duchu realizujemy rozmaite przedsięwzięcia, budując dialog pomiędzy muzealnikami, projektantami, artystami i publicznością. Podejmujemy też działania wykraczające poza muzealną klasykę, poszerzając obszar oddziaływania muzeum i wychodząc z aktywnością w przestrzeń publiczną, aby współtworzyć nowe krajobrazy.

Wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” jest kolejnym krokiem na tej drodze. Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności ekspozycja jest zarazem ćwiczeniem wyobraźni oraz próbą przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Warto podkreślić, że działania polegające na wyjściu poza mury muzeum i podjęcie aktywności w przestrzeni publicznej uważamy za niezwykle ważny obszar współpracy z publicznością, który pozwala odzyskać przestrzeń i sprzyja wykorzystaniu kapitału społecznego. Tworzy także nowy kanał dla upowszechnienia kolekcji muzealnej oraz stanowi szansę na uspołecznienie narzędzi pracy etnografa. Wreszcie: pozwala zmieniać świat. Przestrzeń wspólna to dziś jedno z najcenniejszych i zarazem najbardziej deficytowych dóbr, a jej demokratyczne i mądre współdzielenie stanowi niezaprzeczalną wartość i zarazem wyzwanie, z którym warto się zmierzyć.

1.07–31.08.2021
plac Wolnica w Krakowie
wstęp wolny
zapraszamy od świtu do zmierzchu

pomysł wystawy: Katarzyna Piszczkiewicz
projekt aranżacji i malatury: Olaf Cirut
redakcja: Dorota Majkowska-Szajer
system identyfikacji graficznej: Katarzyna Wojtyga
tłumaczenia: Klara Laudańska
wsparcie techniczne: Tomasz Ostafin
prace realizacyjne: PHU Lisowski
koordynacja dostępności: Olga Błaszczyńska
promocja: Olga Łuczyńska-Gawron, Natalia Ciemborowicz-Luber

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Partnerem projektu jest Miasto Kraków.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawie towarzyszyć będą wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz dla grup zorganizowanych.

Uczestników indywidualnych zapraszamy w każdą sobotę (od 10 lipca do 14 sierpnia) na cykl spotkań „Zabawki na warsztacie”. Każde trzy spotkania to opowieść o trzech etapach tworzenia prostej zabawki: nadawaniu jej kształtu z użyciem prostych materiałów, wprowadzaniu w ruch i określaniu cech kolorem.

PROGRAM WARSZTATÓW:

  • FORMA

(10 i 31 lipca – grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)

  • RUCH

(17 lipca i 7 sierpnia – grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)

  • KOLOR

(24 lipca i 14 sierpnia – grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)

Czym jest dizajn i etnodizajn? Pobudzimy Waszą wyobraźnię i emocje, zastanowimy się jakie znaczenie ma kolor i czy zabawki mogą być inspiracją do projektowania graficznego. Każdy uczestnik stworzy swój niepowtarzalny wzór inspirowany motywami etnicznymi, który finalnie naniesie na koszulkę.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Liczba uczestników zajęć: do 20 osób w każdej z grup
  • Czas: 90 minut
  • Koszt udziału dziecka: 8 PLN
  • Zapisy prowadzimy na poszczególne warsztaty za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie internetowej www.etnomuzeum.eu. Aby wziąć udział w całym cyklu należy zapisać się na wszystkie trzy tematy (każdy z warsztatów będziemy prowadzić dwukrotnie w ciągu dnia (grupa 1 i grupa 2)  oraz dwukrotnie w ciągu miesiąca.
  • Organizatorzy nie zapewniają dzieciom opieki.

Honorujemy:

Karta Dużej Rodziny  – 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę

Krakowska Karta Rodzinna – 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym dzieckiem – 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę

fot. Olga Łuczyńska-Gawron

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent