Wystawa modeli delfinów

Palmiarnia Poznańska mapa

piątek 17.09.2021

8

Wystawa modeli delfinów

Do Gangesu, Amazonki i nad oceany, z Poznania jest bardzo daleko. Rzeka Warta nawet nie ma bezpośredniego ujścia do Bałtyku. A to właśnie tutaj, w krainie ziemniaka, narodził się projekt. Z tęsknoty za otwartym oceanem, za wielkimi rzekami, za tym by piękno od nas nie odchodziło na zawsze. Nie chodzi o wzruszenia i łzy, ale o solidną edukację.”- podkreśla prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, współautor wystawy „Delfiny słodkowodne i morświny. Najbardziej zagrożone walenie świata”, która już 17 września zostanie otwarta w Palmiarni Poznańskiej. W tym dniu Palmiarnia Poznańska zaprasza również na nocne zwiedzanie od godziny 20:00.

17 września zostanie otwarta wystawa, organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Palmiarnię Poznańską, prezentująca wszystkie gatunki delfinów słodkowodnych i morświnów w postaci idealnie odwzorowanych makiet w skali 1:1. Autorami wystawy są Piotr Przyłucki ze Stowarzyszenia Castellum Nostrum oraz Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W tym dniu organizatorzy zapraszają także na nocne zwiedzanie Palmiarni od g. 20:00, do 02:00 w nocy. Wśród licznych materiałów edukacyjnych znajdą się również quizy i zagadki, dedykowane dzieciom

To wyjątkowa okazja, aby poznać i przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym i rzadkim wodnym ssakom. „Delfiny rzeczne żyjące w rzekach na różnych kontynentach są dla nas wskazaniem ich historii ewolucyjnej. Wiedza na ten temat także ewoluuje, a może raczej dokonuje się jej rewolucja dzięki nowoczesnej technologii.”- stwierdza Piotr Przyłucki, współautor wystawy.

Celem ekspozycji jest popularyzacja wiedzy dotyczącej tych zwierząt, a także ekologii i zanieczyszczenia środowiska oraz zwrócenie uwagi na ochronę zagrożonych gatunków i ograniczenie różnorodności biologicznej, wynikające ze zmian klimatu. „ Zorganizowana przez nas Wystawa, zwraca uwagę, między innymi, na ten właśnie problem, ze szczególnym uwzględnieniem charyzmatycznych, wodnych ssaków. Nie bez przyczyny również organizujemy ją właśnie tu – w Poznaniu, gdzie przed 99-u laty powstało pierwsze publiczne akwarium w Polsce.” – przyznaje Dyrektor Palmiarni Poznańskiej, dr Przemysław Szwajkowski.

Na szczególną uwagę zasługuje inia amazońska, największy spośród delfinów słodkowodnych, żyjący w wodach Amazonki. Wraz z wiekiem zmienia się kolor skóry delfinów tego gatunku- od ciemnoszarego u młodych osobników, do srebrnego lub różowego u starszych. Ubarwienie i jego intensywność są zależne również od temperatury i czystości wody oraz położenia geograficznego.

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Patronatem Ambasady Brazylii i Instytutu Oceanologii PAN.

Wystawę zwiedzać można w sali dydaktycznej, w godzinach otwarcia Palmiarni Poznańskiej:
od wtorku do soboty- 09:00-17:00 (kasa do 16:00)
w niedziele i święta- 09:00-18:00 (kasa do 17:00)
17.09 również w godz. 20:00- 02:00 w nocy.

Wstęp w cenie biletu do Palmiarni:
8 zł – ulgowy
12 zł – normalny

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie