Wystawa czasowa w Łazienkach Królewskich: Chocim 1621

Stajnie Kubickiego mapa

poniedziałek 11.10.2021 do niedziela 17.10.2021

8

Wystawa czasowa w Łazienkach Królewskich: Chocim 1621

Od soboty 9 października można oglądać nową wystawę czasową w Łazienkach Królewskich – „Chocim 1621”. Muzeum prezentuje na niej cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie, używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Wystawa potrwa do 9 stycznia 2022 r.

Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego. Okazją do otwarcia wystawy „Chocim 1621” jest 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. We wrześniu 1621 roku połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały ponad 100-tysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II, przed agresją na Rzeczpospolitą. Muzeum Łazienki Królewskie zebrało cenne obiekty, pokazujące przyczyny i skutki tego konfliktu. Zobaczymy tu m.in. efektownie zdobione uzbrojenie, ilustrujące oryginalny styl w wojskowości polsko-litewskiej oraz tureckiej.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, zwiedzając wystawę?

Wśród pochodzących z epoki cennych zabytków uzbrojenia ochronnego i zaczepnego wyróżnia się kunsztownie zdobiony, masywny turecko-perski pałasz noszący cechy stylu imperialnego i pochodzący ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Z kolekcji warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego pochodzi natomiast niezwykle rzadki okaz szesnastowiecznego juszmana, czyli elastycznego pancerza używanego w armiach Orientu. Z kolei doskonałą ilustracją elitarnej tureckiej piechoty, czyli słynnych janczarów, jest muszkiet lontowy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu – jedyny tak wcześnie datowany (XVI wiek) w polskich kolekcjach. Uwagę przykuwają z pewnością także elementy rynsztunku husarskiego, a zwłaszcza wczesny (XVI-XVII wiek) napierśnik folgowy typu anima ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nie jest to jedyna wystawa czasowa, którą obejrzymy przy okazji wizyty w Stajniach Kubickiego. Do 14 listopada br. prezentowany jest tu również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Wystawa „Chocim 1621”
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/chocim-1621
Termin: 9 października 2021 – 9 stycznia 2022, Stajnie Kubickiego, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Godziny otwarcia: wtorek-czwartek w godz. 10.00-16.00 oraz piątek-niedziela w godz. 10.00-18.00.
Wstęp: na podstawie biletu do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie, tj. 16 zł – bilet normalny, 8 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia; w piątki zwiedzanie bezpłatne.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:historiamuzeumwystawa