Wieliczka: Rodzinne Lato w Muzeum 2023

📅 wtorek 22.08.2023 do czwartek 31.08.2023
🎫 8zł
Rodzinne Lato w Muzeum 2023
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na letnie spotkania w ramach Rodzinnego Lata w Muzeum. Na uczestników czekają  ciekawe tematy i fajna zabawa w dwóch obiektach wpisanych na Listę UNESCO: w Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni soli. Zajęcia będą się odbywać o godz. 10.00 w terminach: 27.06 – 07.07 (wtorek – piątek) i 22 – 31.08 (poniedziałek – czwartek).

Rezerwacja: Dział Edukacji  – tel. 12 289 16 33

Program:

22.08 – Tajemnice podziemnego świata, Muzeum w kopalni
Czy kopalnia soli skrywa jeszcze jakieś tajemnice? Na pewno zwiedzając ją, za każdym razem można zauważyć coś innego i dowiedzieć się nowych ciekawostek. Podczas warsztatów wykonywane będą zadania, rozwiązywane zagadki i rebusy, które pozwolą uczestnikom na nowo odkrywać tajemnice różnych eksponatów znajdujących się w podziemnej ekspozycji Muzeum.

23.08 – Historia zapisana w legendach, Zamek Żupny
Legendy to piękne opowieści o ciekawych ludziach, interesujących miejscach i wspaniałych wydarzeniach z przeszłości. W trakcie spotkania uczestnicy usłyszą historie związane z kopalniami i podziemnymi skarbami. Poznają patronkę górników solnych księżną Kingę i Ducha Skarbnika. Rozwiążą różne zadania, ułożą puzzle i wykonają pracę plastyczną.

24.08 –  Kopalnia soli na wakacyjnym szlaku, Muzeum w kopalni
Kopalnia soli jest miejscem niezwykłym i tajemniczym.  Zaproszeni w podróż w głąb ziemi uczestnicy, spacerując solnymi chodnikami zobaczą wspaniałe okazy solne, poznają historię tego niezwykłego miejsca oraz dowiedzą się o górnikach i ich ciężkiej pracy. Pomogą im w tym zadania ruchowe, łamigłówki i zagadki.

25.08 – W dawnej Wieliczce, spacer po mieście
Wieliczka to nie tylko kopalnia soli, ale żywe, pełne zabytków miasto. Zajęcia będą nietypowym spacerem jej ulicami, podróżą w czasie i przestrzeni. Poszukując ukrytych wskazówek i kierując się nimi oraz korzystając z map z różnych epok, uczestnicy poznają znane i mniej znane fakty dotyczące historii miasta Wieliczka.
W przypadku niesprzyjającej aury,  spacer odbędzie się z pomocą prezentacji multimedialnej,  map ukazujących Wieliczkę zmieniającą się poprzez wieki, a także różnych gier, quizów czy konkursów.

28.08 –  Morze soli, Muzeum w kopalni
Spotkanie odkryje tajemnice morza mioceńskiego, które dało Wieliczce sól.  Potrzeba będzie dużej dawki wyobraźni, bo to morze nie istnieje. Zachowały się jednak obiekty, które o nim przekazują różne informacje. Uczestnicy spróbują wyobrazić sobie jak wyglądało morze,  jego okolica i kto je zamieszkiwał, ponadto rozwiążą ciekawe zadania, a na koniec wykonają pracę plastyczną.

29.08 – Górnicza moda, Zamek Żupny
Co było modne na stołach w XVIII wieku? Jakimi przedmiotami starano się zadziwić i wzbudzić zachwyt wśród gości? Czy dziś również damy się oczarować górniczym pejzażom i scenkom przedstawionym na delikatnych przedmiotach? Na warsztatach przeniesiemy się w świat porcelany i górnictwa. Poznamy również przedmioty użytkowe, które dziś są już mało znane.

30.08 – Górniku- czas do pracy!, Muzeum w kopalni
Zajęcia zostaną prowadzone w formie zabawy, dzięki której dzieci będą mogły wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Uczestnicy otrzymają ekwipunek.  W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonają różnorodne zadania np: urobią sól kilofem, po czym załadują go i przygotują do transportu na targ.

31.08 – Zabawy w cieniu Zamku Żupnego
Zajęcia odbędą się w plenerze, w pobliżu Zamku Żupnego w Wieliczce. Podczas warsztatów uczestnicy przeniosą się do dawnych czasów, aby poznać zabawy swoich rówieśników, a następnie spędzą czas na radosnej zabawie. Czeka na nich moc ciekawostek.