Wełna na lato

📅 poniedziałek 04.06.2018 do środa 13.06.2018
Wełna na lato

Wełna kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłymi, zimowymi i nierzadko gryzącymi swetrami. Nic bardziej mylnego. Delikatne, trzy razy cieńsze od ludzkiego włosa, włókna wełny merino, dzięki swoim naturalnym właściwością termoregulacyjnym zapewnią komfort nawet w największe upały.

Merino jest jednym z bardziej wszechstronnych włókien naturalnych. Obok dostosowywania się do temperatury (latem chłodzi, a zimą grzeje) doskonale separują wilgoć od skóry, a jego niewielka średnica nadaje mu miękkości oeaz elastyczności, dzięki której ubrania są miłe w dotyku i „nie gryzą”.

Tę niezwykłą wełnę wyróżnia też wysoka higroskopijność, która stwarza środowisko nieprzyjazne bakteriom. Powyższym cechom towarzyszy dobra oddychalność. Dlatego ubrania uszyte z merino można nosić niezależnie od temperatury, nie martwiąc się o nieprzyjemny zapach, nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej. Dodatkowo wełna absorbuje molekuły zapachu potu, które uwalniane są jedynie podczas prania.

Merino dla aktywnych

Opinia, że wełna jest nieodpowiednia na lato jest tak samo mylna jak to, że kompletnie się nie nadaje do sportu. Właściwości wełny sprawiły, że merino już dawno podbiła wymagający rynek outdoorowy. Produkuje się z niej przede wszystkim bieliznę termoaktywną. Kiedyś bardzo popularne ubrania sportowe z syntetyków odciągają oczywiście wilgoć od ciała i transportują na powierzchnie gdzie może odparować. I choć są lekkie, łatwe w czyszczeniu, są też łatwopalne i … sztuczne – wszystkie są produktem petrochemicznym. Włókna syntetyczne nie wiążą chemicznie cząsteczek wody i nie są w stanie dać tyle ciepła, co merino, której właściwości sprawiają, że wilgoć jest ogrzewana w związku z czym nie czujemy ani zimna ani zawilgotnienia.

Ludzie są sprytni, ale natura jest mądrzejsza

Merino pochodzi od jednej z najstarszych ras owiec na świecie – merynosów zamieszkujących szczyty nowozelandzkich Alp południowych. To tereny o najbardziej ekstremalnych i zmiennych warunkach atmosferycznych na świecie. Latem temperatura sięga tu 40 stopni Celsjusza, a zimą spada poniżej -20. Taki klimat wymusza na zwierzętach odpowiednie przystosowaniem, które przekłada się na wyjątkowe właściwości termoregulacyjne wełny, która idealnie dostosowuje się do panujących warunków. W kontekście właściwości termicznych kluczowe znaczenie ma obecność we włóknach “kieszonek” skutecznie zatrzymujących powietrze i działających jak bufor izolujący.  Dlatego w koszulce z merynosów można przebiec sierpniowy maraton lub przejechać rajd rowerowy bez poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu, a na mecie pachnieć tak samo jak na starcie.

Przez to, że włókna pochodzą z gór a nie z laboratorium, wełna merino jest odnawialna, biodegradowalna i podlega recyklingowi.

Rosnące zainteresowanie naturalnymi włóknami i wysoką jakością sprawiły, że po to niezwykłe włókno sięgają dziś wszyscy światowi projektanci. Merino chyba na dobre zagościła na rynku fashion.

Wełna merino, podobnie jak zaawansowane technologicznie tkaniny jest odporna na brud, idealnie więc sprawdza się też w produkcji odzieży dla dzieci. Struktura włókna zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń na jego powierzchnię.

Jakby tego było mało naturalne włókna z merynosów nie gromadzą ładunków elektrostatycznych, co powoduje, że nie przyciągają kurzu oraz mają bardzo wysoki współczynnik UPF*, co oznacza, że dobrze chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Właściwości wełny wpisują się w trend slow fashion, zakładających świadome podejście do ubrań i kupowanie rzeczy lepszej jakości na dłuży czas.

Odpowiednio pielęgnowane ubrania z wełny merino posłużą nam wiele lat.

Wełna na latoWełna na lato 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent