Warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Krakowie – II semestr 2016/2017 r.

Miejsce wydarzenia: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

Data wydarzenia: środa 14.06.2017 do piątek 30.06.2017

MEK Kraków

Fot. Marcin Wąsik

Muzeum Etnograficzne w Krakowie w drugim semestrze roku 2016/2017 kontynuować będzie spotkania w ramach stałych cykli warsztatów dla dzieci.

Najmłodszym proponujemy warsztaty umuzykalniające Du:da:di odbywające się w poniedziałkowe przedpołudnia, starszym wtorkowy Klub Latających Podróżników. Dla dzieci w wieku 3-5 lat przygotowaliśmy w tym roku nowy cykl – Zakątki. Co miesiąc jeden weekend przeznaczamy dla rodzin, które zapraszamy na Etnokalendarz. Rodzinnie zapraszamy także raz w miesiącu w piątkowe popołudnia na cykl mini wykładów wprowadzających w temat kultur i społeczności z różnych rejonów świata TAM I TU. O świecie opowiadanie.

W drugim semestrze prowadzimy zapisy na warsztaty z cyklu „Zakątki”.

Na cykle Du:da:di oraz Klub Latających Podróżników posiadamy komplet uczestników.

DLA DZIECI

DU:DA:DI – warsztaty umuzykalniające dla dzieci i niemowląt to zaproszenie do wspólnego odkrywania świata dźwięków. Przy pomocy muzyki wykonywanej na żywo najmłodsi odkrywają świat rytmów i skal.  W spontaniczny sposób rozwijają swoje zdolności muzyczne oraz harmonię ruchu. Każdym zajęciom towarzyszą rekwizyty pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Warsztaty prowadzone są w oparciu o Teorię Uczenia się Muzyki profesora E.E Gordona.

Na warsztatach pracujemy głosem. Jest to pierwszy i najbliższy człowiekowi instrument. Ważną rolę odgrywa także ruch. Dzięki niemu dzieci uczą się rytmicznego, harmonijnego poruszania się, które stanowi podstawę wyczucia  i rozumienia rytmu, poznają swoje ciało oraz otaczającą je przestrzeń. Ponadto zajęcia są dla maluchów okazją do uczenia się naśladowania, współdziałania z innymi, podejmowania nowych działań-wyzwań.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki.

Grupa młodsza (do 1,5 roku życia) w godzinach: 10:30 – 11:15.
Grupa starsza (1,5 do 3 roku życia) w godzinach: 11:30 – 12:15.
Grupa mieszana (do 3 roku życia) w godzinach: 12:30 – 13.15.

Prowadzący: Monika Madej – członkini Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona, nominowana do nagrody Słoneczniki 2013 w konkursie na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci, współzałożycielka Centrum Inicjatyw Artystycznych i Edukacyjnych „Dumbadi”.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1

Koszt 4 zajęć w karnecie to 60 zł. Karnet ważny jest przez 5 tygodni od daty zakupu.
Koszt pojedynczego biletu na zajęcia to 20 zł.

 

ZAKĄTKIcykl warsztatów dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, podczas których uczestnicy w towarzystwie rodziców zamienią się w małych etnografów i wspólnie będą doświadczać niezwykłości świata, ukrytego w muzeum. Ale czy ten zapomniany świat, przedmiotów, zwyczajów, ludzi odnajdziemy dzisiaj w naszym otoczeniu?

Pierwszym gestem etnografa jest uważne spojrzenie: na sposoby życia ludzi oraz otaczający nas świat rzeczy. Patrzenie to także pierwszy odruch dziecka. Obserwacja i wpisane w nią doświadczanie rzeczywistości to zatem dla nas wspólna przestrzeń spotkania, uczestniczenia w kulturze poprzez przeżywanie, by zastanawiać się, interpretować.

Warsztaty będą pretekstem do uważnego przyjrzenia się światu, uruchomienia wyobraźni. Pytania, dziecięca dociekliwość oraz kreatywność pozwolą na odkrycie tajemnic dawnych mieszkańców Krakowa, co będzie inspiracją do twórczych zabaw plastycznych, konstruktorskich i eksperymentalnych. Przeszłość spotka się z teraźniejszością: farba dotknie kamienia, patyk zastąpi kredkę a sznurek okaże się super zabawką.

Zadając sobie pytanie o to jak było kiedyś sprawdzimy jakie zmiany zachodzą w naszym najbliższym otoczeniu i ile z dawnych doświadczeń czerpiemy teraz. Dawne rozwiązania zainspirują nas do własnych doświadczeń z fakturą, kolorem, kształtem, materią, dźwiękiem oraz poszukiwania kulturowych znaczeń w nich ukrytych.

Zajęcia prowadzi Ewelina Krawczyk – absolwentka Edukacji Artystycznej AJD w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe z Arteterapii oraz Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Animator działań artystyczno-pedagogicznych, edukator sztuki, nauczyciel. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobyła jako nauczyciel w krakowskich przedszkolach. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci wieku 3-7 lat.

Zajęcia odbywają się w środy w godz. 17.00 – 18.00.

Informacje praktyczne:

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, pl. Wolnica 1

Koszt czterech zajęć w karnecie to 60 PLN. Karnet ważny jest przez pięć tygodni od daty zakupu.
Koszt pojedynczego biletu na zajęcia to 20 PLN.

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+ – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.

Informacje i rezerwacje: szelingowska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 18 27, od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 – 16.00.

KLUB LATAJĄCYCH PODRÓŻNIKÓW – cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, podczas których spotykamy się z różnymi kulturami i krainami geograficznymi sięgając po lokalne opowieści i legendy oraz do muzealnej kolekcji. Pokazujemy dzieciom różnorodność świata, różne tradycje, języki, obyczaje. Korzystamy z możliwości, które tkwią w mapach, plastyce, teatrze i dziecięcej ciekowości.

Pocztówki z Podróży. – trzecia odsłona cyklu

Tym razem Latający Podróżnicy za swój cel obiorą Europę. W trakcie kolejnych spotkań uczestnicy przemierzą nasz kontynent od podnóży Uralu, po przylądki Półwyspu Iberyjskiego, od koła polarnego, aż po wyspy Morza Śródziemnego. Wspólnie postarają się odnaleźć to, co dla każdego z omawianych regionów jest wyjątkowe i to, co jest wspólne dla całej Europy.

Cykl będzie szansą na spojrzenie na nasz kontynent ze świeżej perspektywy. Jego celem jest pokazanie zarówno tego, co znane z przewodników turystycznych, jak i tego, co nie mieści się w turystycznej sztampie. Przez kulturę, legendy, obyczaje, ciekawe święta, ważne osobistości, a nawet archeologiczne wykopaliska, poznawać będziemy ludzi zamieszkujących nasz kontynent, a przy okazji – poznamy lepiej to, kim my w Europie jesteśmy.

Podsumowaniem każdego spotkania, będzie przygotowanie Pocztówki z Podróży – pracy plastycznej sumującej w sposób graficzny (dwu- lub trójwymiarowy) zdobytą przez Podróżników wiedzę.

Prowadzący: Mateusz Świstak – absolwent polonistyki. Opowiadacz i animator kultury. Zawodowo zajmuje się pracą z baśnią i opowieścią. Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dorosłych. Na blogu basnienawarsztacie.pl pisze o baśniach ich znaczeniu i wykorzystaniu w codzienności. Poza Muzeum Etnograficznym, współpracuje także z Muzeum w Gliwicach, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Tarnogórskim Centrum Kultury. Laureat nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren na najlepszą książkę dla dzieci (wciąż niewydaną).

Na zajęcia zapraszamy we wtorki od godziny 17:00 do 19:00.

Tematy najbliższych warsztatów:

07.03 – Mikropaństwa

14.03 – Litwa

21.03 – Łotwa i Estonia

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1

Karnet 4 zajęć 60 zł. Karnet ważny jest przez 5 tygodni od daty zakupu.
Koszt pojedynczego biletu na zajęcia to 20 zł.


DLA RODZIN

Weekendowe warsztaty rodzinne ETNOKALENDARZ – W RYTMIE KULTURY

Etnokalendarz to cykl warsztatów rodzinnych skierowanych do dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. Chcemy, aby comiesięczne spotkania były okazją do szukania odpowiedzi na ważne pytania, twórczych eksperymentów i podejmowania nowych wyzwań.  Zależy nam na rozwijaniu ciekawości i wrażliwości oraz poczucia, że każdy z nas swoimi codziennymi wyborami ma szansę realnie oddziaływać na życie ludzi w różnych częściach świata.

„W rytmie kultury” 

 W tym roku zapraszamy na warsztaty inspirowane rytmem pór roku, zwyczajów związanych z kalendarzem świąt i obrzędów dorocznych. Wspólnie spojrzymy na to co nas otacza przez pryzmat czasu, rytmu i tempa. Zajmiemy się rytmem nadawanym przez kulturę, tempem życia dawniej i dziś oraz czasem, który potrafi pędzić jak szalony po to by chwilę później prawie zupełnie się zatrzymać. Poszukamy odpowiedzi na pytanie jak jest różnica pomiędzy czasem codziennym a czasem niecodziennym – świątecznym, pomiędzy rytmem prac i obowiązków, a rytmem świętowania.

Koordynatorki: Olga Błaszczyńska, Anna Szelingowska
Prowadzące: Olga Błaszczyńska, Katarzyna Dorota, Nina Kulik, Agnieszka Lisowska, Barbara Mołas, Urszula Sobczyk, Anna Szelingowska, Mateusz Zebrowski

Warsztaty w drugim semestrze:

     18-19 lutego – W KRAINIE LODU

    18-19 marca – WIOSENNE PORUSZENIE

    8-9 kwietnia – WIELKANOC. CZAS ODRODZENIA

    13-14 maja – MOC Z NATURY

    3 czerwca – DZIEŃ ZABAW NA WOLNICY (DZIEŃ DZIECKA W MEK – wstęp wolny)

Informacje praktyczne

Sobota – 13:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 15:00)
Niedziela – 11.00 – 14.30 (ostatnie wejście o 13.30)

Nie dokonujemy rezerwacji. Warsztaty prowadzimy do wyczerpania materiałów.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Bilet indywidualny: 10 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła): 20 zł, każda następna osoba dopłaca 10 zł.

Honorujemy:

Karta Dużej Rodziny – 30% zniżki (obejmuje bilet indywidualny oraz dopłatę do biletu rodzinnego)
KKR i KKR3+ – 30% zniżki (obejmuje bilet indywidualny oraz dopłatę do biletu rodzinnego)

Kontakt: Olga Błaszczyńska, e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27

Anna Szelingowska, e-mail: Szelingowska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27

Patroni medialni cyklu:
Miasto Dzieci / Radio Kraków


TAM I TU. O ŚWIECIE OPOWIADANIE. Mini wykłady dla dzieci i rodziców.

Dlaczego ludzie żyją tak, a nie inaczej? Jak warunki, w których przyszło im żyć wpływają na to kim są i na to, w co wierzą? Dlaczego pewne przedmioty i pewne miejsca są ważniejsze od innych? Dlaczego tego, co dozwolone jest w jednym miejscu, nie wolno robić w innym?

To tylko kilka z pytań, które towarzyszyć będą kolejnym spotkaniom (odsłonom?) nowego cyklu dla dzieci oraz ich rodziców TAM I TU.  Podczas comiesięcznych, godzinnych spotkań przybliżać będziemy kultury i społeczności różnych zakątków świata. Za każdym razem wybierzemy się w inny region. Naszym celem będzie ukazanie różnorodności kulturowej świata i przede wszystkim zachęcenie młodych uczestników (oraz ich rodziców) do dalszych samodzielnych poszukiwań.

Spotkania mają charakter dostosowanych do poziomu dziecka, humorystycznych mini wykładów, przeplatanych zabawami ruchowymi i dźwiękowymi. Podczas każdego spotkania pojawi się także pochodząca z omawianego regionu opowieść – baśń lub mit, które lepiej pomogą zrozumieć to, że w różnych stronach świata ludzie są i bardzo różni… i bardzo podobni jednocześnie. Sięgniemy także do nieeksponowanych na co dzień obiektów z kolekcji pozaeuropejskiej MEK.

Prowadzi: Mateusz Świstak – absolwent polonistyki. Zawodowo zajmuje się pracą z baśnią i opowieścią. Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dorosłych. Na blogu basnienawarsztacie.pl pisze o baśniach ich znaczeniu i wykorzystaniu w codzienności. Poza Muzeum Etnograficznym, współpracuje także z Muzeum w Gliwicach, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Tarnogórskim Centrum Kultury. Laureat nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren na najlepszą książkę dla dzieci (wciąż niewydaną).

Zajęcia mają charakter otwarty (nie prowadzimy zapisów), a sugerowany wiek uczestników to 5-10 lat.

Wszystkie dzieci zapraszamy na warsztaty razem z rodzicami.

Spotkania w II semestrze:

24 lutego 2017 – Pigmeje i Bantu

24 marca 2017 – Indianie prerii

21 kwietnia 2017 – Indianie Mezoameryki

26 maja 2017  – Mieszkańcy Kraju Środka

30 czerwca 2017  – Wikingowie

Warsztaty odbywają się w godzinach 17.00 – 18.00.

Informacje praktyczne:

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, plac Wolnica 1

Bilet indywidualny: 7 zł
Bilet rodzinny (2 opiekunów + dziecko/2 dzieci + opiekun): 15 zł, każda następna osoba dopłaca 7 zł.

Honorujemy:
Karta Dużej Rodziny – 30% zniżki (obejmuje bilet indywidualny oraz dopłatę do biletu rodzinnego)
KKR i KKR3+ – 30% zniżki (obejmuje bilet indywidualny oraz dopłatę do biletu rodzinnego)

Kontakt: Olga Błaszczyńska, e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27, , od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 – 16.00.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Krakowie – II semestr 2016/2017 r.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM.SEWERYNA UDZIELI W KRAKOWIE Dzielimy się wiedzą, kolekcją i przestrzenią muzeum. Zależy nam, aby nasze zbiory prowokowały do zadawania pytań i stanowiły punkt wyjścia dla nowego odczytania dawnych znaczeń, do głębszego poznania samego siebie …

Więcej

Adres:

ul. Krakowska 46
31-066 Kraków


Kontakt:

(12) 430 60 23
edukacja@etnomuzeum.eu
http://www.etnomuzeum.eu