W środku miasta – interaktywny spektakl dla młodzieży

Łódź, ul. Tuwima 34
🗺 mapa
📅 środa 11.01.2017
W środku miasta – interaktywny spektakl dla młodzieży
11.01.2017
godz. 10.00

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „DOPALACZE W ŚRODKU MIASTA”

„Dopalacze w Środku Miasta” to program profilaktyczno-edukacyjny realizowany w ramach Akcji „Żyj bez nałogów” objętej patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Realizacja w ramach programów Komendy Głównej Policji – Profilaktyka a Ty i Razem Bezpieczniej.

Plan programu profilaktyczno-edukacyjnego :

1. Spektakl teatralny pt. „W środku miasta”.

Konstrukcją spektaklu jest moralitet. Spektakl opowiada o losach dziecka żyjącego w patologicznej rodzinie. Główny bohater staje między biegunami moralności: Aniołem i Diabłem, Dobrem i Złem i wszelkimi jego personifikacjami. One kierują bohaterem, przeciągając go na jedną bądź na drugą stronę.

Użyte w spektaklu środki artystycznego wyrazu tj. lalki teatralne oraz plan „żywy”, pozwalają na symboliczne, ale jakże sugestywne pokazanie scen tragicznych i drastycznych w losach bohatera (brak okazywania uczuć, odrzucenie, brak akceptacji, pierwszy kontakt z nałogiem, śmierć).

Zadaniem spektaklu jest nawiązanie silnej więzi emocjonalnej pomiędzy aktorami a widownią, jest też prowokacją do identyfikowania się widzów z bohaterami spektaklu (dzieckiem, matką, ojcem, dealerem)  –  wywołanie uczuć: współczucia, chęci niesienia pomocy, czy też poczucia winy lub złości i buntu

2. Psychodrama z udziałem widzów.

Dwóch widzów pod nadzorem aktorów gra role rodziców. Widzowie tworzą pozytywne zakończenie spektaklu, w którym dziecko zyskując akceptację i miłość rodziców, nie umiera.

Psychodrama aktywizuje emocjonalnie widownię i prowokuje do wypowiadania słów „symboli”: kocham, przepraszam, wybaczam, zmienię się, obiecuję, postaram się.

3. Rozmowa aktorów z publicznością (talk show).

Omawiane tematy :

a) Praktyczne pomysły na  pomoc koleżeńską i okazywanie przyjaźni, zainteresowania problemami drugiego człowieka, aktywna pomoc.

b) Dostrzeganie zaistnienia zmian w osobowości człowieka pod wpływem problemów życiowych (min. ucieczka w nałogi, samobójstwo). Element programu, który w bardzo sugestywny sposób uświadamia widzów o konieczności aktywnej pomocy koleżeńskiej – „dostrzegając problemy innych zauważysz własne” – jest również skutecznym elementem w walce ze „znieczulicą”, a także przypomina poprawność norm ludzkich zachowań, w których obowiązują zasady wzajemnej pomocy, odpowiedzialności i miłości.

4. Spotkanie z funkcjonariuszem z Zespołu ds. Nieletnich KM Policji (na miejscu).

Prowadzi aktorka Teatru Piccolo. Tematy i pytania:

a) Dopalacze, zagrożenia, szkody i omówienie problemu.

b) Jesteśmy zastraszeni, boimy się narazić na zemstę lub szykany. Czy możemy anonimowo powiadomić policję o przestępstwie?

c) Jakie wykroczenia popełniają najczęściej młodzi ludzie (przykłady)?

d) Na jakie formy pomocy ze strony policji może liczyć młodzież i szkoła?
(Czas trwania całości 1 godz. 30 min. )

Realizacja programu możliwa zarówno w sali teatralnej Teatru Piccolo (Łódź, ul. Tuwima 34), jak i na miejscu u zamawiającego (szkolne sale gimnastyczne, domy kultury i in.)

Zapraszamy placówki oświatowe, w tym szkoły podstawowe (klasy 5-6), gimnazja oraz inne organizacje chcące wziąć udział w programie.
Szczegóły pod nr telefonu 603 690 866.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent