Szymborska dla dzieci. Festiwal Ludzie Książki vol.2

Biblioteka Raczyńskich mapa

piątek 09.06.2023 do sobota 10.06.2023

Jaka była mała Ichna zanim stała się noblistką Wisławą Szymborską? Czy ktoś przewidział jej literacką przyszłość? Skąd brała pomysły na wiersze? I czym w ogólne jest poezja?

O tym porozmawiamy z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem wielu książek, także dla dzieci. Spróbujemy razem napisać wiersz. Może odkryjemy jakiś wielki literacki talent?

Na spotkanie wokół książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” wydanej w Roku Szymborskiej przez Wydawnictwo Zygzaki zapraszamy w sobotę 10 czerwca na godz. 11.00 do Biblioteki Raczyńskich.
(Filia Sztuki, sala 5 w historycznym budynku przy pl. Wolności 19)

Spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Ludzie Książki vol. 2. Druga edycja Festiwalu Ludzie Książki to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki. W roku Wisławy Szymborskiej dwa razy spotkamy się z Michałem Rusinkiem, by porozmawiać o noblistce, ale także o słowach i o tym, co szalik ma wspólnego z poezją. Zapytamy też czytelników o ulubiony wiersz poetki. Gościć będziemy Sławka Gortycha, autora kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki (debiut roku) . Spotkamy się z wydawcami, zwiedzimy Bibliotekę i posłuchamy muzyki.

 

Ponadto w programie

9 czerwca (piątek), godz. 17.00 (Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5)

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem

Sławek Gortych, dentysta i wielbiciel Karkonoszy, będzie gościem spotkania o górach, kryminałach i debiucie. Pierwsza część karkonoskiej serii kryminalnej, czyli „Schronisko, które przestało istnieć” zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut, a kolejna „Schronisko, które przetrwało” ukazała się w kwietniu. O pisaniu, górach i stomatologii z autorem porozmawia Franciszek Walerych.

9 czerwca (piątek), godz. 19.00 (Biblioteka Raczyńskich, sala 1)

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek poważnych i mniej poważnych, członek plemienia przyborian, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes jej Fundacji, opowie m.in. o słowach i poezji. Rozmowę poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.

10 czerwca (sobota), godz. 11.00 (Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5)

Spotkanie z Michałem Rusinkiem – „Szalik” (spotkanie dla dzieci)

10 czerwca (sobota), godz. 14.00

Spacer architektoniczny

Zapraszamy na spacer po budynku, podczas którego opowiemy o historii biblioteki, przemianach, jakie przechodził jej gmach oraz zrealizowanych i niezrealizowanych wizjach jego rozbudowy. Zbiórka w holu w nowej części Biblioteki Raczyńskich (wejście od Al. Marcinkowskiego 23).Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).

10 czerwca (sobota), godz. 16.00 (Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5)

Czy wydawcy są jeszcze potrzebni? Panel

Czy wydawanie książek to biznes czy odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Czy i jak zmienia się perspektywa wydawcy i autora w erze Wattpada i self-publishingu? Między innymi o tym porozmawiamy podczas panelu, który poprowadzi Katarzyna Kamińska dyrektor Biblioteki Raczyńskich z wydawniczym doświadczeniem.

10 czerwca (sobota), godz. 18.00 (Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5)

Recital romantyczny F. Chopin i Fr. Liszt. Jakub Dera – fortepian

Zapraszamy na recital fortepianowy w wykonaniu laureata wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych Jakuba Dery. Program wieczoru wypełni muzyka dwóch wielkich romantyków – Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, zabrzmią m.in. polonezy i preludia.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie