Dzień Dziecka w Multikinie

🗺 mapa
📅 poniedziałek 06.05.2024 do niedziela 16.06.2024
Święto Soli 2024
Barwne i wyjątkowe wydarzenie kulturalne Wieliczki – „Święto Soli” powraca po czterech latach przerwy. Już 16 czerwca 2024 r. dziedzińce Zamku Żupnego w Wieliczce wypełnią liczne atrakcje, na które zaprasza Muzeum Żup Krakowskich. „Święto Soli” to zabawa dla każdego!

Wydarzenie przenosi w przeszłość do czasów wielkiego królewskiego przedsiębiorstwa solnego i przybliża temat pozyskiwania tego cennego minerału – soli – w Wieliczce. W sektorze tradycyjnym imprezy znajdzie się rekonstrukcja XVII-wiecznej warzelni soli, dzięki której uczestnicy własnymi siłami przy pomocy drewnianych narzędzi poznają tę dawną metodę produkcji soli. Interaktywna forma imprezy pozwoli także na osobiste sprawdzenie się w tradycyjnych rzemiosłach, ściśle związanych z dawnym solnym przedsiębiorstwem, takich jak skręcanie lin, wykonywanie beczek, lepienie garnków, czerpanie papieru, wyplatanie z wikliny, wykuwanie w metalu, wyrabianie świec czy monet. Można będzie wcielić się także w rolę rzeźbiarza, a trzeba wiedzieć, że sól jest bardzo wymagającym materiałem.

Święto Soli 2024

W sektorze edukacyjnym znajdą się zajęcia z masy solnej, stanowiska archeologiczne, malowania solniczek, wykonywania dokumentu z pieczęcią czy zaskakujących eksperymentów chemicznych w mobilnym laboratorium, a także tor przeszkód – „Solni Siłacze”, rodzinny Quest, wielkoformatowa gra planszowa oraz zjazd na linie z XIV-wiecznej baszty.

Święto Soli 2024

Podczas imprezy będzie można zwiedzać z przewodnikiem Zamek Żupny, będący dawną siedzibą solnego przedsiębiorstwa. To wyjątkowa okazja aby zobaczyć, dotychczas niedostępne, wnętrza budynku północnego zamku z polichromiami i prezentowane w nim wystawy czasowe: „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” i „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”. Unikatową kolekcję solniczek, zaliczaną do najcenniejszych na świecie, można zobaczyć w Zamku Środkowym gdzie prezentowana jest też wystawa „Powroźnictwo w grafice”.

Zabawie będą towarzyszyć koncerty w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, Kapeli Mietniowskiej i Kapeli Hanki Wójciak.  Odbędzie się także interaktywny spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z „Krak – Art.” oraz zabawa loteryjna „kosz z solą”. Z kolei w Karczmie u Żupnika można będzie spróbować specjałów z kuchni żupnej i nie tylko.

Więcej na www.muzeum.wieliczka.pl

Patronat honorowy Prezesa POT

Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Partnerzy: Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Cechini Dystrybucja Sp. z o.o.

Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Kraków Culture Karnet, Miasto Dzieci, WieliczkaCity.pl

Fot. Dariusz Kołakowski

356 ocen
dodaj ocenę