Śpiąca Królewna w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska mapa

niedziela 04.12.2016 do poniedziałek 05.12.2016

20 zł

W mikołajowym prezencie dla młodych melomanów, zaproszony przez Filharmonię Krakowską Balet Dworski Cracovia Danza, opowie  barokowym tańcem historię Śpiącej Królewny. A wszystko to do muzyki z epoki, pięknej i podziwianej. Premiera nowego spektaklu odbędzie się właśnie na filharmonicznej estradzie w niedzielę 4 grudnia (godz. 10.00, 12.00), spektakl powtórzony zostanie dzień później, 5 grudnia o godz. 10.00 i 12.00.

Tak o spektaklu mówi Dariusz Brojek, choreograf „Śpiącej Królewny”:

„Śpiąca Królewna” jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Jej nieśmiertelność na baletowych scenach zawdzięczamy genialnej muzyce Piotra Czajkowskiego i wspaniałej choreografii Mariusa Petipy. Należy jednak pamiętać, że kanwą do powstania libretta stała się baśń Charlesa Perrault umieszczona w zbiorze „Bajki Babci Gąski”. Pisarz ten podniósł literaturę dziecięcą do rangi sztuki, dając tym samym współczesnym twórcom nieograniczoną możliwość adaptowania tychże utworów na scenę.

W roku swego jubileuszu Balet Dworski Cracovia Danza postanowił sięgnąć po tytuł w  oryginale brzmiący „La Belle au Bois Dormant” i stworzyć spektakl dla dzieci. Charles Perrault żył w epoce baroku. Fakt ten skłonił do osadzenia akcji w czasach autora, co wydaje się o tyle oryginalne, że wysublimowana muzyka i francuska technika tańca barokowego w idealny sposób oddają ducha czasów. W spektaklu będzie można usłyszeć wybór utworów Jeana Baptisty Lullyi Jeana Philipa Rameau, wspaniałych kompozytorów tworzących zarówno muzykę dworską jak i baletową. To właśnie Lully żyjący w czasach Charlesa Perrault wyniósł muzykę i taniec na wyżyny, dając tym samym podwaliny dla baletu klasycznego. Choreografia spektaklu oparta na krokach z traktatów z epoki uzupełniona została o elementy współczesnych technik tańca. Zabieg ten pozwala nie tylko na tak pożądaną przez widzów historyczną poprawność, ale także na swobodną wypowiedź artystyczną. Nie zabraknie scen, w których królować będzie dostojny menuet i niepokojący kontredans, by zaraz potem zaskoczyć nas fantazyjnym tańcem z parasolkami czy przejażdżką karocą. Będzie i dworsko  i  baletowo, a wszystko we wspaniałych kostiumach Bożeny Pędziwiatr. Artystka inspirując się pełną elegancji i wytworności epoką baroku nie zapomniała o świecie baśniowości i dziecięcej wyobraźni. Wszystko uzupełnia prosta scenografia dająca przestrzeń dla tancerzy, w której kostiumy oddziałujące feerią barw same w sobie stanowić będą dekoracje.

Balet Dworski od wielu lat skupia tancerzy zawodowych, dla których taniec barokowy jest uzupełnieniem klasycznego wykształcenia, tym samym gwarantując wysoki poziom artystyczny.  Spektakl dedykowany jest przede wszystkim dzieciom, ale uniwersalne wartości wyrażone w subtelny, wyrafinowany i dojrzały sposób pozwolą rozkoszować się każdemu, kto zdecyduje się na tą barokową podróż w czasie.

Serdecznie zapraszamy najmłodszych melomanów do odwiedzenia nas w przeddzień Święta Mikołaja!

K O N C E R T Y F A M I L I J N E
z okazji Dnia Św. Mikołaja

4 grudnia 2016 (niedziela), godz. 10.00, 12.00
5 grudnia 2016 (poniedziałek), godz. 10.00, 12.00
sala koncertowa

Wykonawcy:
Balet Dworski CRACOVIA DANZA

Scenariusz: Dariusz Brojek, Krzysztof Antkowiak
Inscenizacja i choreografia: Dariusz Brojek
Asystent choreografa: Krzysztof Antkowiak
Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Program:
„Śpiąca Królewna”
Barokowa bajka taneczna według opowiadania Charlesa Perraulta

Bilety: 20 zł

Kasa biletowa: wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Śpiąca Królewna w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Filharmonia Krakowska ma swój znaczący udział w ożywieniu życia kulturalnego Krakowa. Swą obecną, wysoką pozycję artystyczną dokumentuje przede wszystkim bieżącą działalnością koncertową. Obok cotygodniowych koncertów symfonicznych, organizuje imprezy w historycznych obiektach Krakowa (Zamek Królewski na …

Więcej

Adres:

ul. Zwierzyniecka 1
31 - 103 Kraków


Kontakt:

(012) 422 94 77 wew. 16, (012
sekretariat@filharmonia.krakow.pl
http://www.filharmonia.krakow.pl