Smoki i kajaki turystyczne opanują poznańską Maltę!

Malta
📅 sobota 10.06.2023
Smoki i kajaki turystyczne opanują poznańską Maltę!
W sobotę 10 czerwca poznańską Maltę opanują smoki – XIII edycja Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach i 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji oraz kajaki turystyczne – 7. Poznań Canoe Challenge. A to wszystko pod jedną wspólną nazwą Poznańskie Dragony 2023. Organizatorem imprezy przeprowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania jest Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

W 7. edycji Poznań Canoe Challenge. na starcie stanie 50 dwuosobowych kajaków (100 osób) z amatorami sportów wodnych na pokładzie. Osady mogą być dobrane dowolnie – nie ma podziału na wiek i płeć (start dla osób które ukończyły 18 lat). Wszyscy uczestnicy będą mieli do przepłynięcia 3 okrążenia o łącznej długości 5 km. Każdy dostaje medal i pamiątkową koszulkę, zwycięzcy puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe!

W Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2023” na starcie stanie 30 osad. Zawody na łodzi na której z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, w środku natomiast 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród młodych Wielkopolan. Dotychczas we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów. Udział szkół bezpłatny!

Ostatnią imprezą tego dnia będzie 5. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji – na starcie stanie maksymalnie 25 osad. Zawody mają na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji oraz klubów a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników.

Zawody rozgrywane będą w 3 kategoriach:
1. FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji
2. SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych
3. Sport MIX – dla wszystkich chętnych jednak osada składa się z minimum 8 osób, w tym minimum 4 kobiety wiosłujące

W zeszłorocznej edycji Dragonów udział wzięło niemal 550 uczestników. Rywalizację rozpoczęli kajakarze. Na starcie 6. edycji Poznań Canoe Challenge stanęło 31 osad z 62 śmiałkami na pokładzie. Wśród nich mistrz świata i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich z Seulu Marek Łbik. Po zaciętej walce jako pierwszy na linii mety zameldował się duet Konrad Irski/ Rafał Nowak (33:19.23).

Po skończonej rywalizacji kajakarzy do smoczych łodzi wsiedli uczniowie szkół, w sumie 20 osad. I choć na podium stają zazwyczaj tylko najlepsi to u nas wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały za udział pamiątkową replikę srebrnego medalu olimpijskiego z Seulu (1988 r.) Marka Łbika, a większość wyjechała z Malty z nagrodami. Najlepszą w kategorii – klasy 1-5 osadą okazała się Gaudium Et Studium. Z klas 6-8 najszybsi byli uczniowie SP 61 Poznań.

Ostatnią imprezą była 4. edycja Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji. Na starcie stanęło 20 osad z całej Polski. Tutaj również nie zabrakło naszych olimpijczyków. Oprócz wcześniej wspomnianego Marka Łbika w łodziach zasiedli również m.in. Beata Sokołowska (dwukrotna medalistka olimpijska) i Tomasza Kaczor (uczestnik Igrzysk Olimpijskich).

Uczestnicy startowali z 3 kategoriach:
– FAN – konkurencja dla amatorów – pracowników firm i instytucji. W tej kategorii najszybciej dystans 200 metrów ukończyli VW Poznań Crew.
– SPORT – konkurencja dla wszystkich chętnych klubów sportowych – po złoto sięgnęła osada Dragon Friends.

Szczegóły i informacje o zapisach na stronie www.aktywninawodzie.pl

Organizator: Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów
Partnerzy: Miasto Poznań, Rada Osiedla Rataje, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Poznania