Smaczne Święta z Zielonym Targiem

Zielony Targ na Placu Bernardyńskim w Poznaniu
📅 sobota 17.12.2016
targowisko świąteczne
Na tydzień przed tegorocznym Bożym Narodzeniem,  w sobotę 17 grudnia, wraz z cotygodniowym Zielonym Targiem na poznańskim Rynku Bernardyńskim odbędzie się bezpłatne wydarzenie pn. „Smaczne Święta z Zielonym Targiem”.

„Smaczne Święta z Zielonym Targiem” to impreza otwarta, przede wszystkim zachęcająca do kulinarnej podróży po smakach regionalnych i tradycyjnych oraz do poznania zalet żywności ekologicznej, kupowanej wprost od lokalnych producentów. Na tym specjalnym Zielonym Targu będzie można nie tylko zrobić smakowite, zdrowe i pełnowartościowe zakupy do bożonarodzeniowego menu, ale także spróbować dania i przekąski przyrządzone z produktów co tydzień oferowanych na Zielonym Targu przez wystawiających się tam ekologicznych producentów. Wszystko – całkowicie za darmo i do tego z osobistym komentarzem twórców najlepszych w regionie serów, wędlin, warzyw, owoców, pieczywa i innych specjałów.

Podróż po smakach

Gotowanie i smażenie rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do ok 13 (choć sprzedaż na bazarze trwa już od 7 rano). No, chyba że wcześniej wszystko zostanie zjedzone, warto więc wstać tego dnia trochę wcześniej… Będzie na pewno prawdziwy barszcz na zakwasie czy ręcznie lepione pierogi. Będzie można spróbować kupić karpia – takiego prawdziwego (ze stawu, a nie z zatłoczonej hodowli), którego smak – zupełnie nie przypominający tłustej, często pachnącej mułem „marketowej” ryby – może zaskoczyć niejednego gościa. Będą ciasta i wiele, wiele innych tradycyjnych przysmaków. Oczywiście, oprócz degustacji, na Zielonym Targu można będzie także kompleksowo zaopatrzyć się na święta. Wystawiający się tam producenci przywożą bowiem wszystko, co potrzebne jest w kuchni – nie tylko tej świątecznej: od warzyw, owoców i przetworów, poprzez mąki, kasze, pieczywo, aż do mięs, wędlin i nabiału.

Oprócz rozkoszy podniebienia pewną dozę przyjemności organizatorzy Smacznych Świąt przewidują także dla… uszu przybywających gości. Będą kolędy, a dla dzieci, a także wszystkich zainteresowanych
– indywidualne opowieści o produktach i warunkach, w jakich powstają.  Nie wszyscy na przykład wiedzą, że są dwie szkoły związane ze spożywaniem miodu, a każda daje inne korzyści.

Interaktywne ekologiczne spotkania nie tylko dla dzieci

Do odwiedzenia Zielonego Targu oraz wzięcia udziału w Smacznych Świętach organizatorzy zapraszają nie tylko swoich stałych zielonotargowych klientów, ale także tych, którzy do tej pory w sobotnie przedpołudnia na Rynek Bernardyński z różnych przyczyn nie docierali. Można przyjść samemu lub z całą rodziną, bo dla dzieci taki Zielony Targ to także niezwykłe doświadczenie. Każdy z wystawców z wielką pasją pokazuje swoje wyroby
i opowiada o tym, jak powstają. Warto przyjść i posłuchać o pracowitych pszczołach, posmakować prawdziwej kiszonej kapusty czy wypróbować odprężająco i przeciwbólowo działających poduszek z łuską orkiszową.

Pierniczkowy konkurs

Jak nakazuje tradycja związana z organizowanymi przez Zielony Targ „Smacznymi” wydarzeniami, imprezie towarzyszy pierniczkowy konkurs dla małych i dużych. Pierniki można tworzyć w domowym zaciszu, ozdobić
i przynieść na Zielony Targ 17.12., przy czym nie trzeba czekać do ogłoszenia wyników, bo Organizatorzy przekażą informację bezpośrednio wygranym osobom za pośrednictwem strony na Facebooku. –  Nie chcemy, żeby dzieci marzły do południa – wyjaśniają.

Jeśli jest ku temu okazja, warto na Poznański Zielony Targ zaprosić turystów i gości spoza Poznania: Zielony Targ to bowiem jedno z ciekawszych miejsc na kulinarnej mapie Polski, wyróżnione m.in. przez prestiżowy przewodnik Gault&Millau. Mamy się więc czym pochwalić.

Czy i jak motywować dzieci

Data i miejsce:

17 grudnia 2016, Zielony Targ na Placu Bernardyńskim w Poznaniu, od godz. 9 do ok 13 (przy czym sam Zielony Targ – targowisko lokalnych producentów zaczyna się już wcześniej, od ok 7)

Dodatkowe informacje:

Smaczne Święta z Zielonym Targiem to kontynuacja odbywających się co jakiś czas (podczas Zielonego Targu) podobnych imprez – w okresie wakacyjnym jest to comiesięczne Smaczne Lato w Mieście, jesienią – Smaczna Jesień w Mieście, a przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy – właśnie Smaczne Święta z Zielonym Targiem. Każdorazowo wydarzenia te przyciągają na Rynek Bernardyński od 2 do 5 tysięcy osób.

Zielony Targ – odbywające się przez cały rok, cotygodniowe targowisko producentów ekologicznych, regionalnych i tradycyjnych. W każdą sobotę, od ok 7 do 13, na poznańskim Placu Bernardyńskim swoje wyroby sprzedają wyselekcjonowani producenci i hodowcy. W ich ofercie znaleźć można m.in. certyfikowane ekologiczne pieczywo i wypieki, wędliny, mięso, nabiał (krowi, kozi i owczy), jaja, ryby, warzywa, owoce, soki zimnotłoczone, herbaty i napary, mąki, kasze i wiele, wiele innych.

Strona Zielonego Targu na Facebooku: www.fb.com/PoznanskiZielonyTarg

Wydarzenie związane ze Smacznymi Świętami: https://www.facebook.com/events/1234065629965815/